Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104186 από dimlyk
μου κανει λιγο εντυπωση το μεγεθος της αντλιας και δεν ειναι και φτηνη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104189 από DOOM_NX

Διονύσιος έγραψε: Και τον πίνακα που δεν ανέβασε ο Doomnx.

Sorry νόμισα ήταν ένα αρχείο συνημμένο! :blush: :blush: :blush:

Ορίστε και ο πίναξ:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104205 από Διονύσιος
Για τον dimlyk.
Μια και είπες για τιμή, αυτή την ανεβάζουν οι αντιστάσεις που έχουν 400Ευρώ και αν προσέξεις δεν χρησιμοποιούντε ποτέ! ούτε στους -12C! Έχει βάλει και ένα θερμοστάτη χώρου 100+Ευρώ... Και το ΦΠΑ να μην ξεχνάμε τις υποχρεώσεις μας στο κράτος που τόσο μας φροντίζει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104208 από Διονύσιος
Εδώ σας γράφω και ένα διάλογο που είχα με τον αντιπρόσωπο ο οποίος εμένα προσωπικά μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις:
"Εγώ όμως έκατσα και είδα μια-μια τις τιμές σε σύγκριση με την Carrier και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
1 Για να "πιάσει" η Carrier το COP της δικιάς σας πρέπει να διαστασιολογηθεί κατά 1-3 kW παραπάνω" -Σωστά
2 Στην ίδια αντλία η Carrier έχει μεν μικρότερο COP αλλά έχει και μικρότερη κατανάλωση"
-Σωστά

"Συμπέρασμα: Εάν οι τιμές (Ευρώ) σε ίδια kWatt είναι οι ίδιες τότε η δικιά σας έχει προβάδισμα γιατί θα χρειαστεί να πάρεις μεγαλύτερη Carrier για την ίδια δουλειά! Αν όμως η Carrier στο επόμενο μοντέλο (9kW) είναι φτηνότερη τότε αυτή είναι φτηνότερη!
-Θέλει ψάξιμο αυτό γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες στο κόστος.
-Ο πρώτος πίνακας είναι τα min και τα max ισχύως των αντλιών. Που έχουνε μεγαλη σημασία για το όριο λειτουργίας του συμπιεστή. Αν τα όρια είναι μικρά τότε ο συμπιεστής δουλέυει ON/OFF και τότε γιατί να πληρώσει ο πελάτης αντλία inverter?.
Αυτά τα ολίγα.
Εγώ έχω μια απορία τελικά. Αυτοί οι λέβητες συμπύκνωσης που είναι τόσο φτηνοί και αποτελούν έναν δυνατό ανταγωνιστή για τις Α/Θ για όποιον δε θέλει ψήξη, μήπως είναι καλύτερη λύση τελικά? Γιατί βλέπω ότι για να κάνεις απόσβεση μια κάλη Α/Θ θα περάσουν αρκετά χρόνια(6-7) και εντομεταξύ ίσως και η ΔΕΗ να ανέβει...Τι λέτε λοιπόν? Εντομεταξύ δεν έχουμε στο forum καλό θέμα στους λέβητες συμπυκνωσης και νομίζω ότι κάποιος που μπορεί να το ψάχνει δεν έχει πληροφόρηση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104212 από Διονύσιος
Βρήκα αυτό το Site όπου υπάρχει αυτή τη εισήγηση της ΡΑΕ η οποία αν υιοθετηθεί μάλλον πάνε περίπατο τα όσα έχουμε πει για τις Α/Θ περί χαμηλού κοστολογίου. Την την καταθέτω για όλους.

www.home-biology.gr/index.php/tropoi-the...s-aktinovolies-rypoi

"Λάβετε υπόψη σας ότι οι τιμές των διαφόρων καυσίμων που καθορίζουν το κόστος λειτουργίας του κάθε συστήματος μεταβάλλονται συνεχώς ανάλογα με τις υπάρχουσες συνθήκες και τη διαθεσιμότητα. Αναλογιστείτε τις προοπτικές που έχει το είδος του κάθε καυσίμου στη χώρα μας μακροπρόθεσμα. Για παράδειγμα, το κόστος λειτουργίας των περισσότερων συστημάτων που χρησιμοποιούν ηλεκτρισμό αναμένεται να αυξηθεί σημαντικά από το 2013 οπότε και παύουν να ισχύουν τα δωρεάν δικαιώματα ρύπων για τις μονάδες ηλεκτροπαραγωγής, φέρνοντας σημαντικές αυξήσεις στους λογαριασμούς της ΔΕΗ (προβλεπόμενη αύξηση 37% το 2013, σύμφωνα με εισήγηση της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας!)"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104216 από dimlyk
αυτη πρεπει ναναι παλια ηδη η πρωτη αυξηση δοθηκε και η δευτερη αναβληθηκε (μαλλον)
ειναι δεδομενο οτι το κοστος ενεργειας θα αυξανει (εκτος απροοπτου)
οσο αφορα τον ηλεκτρισμο και τις μεταφορες σκοπος ειναι η τελεια σχεδον απεξαρηση απο το πετρελιο κατ αρχην (υποτιθετε και απο το αεριο αλλα μολις μπαινουν μπροστα 2 μοναδες αεριου :) )
αρα παραγωγη απο βιοκαυσιμα παντος ειδους ...αρα και τα βιοκαυσιμα θα τραβηξουν την ανηφορα
ειπαμε μονο το μαντειο μπορει να μας πει ποιο θα εχει μικροτερες αυξησεις

παντως οτι εχει σχεση με νυχτερινο τιμολογιο ειναι ελκυστικο και θα συνεχισει γιατι η νυχτεριμη παραγωγη ηλεκτρισμου ριχνει γενικα το κοστλογιο ηλεκτροπαραγωγης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ