Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87682 από Βιομαζιστής

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Αρκούμαστε όλοι έτσι να παρακαλάμε για «δανεικά» που θα βοηθήσουν ίσως για λίγο να λασκάρουμε από τη πολύ άσχημη κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή, αλλά σίγουρα δε θα βοηθήσει στην ποθούμενη ανάπτυξη, με όραμα, βάθος και ουσία για όλους.





Όχι και όλοι!
Χρόνια πριν φώναζα σε όσους μου δινόταν η ευκαιρία, σε γνωστούς και φίλους πως δεν είναι δυνατόν οι πολλοί να κερδίζουν πολλά για πολύ καιρό. Αυτό όσον αφορά τα δανεικά προς αγορά καταναλωτικών αγαθών. Κυρίως σπιτιών και αυτοκινήτων.
Με το ενοίκιο πληρώνω την δόση μου, έλεγε ο ένας.
Αγοράζω καινούργιο αυτοκίνητο και το αλλάζω κάθε 2- 3 χρόνια έλεγε ο άλλος. Και δεν έχω πρόβλημα με την συντήρηση και με τις ζημιές. Άσε που βρίσκω και εύκολα αγοραστή. (για τους τόκους ούτε λόγος)
Με κοίταζαν σαν UFO! Τι μας λέει ετούτος, έλεγαν. Κανένας δεν έχασε αγοράζοντας ακίνητο.
Μα ρε παιδιά είναι δυνατόν να πληρώνετε 200.000€ συν τους τόκους, για ένα κλουβί 85 τμ. σε φτηνό προάστιο των Αθηνών;
Τι λες ρε; Ξέρεις πόσο θα πάνε σε λίγα χρόνια;
Εγώ ήξερα. Αυτοί δεν γνώριζαν.
Τα δανεικά είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για ανάπτυξη. Να δανειστείς για να μεγαλώσεις στην επιχείρησή σου αν βλέπεις πως αυτή πάει καλά αλλά σου λείπουν τα κεφάλαια για να την γιγαντώσεις.
Δανεικά για να την περάσεις έως ότου να πληρωθείς αν πληρώνεσαι 1 - 2 φορές τον χρόνο, (πχ οι αγρότες) ναι. Είναι ανάγκη.
Δανεικά για κραιπάλες και κατανάλωση υλικών αγαθών, είναι, ήταν και θα είναι θηλιά στο λαιμό.
Με τα δανεικά δεν συντηρείται ένα σάπιο και σαθρό σύστημα.
Μεταφέρεται το πρόβλημα στο προσεχές μέλλον με δυσχερέστερους όρους.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87683 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Βαθύ σκοτάδι γύρω μας υπάρχει μόνο... Άποψη μου είναι ότι οι φόροι αυτοί δεν πρόκειται να πληρωθούν ποτέ.. Ο επόμενος χειμώνας θα είναι ακόμα πιο δύσκολος και ο παραεπόμενος ακόμα πιο δύσκολος..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87692 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87810 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Φίλε Ευθημογιάννη σου εκφράζω την συμπάθεια μου αλλά στο παραπάνω πόστ σου διαφωνώ σε όλα...
Το κράτος δεν είμαστε εμείς αλλά η Ελιτ της χώρας που καθορίζει το κράτος.

Ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να προσπαθεί να αποκτήσει ένα σπίτι ένα αυτοκίνητο αρκεί να δουλεύει και να τιμά τα χρήματα που βγάζει...
Δυστυχώς στην χώρα μας η Ελιτ για να μπορέσει να τα οικονομάει καθόριζε τα πάντα...
Στήριζε κόμματα που στήριζαν τα δικά της συμφέροντα με αποτέλεσμα να φτιάξουν έναν κρατικό μηχανισμό σάπιο, διαβρωμένο και πάνω από όλα αποπολιτικοποιημένο....
Από τα μέσα μαζική ενημέρωσης έλεγχε και ακόμα ελέγχει τα πάντα.
Βομβάρδιζε τον πολίτη με διαφημίσεις για δάνεια σε σημείο πλύσης εγκεφάλου....
Καθημερινά τηλέφωνα ακόμα και μες το μεσημέρι που υπόσχονταν πιστωτικές κάρτες,διακοποδάνεια και ότι άλλο μπορεί κανείς να φαντάστεί το μυαλό σου...
Οδηγούσες να πας στην δουλεία σου και ο δρόμος ήταν γεμάτος με τεράστιες πινακίδες δανείων...
Τα ξέχασες;
Ξέχασες το χρηματιστίρο που αντί να βγουν οι πολιτικοί να προφυλάξουν τον λαό και να του εξηγήσουν τη σημαίνει χρηματιστήριο τον παρότρυναν κιόλας να παίξει....
Σήμερα η Ελίτ προσπαθεί να αποποιηθεί των ευθυνών της και πετάει το μπαλάκι στον πολίτη και σε παρακάλω μην το κάνεις και εσύ εδώ.... εμένα προσωπικά με ενοχλεί.
Σήμερα η Ελίτ καλύπτεται πάλι πίσω από το κράτος στηρίζοντας του ίδιους πολιτικούς και περιμένοντας σαν τα κοράκια την επόμενη ευκαιρία να κατασπαράξουν ότι τους βρεθεί μπροστά τους.

Για να φτιαχτεί κράτος θα πρέπει να φτιαχτεί πρώτα η δημοκρατία...
Για να φτιαχτεί δημοκρατία θα πρέπει ο πολίτης να ενημερώνεται αντικειμενικά και όχι από τα μέσα ενημέρωσης της Ελίτ...
Για να φτιαχτεί κράτος θα πρέπει να τιμωρηθούν πρώτα οι τράπεζες και τα όλοι αυτοί οι πολιτικοί που βάλανε πάνω απο τον πολίτη το συμφέρον της Ελίτ.
Για να φτιαχτεί κράτος θα πρέπει να άνθρωπος να κάνει την εσωτερική του επανάσταση και να αντιδράσει να απαιτήσει, να δουλέψει και να σταματήσει να ανέχεται χρυσαυγίτες αστυνομικούς να βαράνε τον πολίτη σε κάθε συγκέντρωση.
Αυτοί εκεί στην Χ.Α πάιζουν το πιο βρώμικο παιχνίδι σε όλο αυτό το κακοστημένο θέατρο του παραλόγου...
Ενώ έταζαν ότι θα βαράνε του πολιτικούς αυτοί βαράνε τους πολίτες στις συγκεντρώσεις, τους Πακιστανούς και την Κανέλη.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87828 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Για δειτε εδω ενα φως στο τουνελ..... ;)



Έκλεισαν-από υπερβάλλοντα κομματικό ζήλο- ΙΚΤΕΟ που πρόσφερε δωρεάν τεχνικό έλεγχο!


Αναστάτωση προκλήθηκε την Κυριακή σε ΙΚΤΕΟ στην ΒΙΠΕ όταν υπήρξε …κομματική αντίδραση στην απόφαση του ιδιοκτήτη της επιχείρησης να προσφέρει εν μέσω κρίσης δωρεάν τεχνικό έλεγχο σε όσους οδηγούς δεν είχαν περάσει τα οχήματα τους τον προβλεπόμενο χρόνο.

Συγκεκριμένα το ΙΚΤΕΟ του κ. Ζαχαρία Πατρωνάκη στην Βιομηχανική περιοχή Ηρακλείου πρόσφερε δωρεάν τεχνικό έλεγχο στους οδηγούς που δεν είχαν περάσει τα αυτοκίνητα τους από έλεγχο, με την υποχρέωση να καταβάλλουν μόνο το σχετικό πρόστιμο.

Πράγματι η ανταπόκριση των οδηγών ήταν μεγάλη, γεγονός που απέδειξε ότι δεν περισσεύουν πλέον χρήματα στον κόσμο ούτε για το ΚΤΕΟ... και την ασφάλεια του. Ωστόσο κάποια στιγμή, και ενώ υπήρχε ουρά από αυτοκίνητα, εμφανίστηκαν μέλη του σωματείου ιδιωτικών υπαλλήλων ν. Ηρακλείου που όπως είναι γνωστό ελέγχεται από το ΚΚΕ-ΠΑΜΕ.

Οι εκπρόσωποι του σωματείου απαίτησαν να κλείσει άμεσα το ΙΚΤΕΟ, διαμαρτυρόμενοι για την Κυριακάτικη εργασία του προσωπικού, το οποίο όμως δεν είχε προκαλέσει την οποιαδήποτε διαμαρτυρία για το έκτακτο άνοιγμα της επιχείρησης. Τελικά με το κομματικό "έτσι θέλω" οι εγκαταστάσεις έκλεισαν και μόλις 100 τυχεροί οδηγοί πρόλαβαν και πέρασαν εντελώς δωρεάν τα οχήματα τους από έλεγχο… πληρώνοντας μόνο το πρόστιμο.

Οι υπόλοιποι αναγκάστηκαν να φύγουν κακήν κακώς και μάλλον… αγριεμένοι για την κομματική τυφλότητα κάποιων, αν και οι απολύσεις στον Ριζοσπάστη και στις λοιπές επιχειρήσεις του ΚΚΕ πέφτουν "βροχή".

www.creteplus.gr/news/ekleisan-apo-uperb...ko-elegho-39710.html

Οταν εγω λεω ομως οτι Ο Λ Α τα κομματα της 40ετιας ευθυνονται γι αυτο που ζουμε(κ εμεις φυσικα στο ποσοστο που μας ανηκει) με λενε ισοπεδωτικο.
Πρεπει ολοι μας να σκεφτουμε πατριωτικα αφηνοντας τις πολιτικες μας "ταυτοτητες" εκτος.
Δεν χωρανε πια ψεμματα.Η θα φανουμε ανταξιοι των περιστασεων η θα σβησουμε.
Δυστυχως ομως για το πρωτο δεν ειμαι σιγουρος(παραφραζοντας την γνωστη ατακα του Αινσταιν).

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87851 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Στέργιο μπήκες στον κόπο να διαβάσεις και τον αντίλογο πριν ποστάρεις αντικομουνιστικό άρθρο.
Δεν νομίζω ότι μπήκες φίλε μου....
Το ΚΚΕ είναι το πρόβλημα σου ρε φίλε;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ