Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144019 από Stef

dmiha έγραψε: Για πιο λόγο δίνουν πιο συχνά το COP για 35 βαθμούς?
Ποιος την λειτουργει στους 35?
Μόνο για την ενδοδαπέδια μήπως?

Οι 35 βαθμοί αναφέρονται επειδή τα συγκεκριμένα μηχανήματα δουλεύονται σε όλη την ευρώπη όπου οι συνηθέστερες θερμοκρασίες λειτουργίας είναι 35-45 λόγω των μονωσεων που έχουν.Δυστυχώς στην Ελλάδα μόνο με ενδοδαπέδια μπορείς να ζεσταθείς με τετοιες θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144020 από dmiha
Μου προκύπτει συνολική απώλεια διαμερίσματος με Δτ=20 , 570kcal/h = 13680 kcal/day = 15868 Watt.
όταν το διαμέρισμα είναι σωστά μονωμένο και με ενεργειακα κουφώματα..
Σας φαίνεται λογικό ένα τέτοιο νούμερο? (τ.μ διαμερίσματος = 68 , και μεταξύ ορόφων)
Για να συνεχίσω το συλλογισμό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144021 από dimitris11
Οχι,πως προεκυψε αυτο;
Τώρα που μιλαμε με -7 εξω για 125τ.μ με μετρια μονωση μονοκατοικια,δεν εχω τοσες απώλειες. Καίω 1,3 κιλα πελετ και 2kw/ωρα ρευμα με κλιματιστικά: 1,3χ5χ0,85=5,525kw και 2x2=4 5,525+4=9,525kw
Το πελετ ξερω ποσο μου δινει για τα κλιματιστικα οχι ,αλλα πανω απο 2 cop δεν πιστευω να έχουν.
Το βραδυ που μας περασε με -13 εξω εκαιγα 1,6 κιλα πελετ/ωρα και 2kw/ωρα ρευμα.Δεν βγαινουν αυτες οι απωλειες με τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144023 από dmiha
Λογική η απώλεια σου. Θεωρώντας τετράγωνη μονοκατοικία με μέτρια μόνωση, μέσο συντελεστή απώλειας Κ=1 (W/m2K),
(συμπερ. δοκάρια - κουφώματα, οροφή, τοίχοι) έχουμε μέση πλευρά ρίζα125 = 11μέτρα.
11μ * 4 * 3 ύψος = 132 τμ + 125 οροφή = 257μ2
257μ2 * 1 * 27 βαθμούς Δτ = 6939Kcal = 8KW πολύ κοντά στα 9,5KW που έγραψες. (για κάθε ώρα όμως).
Καλύτερα να θεωρήσεις στους -7 COP = 1,5, επειδή Tair condition = 50-55βαθμους (π.χ. COP = 1,5 για -7/55, specs. από αντλία Samsung). Με COP =1,5 η αποδoση σου είναι 8,5KW.
Αρκετά αυθέρετο το Κ=1 που έβαλα, αλλά έδωσε το ίδιο θεωρητικό αποτέλεσμα με τη δική σου μέτρηση.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dmiha.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144027 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

dmiha έγραψε: Μου προκύπτει συνολική απώλεια διαμερίσματος με Δτ=20 , 570kcal/h = 13680 kcal/day = 15868 Watt.
όταν το διαμέρισμα είναι σωστά μονωμένο και με ενεργειακα κουφώματα..
Σας φαίνεται λογικό ένα τέτοιο νούμερο? (τ.μ διαμερίσματος = 68 , και μεταξύ ορόφων)
Για να συνεχίσω το συλλογισμό


Ο υπολογισμός σου είναι μάλλον λάθος. Στη δική μου περίπτωση, καλά μονωμένο σπίτι, 200 τμ, για 18 βαθμούς ΔΤ, έχει απώλειες 12 kW. Το νούμερο είναι από τη μελέτη ΚΕΝΑΚ. Λογικά είμαι γύρω στα 8 ως 9 kW, λόγω του ότι έχω κάνει καλύτερες μονώσεις από αυτές που προέβλεπε η μελέτη.

Αλλά είπαμε, πας σε Μηχανολόγο. Αυτός θα κάνει τους υπολογισμούς και θα σε καθοδηγήσει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmiha

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144032 από dmiha

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

dmiha έγραψε: Μου προκύπτει συνολική απώλεια διαμερίσματος με Δτ=20 , 570kcal/h = 13680 kcal/day = 15868 Watt.
όταν το διαμέρισμα είναι σωστά μονωμένο και με ενεργειακα κουφώματα..
Σας φαίνεται λογικό ένα τέτοιο νούμερο? (τ.μ διαμερίσματος = 68 , και μεταξύ ορόφων)
Για να συνεχίσω το συλλογισμό


Ο υπολογισμός σου είναι μάλλον λάθος. Στη δική μου περίπτωση, καλά μονωμένο σπίτι, 200 τμ, για 18 βαθμούς ΔΤ, έχει απώλειες 12 kW. Το νούμερο είναι από τη μελέτη ΚΕΝΑΚ. Λογικά είμαι γύρω στα 8 ως 9 kW, λόγω του ότι έχω κάνει καλύτερες μονώσεις από αυτές που προέβλεπε η μελέτη.

Αλλά είπαμε, πας σε Μηχανολόγο. Αυτός θα κάνει τους υπολογισμούς και θα σε καθοδηγήσει.


Μήπως διαθέτεις την ημερήσια κατανάλωση ρεύματος σου για την συγκεκριμένη περίπτωση (200τμ, καλή μόνωση, ΔΤ=18, 12KW)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ