Κήπος

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94667 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κήπος

erimitis έγραψε:

lefteris έγραψε: Κατάλαβα ... ;)

και εσύ...ότι πει η γυναίκα...ίδιες πλάκες θέλει... :lol:

Σαν να είμουν εκεί...η φράση ...να είναι ίδιο... :P :P :P

Δεν μας σώνει τίποτε...οπότε κάντο όπως είπες...απλώς να υπολογίζεις παραπάνω στα υλικά...με 30 ευρώ το μπετό έτοιμο δεν νομίζω. ;)


Λευτερη οχι ρε φιλε η γυναικα λεει να μην το στρωσω ολο αλλα μονο εκει που θα μπουν τα ξυλα.
Εγω λεω αφου θα φαμε που θα φαμε το γα./.....ι να κανουμε κατι καλο να μεινει


Φίλε erimitis για 25 τ.μ. θέλεις για 10 πόντους μπετό 25χ10= 2,5 κυβικά εγώ θεωρώ τους 8 πόντους αρκετούς,25χ8=2 κυβικά. 3 πλέγματα, να τα σηκώνεις με ένα γάντζο όταν πέφτει το μπετό για να πηγαίνει περίπου στη μέση. Για 3 πόντους λάσπη για τις πλάκες θέλεις. 25χο.ο3=ο,750 του κυβικού άμμο,2 τσουβαλάκια ασβέστη,3 τσιμέντα.
Μπορείς μετά την πλάκα του τσιμέντου να στρώσεις 2 πόντους άμμο και επάνω να βάλεις τις πλάκες.
Μπορείς να κάνεις και αυτό που σου έγραψε ο lefteris αλλά όχι περισσότερο από 3 πόντους άμμο για να μην κάθονται οι πλάκες. Τώρα για την τιμή του μπετό και εγώ δεν νομίζω να έχει 30 ευρό. Πολύ παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94675 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Κήπος
Η 16άρα πλάκα (από την οποία προκύπτουν τα 4 κυβικά), είναι υπερβολική για τέτοια κατασκευή. Δέκα πόντους maximum, όπως είπε και ο stoikon.
Για 2,5 κυβικά, λογικά δεν θα πάρεις βαρέλα. Με μια μπετονιέρα γίνεται πολύ εύκολα η δουλειά. Αν βάλεις 7 ευρώ το σακί τσιμέντο, θέλεις περίπου 35 ανά κυβικό. Για τα 2,5 κυβικά, το πολύ 85-90 ευρώ και 15-20 για αμμοχάλικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94686 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κήπος
Αν χωραει να μπει μονο η βαρελα κ δεν χρειαστεις αντλια να παρεις ετοιμο μπετο.
τo m3 θα σου κοστισει περιπου 62-63euro(65euro πες στρογγυλα)
ποιοτητα 16/20 ειναι μια χαρα.
Αν αγορασεις τσιμεντα,αμμοχαλικο θα σου βγει περιπου μια η αλλη.
Εξηγουμαι...
Στο m3 αμμοχαλικο κανονικα χρειαζεσαι 6 σακκια τσιμεντο 50kg.
6 σακκια Χ 7euro (μπορει κ λιγο παραπανω)το σακκι=42
1 m3 αμμοχαλικο Χ 15euro το λιγοτερο=15
συνολο 57 euro.
Αξιζει τον κοπο για 8-9 euro στο m3 να φας ολη την χαμαλικα;
1 m3 μπετο ζυγιζει περιπου 2300-2400kg. ;)
Aν μαλιστα πληρωσεις κ μεροκαμματο για την παρασκευη του μπετου αντε γεια.
Ενω με το ετοιμο την κανεις κ μονος την δουλεια αν πιανιουν τα χερια σου.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94689 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Κήπος
Οι Λαρισαίοι βλέπω πάντως το έχουμε το κατασκευαστικό μικρόβιο μέσα μας... :lol: :lol: :lol:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94690 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κήπος
Επισης.
Αν σε αυτη την πλακα βαλεις αρκετο βαρος παρε κ κανενα σιδερο stahl (με τις ραβδωσεις) 8αρι κ βαλτο γιατι σκετο το πλεγμα δεν θ αντεξει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94704 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Κήπος
Τα 8-9 που λες Στέργιο ότι είναι η διαφορά, μήπως είναι λίγα; Μπορεί η εταιρία να έχει φθηνότερη πρώτη ύλη, αλλά υπολόγισε και τα υπόλοιπα κόστη (οδηγός, καύσιμο που βγαίνει το ίδιο είτε φέρει ένα κυβικό, είτε 10...).
Με τα 30 ευρώ που ανέφερε ο erimitis, προφανώς δεν μιλούσε για βαρέλα. Τα 30 βέβαια είναι λίγα, αλλά πάνω από 50 (με πέντε σακιά το υπολόγισα, δε θα σηκώσει και τη γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου) δε νομίζω να βγαίνει. Αν ναι, τότε έτοιμο σκυρόδεμα.
Το χαμαλίκι, πάντως, δεν το γλυτώνει. Γύρω στα 3 κυβικά χώμα πρέπει να βγάλει, συν κλίση με αλφαδιές κλπ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ