Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104004 από Διονύσιος
Χαίρετε σε όλους.
Επανέρχομε με μια προσφορά που μια Ελληνική αντιπροσωπεία μου έκανε για μια Α/Θ. Είναι στα αγγλικά αλλά και λίγα ΓΑλλικά. Όμως αξίζει γιατί πρόκειτε για μελέτη ουσιαστικά που έκαναν οι Γάλλοι με κάποια στοιχεία που τους δόσαμε. Πρέπει να πω και το ότι ο αντιπρόσωπος τους στην Ελλάδα φάνηκε πολύ "σωστός". Έτσι έχουμε: για ένα ισόγειο σπίτι 80τ.μ στα Ιωάννινα σε υψόμετρο 900μ. με χαμηλότερη θερμ.-12C μια μελέτη έγκυρη.Όποιoς θέλει μπορεί να τη μελετήσει και αν νομίζει ότι τεριάζει κάπως στο δικό του σπίτι να ξέρει τι χρειάζετε. Επίσεις έχω ένα πίνακα αναλυτικότατο με το COP σε σχέση με διάφορες θερμοκρασίες. Είναι και αυτός πολύ σπουδαίος. Έχω μόνο χρέος να σημειώσω ότι ο πίνακας αυτός ταιριάζει ακριβώς και με άλλες μάρκες Α/Θ. Επίσεις για την μελέτεη των Γαλλων το Anual Costs που βγάζουν είναι με 0.08Ευρώ/kWh. Βεβαια τέτοια τιμή δεν υπάρχει παρά μόνο στο νυχτερινό. Πρέπει να έχουν όμως υπολογίσει και σε ψύξη το καλοκαίρι αν δεν κάνω λάθος. Πάντως οι αντιστάσεις που έχει δεν χρησημοποιούντε εως τους -12C και η θερμοκρασία των σωμάτων είναι στους 60C.
Νομίζω οτι τουλάχιστον ο lefterismega και το elenaki θα ικανοποιηθούν με τη μελέτη αυτή.
Ελπίζω να σας βοηθάω παιδιά και όχι να σας μπερδεύω.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104104 από lefterismega

Διονύσιος έγραψε: Αδερφέ lefterismega αν έχεις ξύλα τι συζητάμε τόσο καιρό? Καλά σου λέει ο dimlyk, κανε κουμάντο από τώρα να ξεραθούν καλά ως το χειμώνα και μάζεψε λεφτά και μάρε ένα ξυλολέβητα της froeling που το γεμίζεις κάθε 24 ώρες και είναι service free και θα είσε μια χαρά. Έγώ δείνω πάλι ακριβή λύση ίσως γιατί πιστεύω στην αξία των πραγμάτων σε βάθος χρόνου και στην απόδοση που θα ξεχρεώσει το extra κεφάλαιο.


Καλέ μου Διονύσιε ... αν προσέξεις στο κάτω μέρος της δημοσίευσής μου γράφω "χούμορ" :P
Πρώτον ΔΕΝ έχω ξύλα και ο ξυλολέβητας ΔΕΝ είναι η πρώτη μου επιλογή αλλά δεν παύει να είναι μια καλή και φθηνή λύση για θέρμανση και ας είμαστε στον 21ο αιώνα ΔΕΝ είναι ντροπή ...
...κατά δεύτερον ... ωραία τα λέμε εδώ περί Α/Θ ... μήπως άκουσες σήμερα κάποια "νέα" για την ΔΕΗ ?
Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι σε κάποια άλλη χώρα που ιδιωτικοποιήθηκε η ΔΕΗ της οι καταναλωτές τράβαγαν τις ... τρίχες τους !!!
Μήπως κάτι τέτοιο επίκειται και εδώ ? ... δεν έχουμε άλλες τρίχες να τραβήξουμε ... δεν μας έμειναν ποια ... :)
Κάθε μέρα όλο και κάτι μας ξεφουρνίζουν οι "ιθύνοντες" στο μέγαρο του συντάγματος ...
Κάποιος φίλος μου είπε μια σοφή ιδέα ... "Λευτέρη δεν το αφήνεις για του χρόνου για να έχει κατασταλάξει το πράμα ?" ......λέω να το κάνω έτσι ...
Ίδωμεν ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104106 από Stef

lefterismega έγραψε: ...κατά δεύτερον ... ωραία τα λέμε εδώ περί Α/Θ ... μήπως άκουσες σήμερα κάποια "νέα" για την ΔΕΗ ?
Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι σε κάποια άλλη χώρα που ιδιωτικοποιήθηκε η ΔΕΗ της οι καταναλωτές τράβαγαν τις ... τρίχες τους !!!
Μήπως κάτι τέτοιο επίκειται και εδώ ? ... δεν έχουμε άλλες τρίχες να τραβήξουμε ... δεν μας έμειναν ποια ...

Εγω πάλι άλλο άκουσα,ότι δεν θα γίνει καμία αύξηση στη ΔΕΗ στο οικιακό τιμολόγιο και ας απελευθερώνονται τα τιμολόγια τους απο την 1η Ιουλίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104108 από giogud

Stef έγραψε:

lefterismega έγραψε: ...κατά δεύτερον ... ωραία τα λέμε εδώ περί Α/Θ ... μήπως άκουσες σήμερα κάποια "νέα" για την ΔΕΗ ?
Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι σε κάποια άλλη χώρα που ιδιωτικοποιήθηκε η ΔΕΗ της οι καταναλωτές τράβαγαν τις ... τρίχες τους !!!
Μήπως κάτι τέτοιο επίκειται και εδώ ? ... δεν έχουμε άλλες τρίχες να τραβήξουμε ... δεν μας έμειναν ποια ...

Εγω πάλι άλλο άκουσα,ότι δεν θα γίνει καμία αύξηση στη ΔΕΗ στο οικιακό τιμολόγιο και ας απελευθερώνονται τα τιμολόγια τους απο την 1η Ιουλίου.


Η αλήθεια είναι ότι είπαν ότι δεν θα αυξηθεί η τιμή της kwh στις 1 Ιουλίου. Επίσης είπαν ότι δεν έχουν καθορίσει την τιμολογιακή τους πολιτική για όλη την χρονιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104110 από Διονύσιος
Χαίρετε,
και πάλι θα παρέμβω γιατί σας τα έχω πεί πρίν καιρό:

Τελειώνοντας θα πώ κάτι. Σε καινούργια σπίτια που έχουν ενδοδαπέδια, καλή μόνωση, νυχτερινό τιμολόγιο, δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν ένα μεγάλο Buffer (25-50kg/1kWth), δεν έχουν A/C και δε θέλουν νταραβέρι με καύσιμα ΝΑΙ! να βάλετε Α/Θ. Αν και είναι ρυπογόνες ! Για όλους τους υπολοίπους ψάξτε το πάρα πολύ καλά ειδηκά αν έχετε κάνει ήδη κάποιες επενδύσεις στη θέρμανση γιατί δε θα αποσβέσετε καθόλου γρύγορα, ίσως και ποτέ! Αν η ΔΕΗ αυριο μεθαύριο ¨Φουσκώσει¨τις τιμές!

Παρόλα αυτά είδε κανείς την προσφορά αυτή από τη Γαλλία που έχω ανεβάσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104115 από dimlyk
το οτι η δεη θα ανεβαζει συνεχως τις τιμες ειναι δεδομενο
το ζητουμενο ειναι να μην ανεβαινει το φυσικο αεριο και το πετρελαιο
για να υπαρχει "συγκρατηση " των τιμων και στα ξυλοκαυσιμα
δυστυχως μονο κανα μαντειο μπορει να μας βοηθησει σ αυτο :)

μελετη ομως δεν ειδαμε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ