Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87539 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

Βιομαζιστής έγραψε: Οι τράπεζες πλήρωσαν ήδη. Έπαιξαν και έχασαν. Οι παλαιοί μέτοχοι μηδενίστηκαν.
Εκτός και αν αναφέρεσαι στις διοικήσεις. Οι διοικήσεις όμως στις περισσότερες είναι δημόσιοι υπάλληλοι και το μόνο που τους ένοιαζε και τους νοιάζει ακόμη, είναι ο μισθός τους. Η καρέκλα τους.
Κάτι Λάτσηδες και κάτι Κωστόπουλοι, την έκαναν από νωρίς με το πακέτο στο χέρι.


Ακριβώς αυτό εννοώ, κάποιοι πήραν τα ωραία τους λεφτάκια και την έκαναν, κάποια golden boys ακόμη θησαυρίζουν στις πλάτες μας και κάποιοι βάζουν την ανακεφαλαιοποίηση στην τσέπη! Όμως αυτούς δεν μπορεί να τους ελέγξει κανείς, παρά μόνο η Τράπεζα της Ελλάδος! Αυτή η ιδιωτική τράπεζα με το ωραίο όνομα, την οποία με την σειρά της δεν μπορεί να ελέγξει κανείς!
Δυστυχώς το τραπεζικό-νομισματικό σύστημα είναι ένοχο, σε συνδυασμό με το σάπιο πολιτικό-πελατειακό σύστημα και τέλος την κατάπτωση των αξιών της ελληνικής οικογένειας δημιουργήθηκε αυτό το εκρηκτικό μίγμα που ονομάζεται κρίση. Δημιουργήθηκαν δηλαδή οι ιδανικές συνθήκες για να βγάλουν κάποιοι τρελά λεφτά αρπάζοντάς τα από το Ελληνικό Κράτος και τον Ελληνικό Λαό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87541 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Καλή η κουβέντα και μπορούμε να συζητάμε μέχρι το πρωί. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα, αφού πάνω-κάτω ξέρουμε τι φταίει. Ιδέες υπάρχουν; Λύσεις έχουμε; Ή έχουμε αναλωθεί όλοι στην καθημερινότητα της επιβίωσης και δεν μπορούμε να δούμε πιο μακριά από τη μύτη μας;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87543 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

eliasger έγραψε: Μέχρι το 2008 τα αυτοκίνητα που άλλαξα ( 3 ) ήταν μεταχειρισμένα περίπου 8 -10 χρονών .
Ο λόγος ήταν ότι ήθελα να μην έχω λεφτά στον δρόμο .
Ένας φίλος με διαφορετικό τρόπο σκέψης από εμένα μου είχε πει < πάρε μωρέ μακάκα ένα καινούριο αυτοκίνητα ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ Ο ΘΕΟΣ > .........:dry:΄
Όταν γεννήθηκε ο γιός μου τον Σεπτέμβρη του 08 για λόγους ασφφάλειας αγόρασα ένα καινούριο .
Μέχρι τότε δεν είχα καταλάβει ότι ο θεός βλέπει μέσα από την ηλιοροφή .
Από τότε μέχρι τώρα μια που ξέρω ότι πλέον με βλέπει κοιτάζω έξω από την ηλιοροφή και του λέω
< βλέπεις τώρα πόσο μακάκας είμαι ; > .
Aν ο θεός και φώς στο τούνελ είναι η κατάσταση που ζούσαμε καλύτερα να με φάει το σκοτάδι . :angry:


Μήπως είναι μια ακόμη ευκαιρία να αναθεωρήσουμε όλοι μας την έννοια ''ποιότητα ζωής''. Ποτέ δεν ήταν αυτοκίνητα, βίλες και λούσα, όμως αυτό μας έκαναν να πιστεύουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87545 από Βιομαζιστής

giogud έγραψε:
Βεβαίως θα παρατηρήσεις ότι όλα είναι φόροι και εισαγωγές. Άρα το απόλυτο 0 (μηδέν) για την Ελληνική οικονομία και τον Έλληνα εργαζόμενο.
Για αυτόν τον λόγο είμαι και υπέρ της υψηλής φορολογίας στο πετρέλαιο θέρμανσης. Ο Έλληνας θα πρέπει να μονώσει το σπίτι του με Ελληνικά προϊόντα και να ζεσταθεί με βιομάζα (που ένα ποσοστό είναι Ελληνικό) ή με ρεύμα (κλιματιστικά - αντλίες θερμότητας) που σχεδόν το 100% είναι Ελληνικό.



Αγαπητέ giogud, πολλοί, μα πάρα πολλοί άνθρωποι δεν έχουν χρήματα να μονώσουν το σπίτι τους.
Πολλοί, μα πολλοί άνθρωποι μένουν στο ενοίκιο και δεν μπορούν να το μονώσουν.
Πολλοί, μα πολλοί άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν τον παλιό τους λέβητα ή είναι ανήμποροι λόγω ηλικίας να κουβαλάνε πέλλετς, πυρήνες και ξύλα και να κάνουν επίσης τους θερμαστές.
Στο 2013 ζούμε, όχι στο 1913.
Είμαι υπέρ της βιομάζας, όμως όχι εξ ανάγκης.
Και κάτι ακόμη. Η πολυστερίνη που μονώνει τα σπίτια, από πετρέλαιο δεν γίνεται;
Εκτός και αν εννοούσες να μονώσουμε τα σπίτια με αχυρόμπαλες. :)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87547 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

giogud έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: Αφού λοιπόν έχω τεκμήριο 15.000 μόνο για το αυτοκίνητο, (που δεν τα έχω) δεν αγοράζω το αυτοκίνητο, χάνεις εσύ το ΦΠΑ, χάνεις τους εισαγωγικούς δασμούς, χάνεις το πολύ υψηλό τέλος ταξινόμησης, χάνεις το ΦΠΑ που θα έπαιρνες από το ασφαλιστήριο συμβόλαιο μου, χάνεις τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας που θα έπαιρνες κάθε χρόνο, χάνεις τον πολύ υψηλό ειδικό φόρο από την πολύ ακριβή και την πάρα πολύ βενζίνη που θα κατανάλωνα λόγω κυβισμού, εγώ κυκλοφορώ με ένα κατσαριδάκι και εσύ ψάχνεσαι να βρεις γιατί έχεις υστέρηση εσόδων.


Βεβαίως θα παρατηρήσεις ότι όλα είναι φόροι και εισαγωγές. Άρα το απόλυτο 0 (μηδέν) για την Ελληνική οικονομία και τον Έλληνα εργαζόμενο.
Για αυτόν τον λόγο είμαι και υπέρ της υψηλής φορολογίας στο πετρέλαιο θέρμανσης. Ο Έλληνας θα πρέπει να μονώσει το σπίτι του με Ελληνικά προϊόντα και να ζεσταθεί με βιομάζα (που ένα ποσοστό είναι Ελληνικό) ή με ρεύμα (κλιματιστικά - αντλίες θερμότητας) που σχεδόν το 100% είναι Ελληνικό.





Ειπα και εγω ποιος ειναι υπερ του αυξημενου φορου στο πετρελαιο και
δεν το κατεβαζει ο Σαμαρας.
Εγω ειμαι υπερ να κατεβει το πετρελαιο 0.70 να δουμε τι θα κανετε τα
πελλετ που φτασανε 350 ο τονος.

Το ζητας το τσιπας !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87551 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

tas έγραψε: Καλή η κουβέντα και μπορούμε να συζητάμε μέχρι το πρωί. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα, αφού πάνω-κάτω ξέρουμε τι φταίει. Ιδέες υπάρχουν; Λύσεις έχουμε; Ή έχουμε αναλωθεί όλοι στην καθημερινότητα της επιβίωσης και δεν μπορούμε να δούμε πιο μακριά από τη μύτη μας;


Μάλλον οι περισσότεροι από εμάς είμαστε απασχολημένοι καθώς παλεύουμε να σώσουμε το τομάρι μας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ