Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103624 από Διονύσιος
Για το elenaki

Κιόμως ο lefterismega έχει δίκιο αλλά εγώ θα συμπληρώσω: Ποσοι είναι οι παράγοντες της αίσθησης θερμοκρασίας για τον άρθρωπο? 1 Η πραγματική τιμή της 2 Η υγρασία που υπάρχει στο χώρο 3 η πίεση που υπάρχει στο χώρο 4 Η κατάσταση του σώματος μας 5 τα ροϊκά ρεύματα του αέρα. Θα μείνω σε αυτό το τελευταίο :ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ! στον 5! Όροφο ότι και να κάνεις τα ροϊκά ρεύματα είναι πολύ δυνατά και επιδή η επιδερμίδα σου έχει ευαισθησία αισθάνετε αμμέσως κρύο ενώ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!. Η μόνη σίγουρη λύση για εσένα είναι χαμηλό σπίτι ισόγειο ή στον 1ο, ενδοδαπέδια θέρμανση και πολύ επίπλωση! αν τα κάνεις όλα αυτά με 20C θα νιώθεις ζέστη. Εκεί που είσε με 25C θα νιώθεις κρύο! Πήγαινε επισκεψη σε κάποιον που έχει ενδοδαπέδια χαμηλοτάβανο σπίτι και επιπλωση και θα με πιστέψεις. Η ενδοδαπέδια έχει τεράστοια θερμοχωρητικότητα γιατί 1ο εκλμεταλευετε όλη τη μάζα της τσιμεντοκονίας ως αποθηκευτικό υλικό θέρμανσης 2ο έχει τεράστια επιφάνεια 90% των τ.μ. του σπιτιού! και 3ο η θέρμανση είναι κάτω σου την πατάς ούτε 1 εκατ. μακριά σου! ενώ με τα σώματα? πόσο μακριά είναι το σώμα από εσενα? πόσο νερό έχει μέσα10 20kg? τι επιφάνεια ακτινοβολίας έχει2-3m?
Κατάλαβες τώρα?
Είσε περίπτωση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103625 από vag1234
Πάντως Σπιτι μου υπάρχουν πολλές φορές κατα την διάρκεια του χειμώνα όπου η εσωτερική θερμοκρασία είναι 21 βαθμούς και υπάρχει το αίσθημα κρυου λόγω υγρασίας ..
Η θερμική άνεση σε εμασ είναι στους 22 βαθμούς ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103627 από Διονύσιος
Μπράβο vag1234 συμφωνείς λοιπόν με ότι είπα πριν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103628 από vag1234
Συμφωνώ,, ακόμα και τις ημέρες που υπάρχει υψηλή άνεμο πτώση η θερμική άνεση είναι διαφορετική ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103632 από lefterismega

lefterismega έγραψε:

Διονύσιος έγραψε: Αδερφέ επιδή βλέπω τον εντονο προβληματισμό σου πές μου τι σπίτι έχεις και που και τι έχεις για θέρμανση έως τώρα και θα σου δόσω μια απάντηση. Αν τα έχεις ήδη γράψει πες μου ποια μέρα.


Σε ευχαριστώ Διονύση ,,, αν και τα έχω γράψει δεν με ενοχλεί να τα ξαναγράψω ...

Το σπίτι (μονοκατοικία) είναι 110τμ (ισόγειο & ένας όροφος) με καλές μονώσεις και αλουμίνια με διπλά τζάμια ...
Η θέρμανση που λειτουργούσε μέχρι πρότινος ήταν με κλασικό μαντεμένιο λέβητα και καυστήρα Hansa 34kw.
Τα σώματα είναι τύπου πάνελ και στο καθιστικό εκτός απο ένα μεγάλο πάνελ έχω και 2 FanCoils (12000 & 20000 BTU).
Η κατανάλωση για το ετήσιο χειμωνιάτικο 4μηνο σε πετρέλαιο ήταν περίπου 1200lt με πολύ οικονομία και άναμμα για 6 περίπου ώρες καθημερινά , εκτός ελαχίστων περιπτώσεων ...
Υπόψιν στην περιοχή μου το κλίμα είναι "εύκρατο" δλδ ... δεν υπάρχουν ακραία καιρικά φαινόμενα .


Διονύση ... περιμένω μια απάντηση ... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103635 από Διονύσιος
Για το Lefterismegα
Τώρα τι απάντηση να σου δώσω? Δεν ακούς τι γίνετε γύρω σου? Εγώ ούτε έμπορας είμαι ούτε με ενδιαφέρει να προοθήσω κάτι, ό μόνος που ξέρει την αλήθεια για μένα είναι ο dimlyk Τώρα για εσένα αν δε σε πειράζει να έχεις λίγο νταραβέρι με Pellets και έχεις κοντά σου κανέναν που μπορείς να εμπιστευτείς πάρε ένα λέβητα π΄ρωτης ποιότητας Γερμανίας Αυστρίας στις θερμίδες που είχες το πετρελαιο βάλε και μια αντιστάθμηση που μάλλον δεν είχες και ησύχαζε...Αν πάλι σκοπεύει ποτέ να βάλεις ενδοδαπέδια πάρε Α/Θ περίπου 9-12kW αν έχεις νυχτερινό και Buffer αλλιώς εγώ νομίζω το Pellet είναι και ποιό Green είναι καλύτερα, γιατί και αύριο δε ξέρουμε τι θα κάνει η ΔΕΗ ανώ όλο και ακούω για καινούργιες μάρκες Pellet και ελληνικά, μόνο να έχουν DIN!
Χαίρετε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ