Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103542 από vag1234

dimlyk έγραψε:

vag1234 έγραψε: Είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα καταναλωτές-έμποροι-μηχανικοί ... :P :P :P

Τεσπα που να έρθει και κανένας βαρύς χειμώνα του χρόνου!

Θα βγουν τα κουμπούρια :P


στην προκειμενη περιπτωση εισαι λιγο λαθος
μονο μαζι μου ταχει ο αγαπητος κος giogud
ουτε με τις αντλιες ουτε με τα αερια και τα ξυλα :)


Οκ, δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο thread όμως ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103551 από dimlyk
η φτωχεια φερνει γκρινια οποτε εχουμε δρομο ακομα
και το κακο δεν ειναι να τσακωνομαστε με τους εμπορους που στο κατω κατω υπερασπιζονται τα συμφεροντα τους γιατι ολο και κατι καλο θα βγει για καποιον αλλο απ την αντιπαραθεση

το κακο ειναι να τσακονωμαστε μεταξυ μας οι καταναλωτες σαν τα μωρα (το δικο μου ειναι καλυτερο...οχι το δικο μου) αντι να κοιταμε πως μπορουμε να επωφεληθουμε ο ενας απ τις εμπειριες του αλλου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103559 από vag1234
Το γνωστό 'εγώ την έχω πιο μεγάλη... την καμινάδα..' :P :P

Καλό-κακό με αυτό θα πορευτούμε. Με τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103611 από jnet

vag1234 έγραψε: Χθες είχα μία συνάντηση με πελάτη ο οποίος κατασκευάζει εξοχική κατοικία 120 τ.μ. Δεν υπήρχε μελέτη θέρμανσης αλλά θέλει να εγκαταστήσει λέβητα πετρελαίου λόγω ότι θα δουλεύει η θέρμανση μόνο ΣΚ.

Η μόνωση του κάτι παραπάνω από ικανοποιητική (8 πόντους μονωτικό DOW xenergy τοιχους-δοκάρια-δώμα).

Λογω ότι στο οικονομικό είναι σχετικά άνετος (γυναικολόγος), θα εγκαταστήσουμε λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης υψηλής αποδοσης, αντιστάθμιση και ίσως τελικά θερμοστατικές κεφαλές.Δύσκολα θα ξεπεράσει τα 400 λτ κατανάλωση με ΖΝΧ ακόμα και αν έρθει όλα τα ΣΚ του χειμώνα και τοποθετεί μόνιμα τα ΣΚ τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς(προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τα 300 λτ). Υπάρχει μεγάλη ανεμόπτωση στην περιοχή από Βόρειους Ανέμους σε έναν συνήθη χειμώνα.

Συμφωνήσαμε ότι αν καταναλώσει πάνω από 500 lt τον χειμώνα θα του επιστρέψω τα χρήματα.


Μόνο πρόσεξε μη κοιμάται με ανοιχτά παράθυρα ο τύπος. :lol:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103615 από lefterismega

elenaki έγραψε: ... Δεν μπορω να διανοηθω να επενδυσω 6000Ε και να πιανω χλιαρα καλοριφερ ....


Ελένη ... είμαι και εγώ "διχασμένος" όπως λες και δεν μπορώ να αποφασίσω όμως θα ήθελα αν μου επιτρέπεις, να κάνω εδώ μια παρέμβαση όσον αφορά το θέμα "χλιαρα καλοριφερ"
και να σου διηγηθώ την εμπειρία-διαπίστωση ενός φίλου που εγκατέστησε Α/Θ τον περασμένο Χειμώνα.
Μου έλεγε λοιπόν ο φίλος ότι όταν πρωτοξεκίνησαν την αντλία αρχές Νοέμβρη πράγματι τα καλοριφέρ τους
δεν ήταν καυτά όπως με το καλοριφέρ πετρελαίου ... Οι άνθρωποι άρχισαν να απογοητεύονται για την βλακεία και τα λεφτά που πέταξαν , ΑΛΛΑ αυτό για τις 2 πρώτες μέρες !!! Το σπίτι ζεστάθηκε απο την 3η μέρα και μετά
και είχε ΜΌΝΙΜΑ 22 με 23 βαθμούς , είτε είχε έξω 0 βαθμούς, είτε είχε 15 και μάλιστα στα Ανω Λιόσια που έχει χαμηλές θερμοκρασίες...
Για την ιστορία να πω , πως η Α/Θ του φίλου, των 19.5kw "έκαψε" 700€ ΔΕΗ για ΔΥΟ σπίτια συνολικά 190τ.μ. ... δουλεύοντας χωρίς σταματημό όλον τον χειμώνα ! ... αυτά σκέφτομαι και προβληματίζομαι ...
ΝΑΙ μεν πολλά λεφτά εγκατάστασης της Α/θ αλλά η ετήσια δαπάνη για θέρμανση την κάνει ασυναγώνιστη (συγκριτικά) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103622 από Stef
Παιδιά το έχουμε ξαναπει,το μοναδικό μειονέκτημα της αντλίας είναι το κόστος αγοράς.Απο εκεί και πέρα ξενοιάζεις και δεν ασχολείσαι εφόσον βέβαια έχεις κάνει σωστή μελέτη και εγκατάσταση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ