Αντλια θερμότητας climaveneta υψηλών θερμοκρασιών

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156190 από etsa67
παρόλα αυτά η κατανάλωση είναι πολύ κάτω από αυτές που αναφέρεις, ακόμη και με 5 εξωτερική δεν θα περάσει τις 30 KWh,
Aπάντηση.30 kwhx0,20=6ευρώ /ημ χ 180 ημέρες χ 0,30=54 ημ με ελ.5c=59 ευρώ.
20 kw x 0,20 =4 euro/hm x 180 ημ χ 0,70 = 126 ημ με ελ.>10-12c= 504 euro.
πώς υπολόγισες τη κατανάλωση?
Πού μένεις? .Αν είσαι στην Αθήνα να ξέρεις ότι οι 5c είναι μεμονωμένα και κατά τη διάρκεια της ημέρας ανεβαίνει στους 15 και 18. Αν έχει και Νότιά δεν θα ανάβει.
Εγώ σου είπα τι καίω εσύ μάλλον τα κάνεις αισιόδοξα.
Εγώ στη Εύβοια αντικατέστησα ΑΘ γιατί έγραψε 3500 kw σε έναν Χειμώνα. Τι να σου κάνει η ΑΘ όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 5 και κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν ανεβαίνει για πάνω των 6-7 c?
Στη Πολωνία έγινε μία επίδειξη ΑΘ η οποία δεν ανέβαζε πάνω από 30 c στο νερό με -6c. Στο ξενοδοχείο πουδιάσαμε από το κρύο κοιμήθηκα με πανοφώρι.
Μη συγκρίνει πετρελαιοκαυστήρα με ΑΘ Μηχανολόγος είμαι δεν μιλάς με κάποιον άσχετο.

τις περισσότερες μέρες του χειμώνα η κατανάλωση είναι από 10 έως 20 KWh,

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156192 από kiriak
μένω Χαλάνδρι, η θερμοκρασία είναι 2 βαθμοί κάτω από ότι έχει η Αθήνα,
για παράδειγμα προχθές 30/12 είχε όλη μέρα 1 έως 2 έξω, και δεν ξέρω αν το βράδυ πήγε και πιο κάτω

η κατανάλωση που σου έγραψα για τους 5 εξωτερική είναι περίπου αυτή που θα έχω όταν η θερμοκρασία είναι 5 όλη τη μέρα

και εγώ σου έγραψα τι έκαψα, μετρημένα με μετρητή στον πίνακα για την αντλία,

δεν ξέρω ακριβώς αναλογία ημερησίου - νυχτερινού, και το υπολόγισα 2/3 και 1/3, αλλά μάλλον το νυχτερινό είναι λίγο παραπάνω,
οπότε δεν πάνε όλες οι KWh επί ,20

και επίσης ο χειμώνας μου μοιράζεται σε δύο εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, και δεν περνάω συνολικά το όριο των 2500 (?? νομίζω) για όλες τις καταναλώσεις

και η κατανάλωση αναφέρεται σε όλες τις μέρες ,
ακόμη και σε αυτές με 12 και 15 έξω, εκεί η αντλία δουλέυει με COP μέχρι και 6,
αλλά ακόμη και τότε θέλω θέρμανση
αλλοιώς το σπίτι κρυώνει και μάλλον από αυτά που λες έχει χειρότερη μόνωση από το δικό σου


επί ένα και χρόνο για να σετάρω σωστά την αντλία, μετρούσα κάθε μέρα κατανάλωση, θερμοκρασίες μέσα έξω και συχνότητα κομπρέσσορα ακόμη και πολλές φορές τη μέρα,

κατέβασα την καμπύλη της αντιστάθμισης κάτω από ότι είχε υπολογιστεί αρχικά και ακόμη κατέβασα και μία ταχύτητα στον κυκλοφορητή,

αν είχα και μεγαλύτερα καλοριφέρ θα δούλευα με μικρότερες θερμοκρασίες νερού και ψηλότερο ακόμη COP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156203 από etsa67
Το ξερω και καλα εκανεσ και εγκατεστησεσ ΑΘ γιατι αλλο Χαλανδρι αλλο β ευβοια οπου εδω κανει συνεχομενα κρυο κατω απο τουσ 5. Οταν εχει Νοτια και η θερμοκρασια το πρωι ειναι 10 και το μεσσημερι 18 η θερμανση δεν αναβει κκαθολου μπορει μερα παρα μερα το βραδυ αλλα δεν χρειαζεται γενικα. Με πετρελαιο λεβητα ενα σπιτι 100 μ2 καιει συνηθωσ 1000 εευρω πετρελαιο μειον την επιδοτηση 230 =770 ευρω για 180 ημ Χειμωνα Τα 2 τελευταια ομωσ χρονια εκαψαν πολυ λιγοτερο περιπου 450 ευρω καθαρα με ζεστη καλη οχι 18 και 19 αλλα 21 και πανω. Αλλα δεν ειχαμε Χειμωνεσ αυτη τη περιοδο. Η ΑΘ μπορει να συμπεριφερεται με cop 6 με 1 αλλα σε θερμοκρασιεσ εξ. που δεν χρειαζεται θερμανση το σπιτι αρα τα συστηματα μασ λειτουργουν ελαχιστα. Η ΑΘ χαλαει ευκολα μετα αο μια περιοδο και πρεπει να βαλεισ το χερι βαθεια στη τσεπη σου τουλαχιστον στην Φλοριντα ο εξαδερφοσ μου που ειναι ψυκτικοσ αλλαζει Συμπιεστεσ καθε 7-8 ετη και παρελκομενα συχνοτερα. Γιατι πρεπει να λειτουργει η θερμανση αν γινεται να το γλιτωνεισ. ο πετρελαιοκαυστηρασ αν χαλαει κατι ειναι το μπεκ αντε και κανενα πηνιο η ηλεκτρονικο με κοστοσ οχι πανω απο 50 ευρω. και αυτο απο την εμπειρια μου δεν συμβαινει παντα αλλα σε μερικα. καλοριφερ απο το 1985 λειτοργουν χωρισ βλαβεσ και τα μονα εξοδα ειναι η συντηρηση τουσ κοστοσ 30 ευρω εδω στη β. ευβοια. Στουσ καυστηρεσ πελλετ δεν χρειαζεται ευκολα ανταλλακτικο λογω βλαβησ εκτοσ απο την αντισταση που καιγεται καθε 2-3 χρονια και κανει 18-30 ευρω. αλλα στη Αθηνα ειναι προβλημα τετοιου ειδουσ εγκ/σεισ. Χρονια Πολλα φιλε μου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156217 από Vasilispatr85
Παλεύω να καταφέρω να σεταρω την αντλια.πραγμα αρκετά δύσκολο.σημερα επέλεξα ο καθε όροφος να εχει 19 σταθερή θερμοκρασία κ ηδη ειμαι πολυ κατω σε κατανάλωση απο εχθες.θα δω κ την συμπεριφορά που θα εχει το απόγευμα που θα κρυώσει ο καιρός.παντως με αυτόν τον τροπο για την ωρα εχω πολυ λιγοτερα σταματά ξεκινά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156239 από kiriak
@etsa67
Χρόνια Πολλά και σε σένα με Υγεία


@Vasilispatr85

κατέβασε την αντιστάθμιση όσο περισσότερο σου παίρνει για να έχεις τη ζέστη που θέλεις,
και άσε να δουλεύει περισσότερες ώρες ή και συνεχόμενα(φαντάζομαι μιλάμε για αντλία inverter, αλλοιώς θα πρέπει να δουλεύεις ώρες που συμφέρει - νυχτερινό ή ζέστη εφόσον υπάρχει buffer)

ή θα το ψάξεις μόνος σου πολύ (αν μιλάμε απλά για ρύθμιση της αντλίας) ή θα βρεις καλό μηχανολόγο, να τσεκάρει την εγκατάσταση και να σετάρει σωστά την αντλία

οι αντλίες είναι οικονομικές όταν δουλεύουν σε ένα στενό περιθώριο ιδανικής εγκατάστασης και ρύθμισης,
λίγο αν αρχίσεις να ξεφεύγεις από αυτό, οι καταναλώσεις αυξάνουν πολύ,

ξαναέγραψα αλλού, ότι υπάρχουν άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που εξηγούν γιατί στην Αγγλία οι (ίδιες) αντλίες πιάνουν χαμηλότερους COP κατά μέσο όρο από τις πολύ πιο κρύες Σκανδιναυικές χώρες (μικρή εμπειρία των άγγλων και όχι καλά μελετημένες εγκαταστάσεις)
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kiriak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156240 από etsa67
ξαναέγραψα αλλού, ότι υπάρχουν άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που εξηγούν γιατί στην Αγγλία οι (ίδιες) αντλίες πιάνουν χαμηλότερους COP κατά μέσο όρο από τις πολύ πιο κρύες Σκανδιναυικές χώρες (μικρή εμπειρία των άγγλων και όχι καλά μελετημένες εγκαταστάσεις)
Τι να το κάνεις.
Στη Βαρσοβία που επισκεύτηκα πέρυσι τη Πρωτοχρονιά σε πολυτελές Ξενοδοχείο (HAMTON BY Hilton central) αναγκάστηκα να κλείσω τις περσίδες του αέρα με ταινία για να κοιμηθώ το βράδυ γιατί με χτυπούσε ο αέρας δίπλα στο παράθυρο ,που δεν έβγαλα της ΑΘ για να μη πουδιάσω. Είχε εξω -7 και το πρωί -17 αλλά δεν κατάφερε ποτέ η ΑΘ να πάει το αέρα πάνω από 15c στο νερό που κοιταξα θερμόμετρο έγραφε 25c.
Όσο για τη Σουηδία που ανάφερες χρησιμοποούν αθ νερού νερού που που παίρνουν από ζεστά πηγάδια σαν τα Τσίλερ στην Αμερική για κρύο.
Εγώ , τις ΑΘ ποτέ δεν της συμπάθησα , , είναι για μένα ένα κρύο πράγμα, αν δεν παράγεις εσύ τη θερμότητα να αισθάνεσαι τη ζέστη της φλόγας σε μία σόμπα, ή τζάκι , η΄να ρυθμίζεις τον πελετοκαυστήρα να ανεβάσει β.α. να καθαρίσεις και να ιδρώσεις και λίγι γιατί χρειάζεται να πάς στο δάσος να κόψεις ξύλα να τα σχίσεις λέει ρε Παιδια΄η επιστροφή στη φύση.
Σε ποιόν δεν αρέσει να ανάβει το τζάκι και να μυρίζει το δαδί με τη ρετσίνι του και άσε είναι άλλλη αίσθηση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ