Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142822 από ntavelispas
γεια σας κ από εμένα. Παρακολουθώ το φόρουμ κ στουσ 8 μήνες που έχει να γραφτεί κάτι έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.πχ η τιμή του πετρελα'ιου έχει πεσει κ κάτω του 1ε.
Βάση Αυτού ασ θέσω κ τον δικό μου προβληματισμό. μήπω με την πτωση του πετρελαιου αρχίζει να αντισταθμίζεται ι διαφορα στη κατανάλωση? σε διαμέρισμα 72μμ2 με κέλυφος κ νέa PVC μήπως είναι υπερβολή το κόστοσ των 70000 γ να ζεσταθεί ένας σωστά μονωμένος χώρος κ σχετικά μικρός? Υπαρχέι κ το πρόβλημα χωρου στη περιπτωσή μου μιας κ είναι σε πολυκατοικία κ έχω ενα μικρό μπαλκόνι.
επίσης λόγω ανακαίνισης θα αντικατασταθούν όλες οι παλιές σωληνώσεις των καλοριφέρ κ αν χρειαστει θα γίνει κ η αντικατάσή τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142823 από theoilia
Σήμερα με τα τωρινά δεδομένα ναι είναι ασύμφορη,κατά την γνώμη μου,η όποια αλλαγή συστήματος θέρμανσης.Αλλά σε 3 μήνες;Του χρόνου;Θα συνεχίσει το πετρέλαιο να έχει την ίδια τιμή;Κανείς δεν ξέρει.Τα σταθμίζεις όλα και αποφασίζεις,εσύ ξέρεις τι έχει το πορτοφόλι σου...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142946 από Stef
Η πτώση της τιμής του πετρελαίου δεν διαφοροποιεί τα θετικά στοιχεία μιας αντλίας θερμότητας η οποία συνεχίζει και έχει πολύ μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης σε σχέση με έναν λέβητα πετρελαίου.Η φετινή πτώση της τιμής του πετρελαίου απλά παρατείνει τον χρόνο απόσβεσης της αντλίας θερμότητας αλλά τα πλεονεκτηματά της παραμένουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142968 από kiriak
όσον αφορά απόδοση - αξιοπιστία υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ carrier ή panasonic ; κάποια άλλη πρόταση ;

αξίζει να κυνηγήσει κανείς διαφορές στον cop της τάξης του 03 - 0.5 (διαφορές που δεν είναι σταθερές σε όλες τις εξωτερικές θερμοκρασίες) ή να εστιάσει και σε άλλα πράματα; μιλάμε πάντα για επώνυμες αντλίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143994 από dmiha
Καλή Χρονιά!
Σκοπεύω άμεσα να αγοράσω αντλία θερμότητας μετα από εκατοντάδες ώρες έρευνας του θέματος.
Απ ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά για να έχεις μεγάλη οικονομία δηλαδή μεγάλο COP πρέπει η θερμοκρασία εξόδου να είναι στους 35 βαθμούς.
Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι μιλάνε για θερμοκρασία νερού 55 βαθμούς και πάνω οπότε και ο COP πάει περίπατο...
Η ερώτηση μου είναι αν λειτουργήσω υπερδιαστασιολογισμένα (και υπολογισμένα ) σώματα με είσοδο νερού 35 βαθμών με απόδοση ίση με την θερμική απώλεια του διαμερίσματος στους 0 βαθμούς περιβάλλοντος, θα έχω διατήρηση εσωτερικής θερμοκρασίας στους 20 βαθμούς ή κάτι σκέφτομαι λάθος;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143997 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Έχεις ενδοδαπέδιο σύστημα ή σώματα καλοριφέρ ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ