Eπιλογή αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112014 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με την κατανομη. Το δοχείο αδρανειας καλο ειναι να το βαλης αλλα επειδη θα πάρεις 70% επιδότηση ρίξε τα περισσοτερα λεφτα στην μόνωση . Ελπίζω να ειρθε να δει το σπιτι ο μηχανολόγο σου !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112039 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Σε μένα γιά διώροφη κατοικία ανοικτή από παντού στην Καστοριά με πολύ κρύο τον χειμώνα,με εργασίες μόνωσης σε εξέλιξη,μου πρότεινε ο γνωστός μου ιδιοκτήτης σοβαρής εταιρείας αντλία 13 kw χαμηλών,και σε έκφραση προβληματισμών μου αν θα δουλέψει καλά, ήταν κατηγορηματικός και αναλαμβάνει κάθε διόρθωση αν κάτι δεν πάει καλά.
Όλοι μας προσπαθούμε να ενημερωθούμε και η μεγάλη μου έρευνα περί πηγών θέρμανσης με έκανε να διαπιστώσω πως δυστυχώς λίγες είναι οι σοβαρές εταιρείες με τεχνίτες πραγματικούς γνώστες.Θέλει πολύ προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλοί "ειδικοί".
Η μελέτη μηχανολόγου είναι απαραίτητος παράγοντας επιτυχίας με κρίσιμη παράμετρο την σωστή διαστασιολόγηση των σωμάτων πάντα σε σχέση με την οικία,προσανατολισμός,γειτνίαση,μονώσεις κλπ.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by row5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112420 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας

row5 έγραψε: Σε μένα γιά διώροφη κατοικία ανοικτή από παντού στην Καστοριά με πολύ κρύο τον χειμώνα,με εργασίες μόνωσης σε εξέλιξη,μου πρότεινε ο γνωστός μου ιδιοκτήτης σοβαρής εταιρείας αντλία 13 kw χαμηλών,και σε έκφραση προβληματισμών μου αν θα δουλέψει καλά, ήταν κατηγορηματικός και αναλαμβάνει κάθε διόρθωση αν κάτι δεν πάει καλά.
Όλοι μας προσπαθούμε να ενημερωθούμε και η μεγάλη μου έρευνα περί πηγών θέρμανσης με έκανε να διαπιστώσω πως δυστυχώς λίγες είναι οι σοβαρές εταιρείες με τεχνίτες πραγματικούς γνώστες.Θέλει πολύ προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλοί "ειδικοί".
Η μελέτη μηχανολόγου είναι απαραίτητος παράγοντας επιτυχίας με κρίσιμη παράμετρο την σωστή διαστασιολόγηση των σωμάτων πάντα σε σχέση με την οικία,προσανατολισμός,γειτνίαση,μονώσεις κλπ.


Εχεις θερμανση τωρα η ειναι νεα οικοδομη;Τα kw τα προσπερναω γιατι δεν αναφερεις τμ αλλα χαμηλων δηλαδη max 55C που εχουν οι πιο πολλες απλα με πανελ δεν υπαρχει περιπτωση με ενδοδαπεδια η fan coil συμφωνο.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112448 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Έχεις απόλυτο δίκιο.Το σπίτι είναι διώροφο 70+40 τμ κατασκευής 1974 και έκαιγα περίπου τρεις τόννους πετρέλαιο δίχως να ζεσταίνομαι πολύ,το σπίτι είναι δίχως μονώσεις και ανοιχτό από παντού.Την περασμένη εβδομάδα εγκρίθηκα στο εξοικονομώ και ξεκινάω πρώτα εργασίες θερμομόνωσης.Όσο γιά την αντλία και εγώ έχω ακριβώς τις ίδιες αμφιβολίες με σένα αλλά ο επιχειρηματίας,πολλά χρόνια στον χώρο και πολύ γνωστός μου "χτυπιέται" ότι η 13αρα θα με καλύψει απόλυτα και μιλάει με πολύ αυτοπεποίθηση.
Τι να πω,είμαι σε μεγάλο προβληματισμό θα ενημερώνω το νήμα με ότι νεώτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112457 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
θα δωσεις που θα δωσεις καποια χιλιαρικα δωσε και 2-3 κατοσταρικα σ ενα μηχανικο να σου κανει μια μελετουλα .
οτι και να λεει ο φιλος σου η ισχυς ειναι πολυ μικρη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112478 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Αυτό είχα σκοπό να κάνω ούτως ή άλλως,όταν πάρω οριστική απόφαση θα ενημερώσω γιά όλες τις λεπτομέρειες,τιμές,εγκατάσταση,απόδοση κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ