Eπιλογή αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102977 από takaros31
Απαντήθηκε από takaros31 στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
άρα το πιο σημαντικό είναι οι διαστασεις των σωμάτων σε σχέση με το χώρο.Α και κάτι επιπλέον επειδή στα 10 σώματα καλοριφέρερ αντιστοιχούν 3 κεντρικές σωλήνες επηρεάζει κάτι αυτό.Γιατί καποιος μου είπε ότι είναι πολυ αρνητικό και για αυτό μου προτεινε για 135τμ 16αρα αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102981 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
υποθετω οτι ηταν εμπορας και σου προτεινε οτι ειχε ?

αλλο πραμα ο σχεδιασμος του δικτυου και αλλο η ισχυς
οτι μπορει να θες 16αρα η οχι θα πρεπει να βγει απο μελετη
κι αν χρειαζεται θα πρεπει να γινουν και καποιες παρεμβασεις στο δικτυο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102983 από takaros31
Απαντήθηκε από takaros31 στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Αρχικά πήγα στον επίσημο εμπορο της Mitsubishi και μόλις του είπα για τις τρεις σωλήνες του δικτύου με εδιωξε κατευθειαν λεγοντας μου (χωρις καμμια μελέτη) οτι η αντλια δεν θα εχει αποδοση.Μετα πήγα σε μηχανολογο και μου ειπε οτι λογω των τριων σωληνων για σιγουρια θα πρεπει να βαλουμε 16αρα υψηλων θερμοκρασιων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102985 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας

takaros31 έγραψε: άρα το πιο σημαντικό είναι οι διαστασεις των σωμάτων σε σχέση με το χώρο.Α και κάτι επιπλέον επειδή στα 10 σώματα καλοριφέρερ αντιστοιχούν 3 κεντρικές σωλήνες επηρεάζει κάτι αυτό.Γιατί καποιος μου είπε ότι είναι πολυ αρνητικό και για αυτό μου προτεινε για 135τμ 16αρα αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών

τι εννοειςμτρεις κεντρικες σωληνες?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102990 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας

ELECTRICALCHIEF έγραψε:

takaros31 έγραψε: άρα το πιο σημαντικό είναι οι διαστασεις των σωμάτων σε σχέση με το χώρο.Α και κάτι επιπλέον επειδή στα 10 σώματα καλοριφέρερ αντιστοιχούν 3 κεντρικές σωλήνες επηρεάζει κάτι αυτό.Γιατί καποιος μου είπε ότι είναι πολυ αρνητικό και για αυτό μου προτεινε για 135τμ 16αρα αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών

τι εννοειςμτρεις κεντρικες σωληνες?

Πιστεύω ότι εννοεί ότι το δίκτυο των σωμάτων είναι κατανεμημένο σε τρείς κλάδους και όχι ένα προς ένα με ξεχωριστή σωλήνα απο συλλέκτη.Σε μια τέτοια πείπτωση το μόνο που χρειάζεται είναι ένας υδραυλικός διαχωριστής ή ένα δοχείο αδρανείας στην προσαγωγή της αντλίας ακόμα και αν έχουμε χαμηλών θερμοκρασιών μοντέλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103080 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Και κάτι που ενδιάφερει όλους όσους ψάχνουν αντλία θερμότητας.Το ΥΠΕΚΑ ανέρτησε το νέο μητρώο κατασκευαστών αντλιών θερμότητας που υπάγονται στο ''εξοικονόμηση κατ΄ οίκον''.Είναι πολύ χρήσιμο γιατί μπορεί ο καθένας να δει τι βαθμό απόδοσης έχει το κάθε μοντέλο και ανάλογα να επιλέξει. exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fil...d=700&language=el-GR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ