Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103184 από Stef

dimlyk έγραψε: Διονύσιος

αναλογα τι θες να δειξεις
γενικα αποφευγουμε την αναφορα σε αλλα sites
γενικα εχεις δικιο αλλα...η θερμανση αποκλειστικα με αντλιες σαφως και συνισταται
αλλα υπαρχουν περιορισμοι στο μεγεθος ...
ενα διαμερισμα δεν μπορει να εχει και λεβητα και ψυκτη ευκολα και μια πολυκατοικια δεν μπορει να εχει μια αντλια για ολους .

Stef
αυτο με την απαγορευση ισχυει και για την κατασκευη?
εμενα παντως δεν με πειθει για τις αγαθες του προθεσεις

Αυτό για τα inverter ισχύει απο 01/01/2013 και αφορά την εισαγωγή τετοιων μηχανημάτων στην Ε.Ε. χωρίς βέβαια να είμαστε και απόλυτοι ότι δεν μπορεί δηλ.να βρεί κάποιος on-off κλιματιστικά π.χ. απο σκόπια,τουρκια κ.α. και να τα φέρει στην Ελλάδα.
Αν ρίξεις μια ματιά στους πίνακες των τεχν.χαρακτηριστικών των διαφόρων κλιματιστικών (inverter και μη)και ιδιαίτερα στο ρεύμα που αυτά τραβάνε (Α) και στο τι καλώδιο θα πρέπει να έχει κάποιος για να τροφοδοτήσει ένα μηχάνημα σταθερών στροφών θα καταλάβεις πολύ εύκολα τα οφέλη του inverter.Θα είναι πολύ άσχημο για κάποιον νε αγοράσει κλιματιστικο σταθερών στροφών του οποίου την διαφορά τιμής θα την πληρώνει κάθε δίμηνο στη δεη.Να ξέρεις ότι υπάρχει ευρωπαική οδηγία- κατεύθυνση για μείωση των εκπομπών ρύπων κατα 20% μέχρι το 2020 και γι'αυτό πλέον τα καινούργια κλιματιστικά δεν έχουν COP αλλά SCOP που είναι πολύ μεγαλύτερος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103187 από Stef

Διονύσιος έγραψε: Εγώ όπως είπα και άλλες φορές δεν είμαι του κλάδου αυτού αλλά μέσω της έρευνας που έχω κάνει για τις Α/Θ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό είχα βρει μια έκθεση μάλλον στην Ελλάδα ήταν που έδειχνε σε πίνακα ότι δεν πέζει και τόσο ρόλο στο COP το Inverter αλλά τώρα αν αυτοί ¨οι φίλοι μας που μας αγαπάνε¨ θέλουν να το επιβάλουν... έ τότε δεν κάνει βέβαια και κακό. Απλά ίσως χαλάει και αυτό κάποτε! Άλλο ένα θέμα για τα Service των εταιριών! Όσο για τους θερμοστάτες χώρου αυτοί που τώρα κυκλοφορούν δεν είναι έτσι απλά on-off αλλά έχουν μια έμφυτη λογική και μόνο ως αναφορά έχουν τη θερμοκρασία χώρου! Είμαι αυτοματιστής και αυτά τα ξέρω! Αυτοί οι ελεγκτες είναι PID ελεγκτες Τέτοιους να βάζετε και σε συνδιασμό με ένα Buffer αναλογο και τρίοδη αντιστάθμησης θα έχετε οικονομία περισότερο από αυτό που δήθεν θα δώσει το Inverter!. Η γνώμη μου έτσι? Αλλά από εκεί που αντλήτε τα στοιχεία αυτά δε βλέπετε ότι έχουν έξυπνους ελεγκτες Θ.χώρου? Και βάζουν & Buffer & τρίοδη & Inverter υπάρχει χρήμα παιδί μου!
Ευχαριστώ!

Το inverter παίζει ρόλο στο ρεύμα εκκίνησης της μονάδας το οποίο όπως είπα και παλαιότερα μπορεί σε μια μονάδα on-off να φτάσει έως και 6 φορές παραπάνω απο το κανονικό που θα τραβούσε η μονάδα.Επίσης είναι άλλο πράγμα το inverter και άλλο η αντιστάθμιση σύμφωνα με την εξωτ.θερμοκρασία.Οι περισσότερες inverter α/θ έχουν και ενσωματωμένη αντισταθμιση για ακόμη μεγαλύτερη οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103191 από dimlyk
επειδη ειμαι καχυποπτος και λιγο κακοπροαιρετος
η ερωτηση μου ηταν αν η οδηγια-απαγορευση εχει να κανει με τα εισαγομενα ιαπωνικα κλπ η και τα ευρωπαικα ιταλικα ισπανικα κλπ? ...
κι αφ ετερου τετοιου ειδους απαγορευσεις (που αφορουν κυρια την αγορα της νοτιας ευρωπης) εμμεσως πριμοδοτουν τα γερμανικα πελλετ και τις βορειοευρωπαικες βιομηχανιες λεβητων.

οσο για την οικονομια που αναφερεις δεν ξερω ποσο σημαντικη ειναι
ενα σωστα μελετημενο συστημα ....σε κανονικες συνθηκες θα πρεπει να κανει ελαχιστες εκκινησεις .
αυτη η διαφορα απο μονη της δεν ξερω αν καλυπτει την διαφορα στο κοστος αποκτησης .
αυτο δεν σημαινει φυσικα οτι η ινβερτερ δεν ειναι προτιμοτερη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103194 από Stef

dimlyk έγραψε: επειδη ειμαι καχυποπτος και λιγο κακοπροαιρετος
η ερωτηση μου ηταν αν η οδηγια-απαγορευση εχει να κανει με τα εισαγομενα ιαπωνικα κλπ η και τα ευρωπαικα ιταλικα ισπανικα κλπ? ...
κι αφ ετερου τετοιου ειδους απαγορευσεις (που αφορουν κυρια την αγορα της νοτιας ευρωπης) εμμεσως πριμοδοτουν τα γερμανικα πελλετ και τις βορειοευρωπαικες βιομηχανιες λεβητων.

οσο για την οικονομια που αναφερεις δεν ξερω ποσο σημαντικη ειναι
ενα σωστα μελετημενο συστημα ....σε κανονικες συνθηκες θα πρεπει να κανει ελαχιστες εκκινησεις .
αυτη η διαφορα απο μονη της δεν ξερω αν καλυπτει την διαφορα στο κοστος αποκτησης .
αυτο δεν σημαινει φυσικα οτι η ινβερτερ δεν ειναι προτιμοτερη

Βασικά η συγκεκριμένη οδηγία ισχύει για τα οιακιακά κλματιτικά έως 12kw τα οποία ως επι το πλήστον παράγωνται σε χώρες της Ασίας (Κίνα,Μαλαισία,Ινδονησία,Ιαπωνία κτλ) δεν έχει δηλ. να κάνει με κανέναν ''γερμανικό δάκτυλο'' .Ακόμα δεν ισχύει για τις α/θ αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα αργήσει και γι΄αυτές.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στο δεύτερο σκέλος γιατί ακομα και αν έχουμε ένα σωστά μελετημένο σύστημα το οποίο θα κάνει ελάχιστες εκκινήσεις σημαίνει ότι ο συμπιεστής θα δουλεύει συνέχεια στο 100% της ισχύς του γιατί δεν είναι θα inverter ώστε να μεταβάλλει τις στροφές και κατά συνέπεια και την κατανάλωση του.Αυτό είναι και το μειονέκτημα αυτών των μονάδων ότι δηλ. όσες ώρες και να δουλεύουν μέσα σε ένα 24ωρο θα καταναλώνουν όλη τους την ισχύ ανεξάρτητα απο το φορτίο τους.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103202 από dimlyk
μ αυτα ζεστενεται πλεον ο νοτος ...σομπες κλιματιστικα αεροθερμα ...αμα διπλασιαστουν οι τιμες τους ολο και καποιοι θα παρουν καμμια πελλετοσομπα κανα λεβητα η κανα τζακι βορειοευρωπαικα ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103232 από Stef
Σε ενημερώνω ότι οι τιμές των νέων κλιματιστικών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με τα παλιά.Πολλή καχυποψία όμως ρε συ,έλεος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ