Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87474 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

Βιομαζιστής έγραψε:

tas έγραψε:
Τώρα καταλάβαμε ότι είμαστε Μπανανία; Το τεκμήριο στο σουβλάκι μάς κάνει εντύπωση;
Πριν ενάμιση-δυο χρόνια, ήθελαν να βάλουν 23% ΦΠΑ στην τυρόπιτα και 13% στη μπουγάτσα. Τι να λέμε τώρα... Είμαστε η χώρα του απόλυτου παραλογισμού.



Δεν το καταλάβαμε τώρα. Το έχουμε καταλάβει από τότε που ξεκινήσαμε να περπατάμε.
Απλά αυτοί φροντίζουν κάθε τρεις και λίγο, να μην το ξεχνάμε.



Κι εμείς φροντίζουμε να έχουν το δικαίωμα να φροντίζουν κάθε τρεις και λίγο, να μην το ξεχνάμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87487 από Βιομαζιστής

tas έγραψε:

Κι εμείς φροντίζουμε να έχουν το δικαίωμα να φροντίζουν κάθε τρεις και λίγο, να μην το ξεχνάμε...




Ο καιρός γαρ εγγύς.




Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87496 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Ε, όχι και "εγγύς". Μη βιάζεσαι. Οι μισοί βλέπουν Σουλεϊμάν και οι άλλοι μισοί Eurovision.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87498 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Προσωπική μου άποψη, δεν είναι πρόβλημα τα σωστά μέτρα... σωστό μέτρο, να είναι μεγάλο τεκμηριο το αυτοκίνητο με τα πολλά κυβικά. Ποιός είσαι κύριε με 3500 κυβικά? Πως μπορέις με 15.000 εισόδημα?
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ. για την ακ΄ριβεια ήταν το αντίθετο.
Εσύ κράτος, μου επέτρεψες να το πάρω. Είπες πως μέχρι 50.000€ δεν είναι τεκμήριο. και γω ο μαλ@κας το πήρα. Ναι γιατί είχα και σ έκλεβα. Γιατί εσύ ήξερες πως τα κάνω πλακάκια με τον εφοριακό. Γιατί μ έβαζες και καθάριζα με μιά περαίωση.
Τα ήξερες και δεν έκανες τίποτα και τώρα που άλλαξες πρόσωπο και κυβέρνηση, με κατηγορείς εμένα που το πήρα. Με αναγκάζεις να το πουλήσω τζάμπα. Κι αυτούς που ήταν τότε στη θέση σου και μ άφησαν, με κάλυψαν με τους νόμους τους να το πάρω, τους αφήνεις ατιμώρητους, δε τους ζητάς τα ρέστα. ΑΓΝΟΕΙΣ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΠΩΣ ΕΦΤΑΙΞΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ.
Εσύ κράτος μου επέτρεψες να πάρω μεγάλο σπίτι. Μου έδωσες μέσω των τραπεζών το μεγάλο δάνειο. Και με ψιθύρισες στα αυτί να πάρω και εξοχικό. Και για αυτό μου έδωσες δάνειο. Τη ρώτησες τη τράπεζα ΠΩΣ (?) με εκκαθαριστικό 15.000 μου έδωσε δάνειο για 300-400.000 χιλιάρικα? Πως με εκκαθαριστικό 15.000 (δηλαδή 1,250 το μήνα) μου έδωσε δάνεια που θέλουν μονάχα σε δόσεις 1.500 το μήνα??
Εγώ ρε κράτος αν μου διναν κι άλλο 1.000.000 για να πάρω ελικόπτερο, ήμουνα τόσο ηλίθιος που θα τα παιρνα... εσύ θ άφηνες να μου τα δώσουν?... και σήμερα θα με κατηγορούσες, θα με δίκαζες για ποιό πράγμα? Για βλακεία?
Όμως εσύ κράτος με βοήθησες να χρεωθώ. Με τη ανοχή σου, με τους νόμους που οι τόκοι των δανείων εξέπιπταν από το είσόδημα, που ενώ ήξερες, δεν έκανες νόμο όταν έδινες τα δάνεια (γιατί ήθελες να δίνονται).. κριτήρια για το πως (?)

Αυτή η διπλοπροσωπία σου κράτος είναι αυτή που μου τη δίνει. Κράτος τότε, κράτος και τώρα.
Ότι τότε επιτρεπόταν,΄σήμερα καταδικάζεται.
Γιατί αφήνουμε αυτό το ένα και μοναδικό κράτος να μας δουλεύει, να λέει τα πράγματα όπως το συμφέρει και ποτέ να μη φταίει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87509 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Γιάννη λες τα αυτονόητα για το κράτος.
Ομως, αν θέλουμε να γυρίσουμε σελίδα, πρέπει να κάνουμε και αυτοκριτική. Επιβάλλεται.
Ας εξηγήσει κάποιος, πως με 1250 ευρώ τον μήνα, 1500 θα πω εγώ, πάει και ζητάει 250 και 300 χιλιάδες δάνειο. Αυτός, δε φταίει;
Και τώρα ζητάει κούρεμα γιατί δεν μπορεί να είναι συνεπής. Και τις μ... του, θα τις πληρώσουμε όλοι μαζί με τις ανακεφαλαιοποιήσεις. Γιατί οι τράπεζες δε θα χάσουν και δε θα κλείσουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, stergiosbik, Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87511 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
... γιατί τελικά κανένα πραγματικό φως στο τουνελ δε θα ρθει αν δεν αναλάβει καθένας τις ευθύνες του.
Να αναλάβουμε εμέις τις δικες μας, να δουλέψουμε με ουσία, να πληρώσουμε τους φόρους που πρέπει, να συνεργαστούμε και να αναγνωρίζουμε τους καλύτερους, να ζητήσουμε από καθέναν να κάνει αυτά που πρέπει, να συμεπριφερθουμε με υπευθυνότητα, να βοηθήσουμε,... αλλά και δίπλα και μπροστά από αυτό να υπάρχει ένα σωστό και δίκαιο κράτος, που θ αναλάβει και κείνο τις ευθύνες του, θ αναγνωρίζει τα λάθη του, θα τιμωρήσει καθένα που με τη βλακεία του, ή τη κουτοπονηριά του και το προσωπικό του συμφέρον, μας έφερε μέχρι εδώ, μαζί με μας...
¨ολοι μαζί, κράτος και πολίτες οδηγηθήκαμε ε΄δω... ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΛΑΙΨΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ