Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103330 από DOOM_NX

Stef έγραψε: Ελένη,
αν τελικά επιλέξεις την αντλία έχε στο νου σου και το πρόγραμμα ''Εξοικονόμηση κατ'οίκον''.Μπορείς να πάρεις επιδότηση εως και 70% ανάλογα με το εισοδημά σου,είναι μια πολή καλή βοήθεια.Αν θα πας σε έναν ενεργειακό επιθεωρητή θα σου τα εξηγήσει όλα.

Για να εγκριθεί η επιδότηση θα πρέπει μετά τις εργασίες να επιτευχθεί "αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά η ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας να είναι μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2)."

Μόνη της η αντλία θερμότητας ενδέχεται να μην επιφέρει τα ανωτέρω αποτελέσματα...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103354 από lefterismega
δλδ απ ότι διαβάζω ... ενδέχεται να δώσουμε ένα σκασμό λεφτά για Α/Θ και μετά να χτυπάμε το κεφάλι μας ?
Χθες κάποιος "ειδικός" μου έλεγε ότι "δεν υπάρχει αξιόπιστο ιστορικό για τις Α/Θ στην Ελλάδα"
σε αντίθεση με την αμερική που χρησιμοποιούνται εδώ και 20 χρόνια...
Σήμερα μια ΙΔΙΑ (14kw πα) α/θ "καλή" μάρκα στοιχίζει 7 με 8 χιλ€ και με "μέτρια" 5 με 6 ...
Αύριο μεθαύριο μπορεί να πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στις συγκεκριμένες ,,, γιατί θα βγει
ένα άλλο ποιο "πρωτοποριακό" προϊόν ... που θα προσπαθήσουν με λύσσα να το "ΣΠΡΩΞΟΥΝ" ?
Άρα εμείς οι δύσμοιροι καταναλωτές θα είμαστε εσαεί σε ένα "λούκι" ???
Δεν ξέρω παιδιά ... ο καθένας που "μελετάει" το σπίτι μου βγάζει διαφορετικά "πορίσματα" , και αυτό με πονηρεύει ...
μου προτείνει ότι έχει μεγαλύτερο συμφέρον και μου τάζει λαγούς με πετραχήλια !!!

να σας δώσω ένα παράδειγμα ...
ένας μου λέει ότι με 11.5kw θα είσαι εντάξει ... άλλος με 14,5 ... και άλλος προτείνει 19,5kw
ποιον να πιστέψω ? ποιον να εμπιστευτώ ... αφού Όλοι τους είναι (ΔΗΛΏΝΟΥΝ) εξπέρ του είδους ? ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103355 από Stef

lefterismega έγραψε: δλδ απ ότι διαβάζω ... ενδέχεται να δώσουμε ένα σκασμό λεφτά για Α/Θ και μετά να χτυπάμε το κεφάλι μας ?
Χθες κάποιος "ειδικός" μου έλεγε ότι "δεν υπάρχει αξιόπιστο ιστορικό για τις Α/Θ στην Ελλάδα"
σε αντίθεση με την αμερική που χρησιμοποιούνται εδώ και 20 χρόνια...
Σήμερα μια ΙΔΙΑ (14kw πα) α/θ "καλή" μάρκα στοιχίζει 7 με 8 χιλ€ και με "μέτρια" 5 με 6 ...
Αύριο μεθαύριο μπορεί να πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στις συγκεκριμένες ,,, γιατί θα βγει
ένα άλλο ποιο "πρωτοποριακό" προϊόν ... που θα προσπαθήσουν με λύσσα να το "ΣΠΡΩΞΟΥΝ" ?
Άρα εμείς οι δύσμοιροι καταναλωτές θα είμαστε εσαεί σε ένα "λούκι" ???
Δεν ξέρω παιδιά ... ο καθένας που "μελετάει" το σπίτι μου βγάζει διαφορετικά "πορίσματα" , και αυτό με πονηρεύει ...
μου προτείνει ότι έχει μεγαλύτερο συμφέρον και μου τάζει λαγούς με πετραχήλια !!!

να σας δώσω ένα παράδειγμα ...
ένας μου λέει ότι με 11.5kw θα είσαι εντάξει ... άλλος με 14,5 ... και άλλος προτείνει 19,5kw
ποιον να πιστέψω ? ποιον να εμπιστευτώ ... αφού Όλοι τους είναι (ΔΗΛΏΝΟΥΝ) εξπέρ του είδους ? ...

Αγαπητέ Λευτέρη,
Οι αντλίες χρησιμοποιούνται και στην Ελλάδα εδω και είκοσι χρόνια.Αν θέλεις γνωρίζω εγκαταστάτες με τους οποίους μπορείς να μιλησεις επ'αυτού.Απλά τα πρώτα χρόνια ήταν μόνο για ενδοδαπέδια λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας προσαγωγής και μόνο τα τελευταία χρόνια που έχει αυξηθεί η θερμοκρασία τους αλλά και λόγω και της τιμής του πετρελαίου χρησιμοποιούνται πιο εντατικά.

Για την δική σου τώρα περίπτωση πρόσεξε αν αυτά τα 11,5 και 14,5 και 19,5kw η αντλία σου τα δίνει θερμοδυναμικά δηλ,μόνη της ή μαζί με την χρήση ηλ. αντιστάσεων.Στο λέω αυτό γιατί οι περισσότερες έχουν κιτ ηλ.αντιστάσεων ενσωματωμένο,άλλες 4 άλλες 6 και άλλες 9kw και κάποιοι το εκμεταλλεύονται με σκοπό να σου πουλήσουν στη ουσία μικρότερη αντλία (άρα και φθηνότερη) αλλά φορτωμένη με ηλ. αντιστάσεις οι οποίες δεν θα δουλέυουν μόνο στα πολλά κρύα όπως είναι και το σωστό αλλά θα δουλεύουν και σε πιο υψηλές θερμοκρασίες οπότε αστα να πάνε μετά με την δεη.Διευκρύνησε το αυτό γιατί δεν έχουν πολλές εταιρίες 19,5kw που ανέφερες παραπάνω,μιλώντας πάντα για inverter μονάδα.Επίσης πρόσεξε και τι εξοπλισμό περιλαβάνει η αντλία απο το εργοστάσιο ώστε να μην σου ζητήσουν επιπλέον λεφτα αργότερα.Μια πολή καλή αντλία που έχει όλο τον εξοπλισμό επάνω και είναι και σε καλή τιμή είναι της Hitachi.Εγω τουλάχιστον έμεινα ικανοποιημένος.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103356 από vag1234
www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...vm=bv.48293060,d.ZWU

Σύλλογος Μηχανολόγων – Ηλεκτρολόγων Βορείου Ελλάδος Σ.Μ-Η.Β.Ε.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103360 από dimlyk

lefterismega έγραψε: δλδ απ ότι διαβάζω ... ενδέχεται να δώσουμε ένα σκασμό λεφτά για Α/Θ και μετά να χτυπάμε το κεφάλι μας ?
Χθες κάποιος "ειδικός" μου έλεγε ότι "δεν υπάρχει αξιόπιστο ιστορικό για τις Α/Θ στην Ελλάδα"
σε αντίθεση με την αμερική που χρησιμοποιούνται εδώ και 20 χρόνια...
Σήμερα μια ΙΔΙΑ (14kw πα) α/θ "καλή" μάρκα στοιχίζει 7 με 8 χιλ€ και με "μέτρια" 5 με 6 ...
Αύριο μεθαύριο μπορεί να πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στις συγκεκριμένες ,,, γιατί θα βγει
ένα άλλο ποιο "πρωτοποριακό" προϊόν ... που θα προσπαθήσουν με λύσσα να το "ΣΠΡΩΞΟΥΝ" ?
Άρα εμείς οι δύσμοιροι καταναλωτές θα είμαστε εσαεί σε ένα "λούκι" ???
Δεν ξέρω παιδιά ... ο καθένας που "μελετάει" το σπίτι μου βγάζει διαφορετικά "πορίσματα" , και αυτό με πονηρεύει ...
μου προτείνει ότι έχει μεγαλύτερο συμφέρον και μου τάζει λαγούς με πετραχήλια !!!

να σας δώσω ένα παράδειγμα ...
ένας μου λέει ότι με 11.5kw θα είσαι εντάξει ... άλλος με 14,5 ... και άλλος προτείνει 19,5kw
ποιον να πιστέψω ? ποιον να εμπιστευτώ ... αφού Όλοι τους είναι (ΔΗΛΏΝΟΥΝ) εξπέρ του είδους ? ...


μονο ενα σοβαρο μελετητη .

οι αντλιες εχουν πολυ περισσοτερη ιστορια στην Ελλαδα απ τα 20 χρονια
σε καταστηματα και γραφεια μονο που τοτε οι εμποροι ηταν λιγοι πιο ενημερωμενοι και πιο σοβαροι!


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103420 από lefterismega

dimlyk έγραψε: μονο ενα σοβαρο μελετητη .


... σωστό αυτό αλλά που να τον βρεις ... όλοι σου στέλνουν τον ποιο "σοβαρό" ή τον "εμπιστοσύνης" αλλά ο καθένας λέει τα δικά του ...
εμένα μου φαίνονται όλοι σοβαροί μήπως είμαι υπερβολικά καλοπροαίρετος ? έρχονται με εκείνο το πολύ καλό μπλα μπλα
... με τα ωραιότατα προσπέκτους και με εκείνο το ύφος των 40 καρδιναλίων ... :lol:
Πολύ καλές οι συμβουλές σας εδω, αλλά εξίσου δύσκολη και η απόφαση και μάλιστα σε ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ καιρούς ...
που τα 6-7 χιλιάρικα μερικοί νομίζουν ότι είναι μαρουλόφυλλα !!!
sorry για την κριτική μου αλλά δυστυχώς έτσι το αισθάνομαι ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ