Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103455 από Διονύσιος
Αδερφέ επιδή βλέπω τον εντονο προβληματισμό σου πές μου τι σπίτι έχεις και που και τι έχεις για θέρμανση έως τώρα και θα σου δόσω μια απάντηση. Αν τα έχεις ήδη γράψει πες μου ποια μέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103456 από Διονύσιος
Για τον Dimlyk μαι απάντηση για τα Inverter
Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το Site.
sieline.gr/media/File/pdf/HEAT_PUMPS/HEA..._GREEK_CATALOGUE.pdf
Είναι ένας κατάλογοας μιας πολύ σοβαρής εταιρίας η οποία αν προσέξεις έχει 2 compressors για δύο σκάλες λειτουργίας και soft starter όπως σου το είπα εδώ και μέρες.

Όσο για το κοστολόγιο σε αντίθεση με τα Pellets: Η kWh με Pellets θα κιμανθεί φέτος από 0,075-0,01 που σημαίνει ότι αν το νυχτερινό είναι 0,08 έρχετε η αντλία κατά το COP της φτηνώτερη! 3 COP? 3 φορές φτηνότερη 2?, 2! για οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία!
Άρα έχεις απόλυτο δίκιο αλλά στο νυχτερινό αν είναι 0.08Ευρώ/kWh. Την ημέρα επιδή δε σε συμφέρει το κανονικό τιμολόγιο πρέπει να έχεις ένα Buffer γεμάτο από το βράδυ! και έως τις 15:00 που ξεκινάει πάλι το νυχτερινό να σε καλύψει χωρίς να πάρει καθόλου μπρός η αντλία. Αν το κανονικό τιμολόγιο είναι 0.24Ευρώ/kWh τότε μέχρι COP 3 σε συνφέρει ακόμα η Α/Θ από εκεί και κάτω όχι.Βέβαια όλα υτά για την περίπτωση των Pellets και για κάποιον που θα πάρει ένα λέβητα Pellets >90% δεν τον νοιάζει το κουβάλημα και η έγνοια και συμβιβάζετε με τα τιμολόγια της ΔΕΗ.
Πιστέυω τώρα έγιαν κατα νοητός
Και πάλι έχεις δίκιο γιατί κανένας δε θέλει μπελάδες στο κεφάλι του!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103458 από Διονύσιος
Κάτι ακόμα . Αν φτηνήνει το πετρελαιο στα επίπεδα που λες θα συμφέρει όλους όσους έχουν Α/Θ να πάρουν πετρογεννήτρια και να παράγουν ρεύμα για την αντλία και όχι μόνο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103459 από Διονύσιος
Ορίστε αυτό το Site έχει μια τεχνική περιγραφή κάποιας σειράς Α/Θ μάλον από Γερμανία:
WWW.ergon.com.gr Ψάξε εκεί μέσα για τη ΣΕλ. 23
Επίσεις ίσως σου κάνει τίποτα και αυτή η Gelletti που είναι μια πολύ σοβαρή εταιρία αλλά αυτή έχει total heat recovery είναι δηλαδή λίγο μπροστά αν σε ενδιαφέρει Ζεστό νερό χρήσης ενώ δουλεύει στο κλιματισμό! Έτσί γίνετε μεγάλη οικονομία γιατί το ίδιο το μηχάνημα τον ζεστό αέρα που πετάει έξω τον χρησημοποιεί για να ζεστάνει νερό για τη βρύση σου και καταργεί τρόπον τινά τον ηλικακό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103460 από lefterismega

Διονύσιος έγραψε: Αδερφέ επιδή βλέπω τον εντονο προβληματισμό σου πές μου τι σπίτι έχεις και που και τι έχεις για θέρμανση έως τώρα και θα σου δόσω μια απάντηση. Αν τα έχεις ήδη γράψει πες μου ποια μέρα.


Σε ευχαριστώ Διονύση ,,, αν και τα έχω γράψει δεν με ενοχλεί να τα ξαναγράψω ...

Το σπίτι (μονοκατοικία) είναι 110τμ (ισόγειο & ένας όροφος) με καλές μονώσεις και αλουμίνια με διπλά τζάμια ...
Η θέρμανση που λειτουργούσε μέχρι πρότινος ήταν με κλασικό μαντεμένιο λέβητα και καυστήρα Hansa 34kw.
Τα σώματα είναι τύπου πάνελ και στο καθιστικό εκτός απο ένα μεγάλο πάνελ έχω και 2 FanCoils (12000 & 20000 BTU).
Η κατανάλωση για το ετήσιο χειμωνιάτικο 4μηνο σε πετρέλαιο ήταν περίπου 1200lt με πολύ οικονομία και άναμμα για 6 περίπου ώρες καθημερινά , εκτός ελαχίστων περιπτώσεων ...
Υπόψιν στην περιοχή μου το κλίμα είναι "εύκρατο" δλδ ... δεν υπάρχουν ακραία καιρικά φαινόμενα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103467 από dimlyk
Διονύσιος

το τι συμφερει εχει καθαρα σχεση με τις τιμες καυσιμων
ενω η kwh εχει παντου ιδια τιμη δεν ισχυει για τα ξυλοκαυσιμα
η διαφορες με την βορεια ελλαδα ειναι στο 10-15% με τιμες πελλετ εδω 320-330
ακομα και ξυλου με 200 ο τονος που ειχε περσυ ...το φτηνοτερο θα πρεπει να το ψαξει ο καθενας για τον εαυτο του
ενα αλλο κοματι που ειναι ευκολο στις αντλιες ...ειναι να λεμε οτι η αποδοση πεφτει αλλα το ποσο το ξερουμε απο τους πινακες ...ποσο πεφτει ομως η αποδοση των λεβητων αναμεσα στα καθαρισματα?
οταν κανουμε πραξουλες στο χαρτι μιλαμε για αποδοσεις 85-90 και βαλε
στην πραξη...ουτε στα ονειρα μας αυτες δεν υπαρχουν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ