energ.gr = κοινωνικό φόρουμ

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109781 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Απ: energ.gr = κοινωνικό φόρουμ

terisds έγραψε: Είναι κρίμα πάντως, να μην μπορούμε να μαζέψουμε ένα τέτοιο ποσό.
Τόσα μέλη,όλοι από έναν καφέ να δίναμε,δεν θα χρειαζόταν τόσο γράψιμο.Σκέφτεστε να ήταν ένα συγγενικό μας πρόσωπο σε αυτήν την ανάγκη;
Ας το δούμε σαν μία καλή πράξη ,προς το νέο μέλος που θα έρθει σε λίγες μέρες.
Οι αριθμοί των λογαριασμών υπάρχουν πιο επάνω,ας είναι και ένα Ευρώ,θα πιάσει τόπο σίγουρα,δείτε το σαν δικό σας μέλος ,ας βοηθήσουμε όλοι μαζί,σε λίγους μήνες έρχονται και γιορτές.
Δεν είμαστε τέτοιος λαός,άσχετα με τι προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε,ας δείξουμε όλοι,άλλοι λίγο,άλλοι πολύ την αγάπη μας προς τον συνάνθρωπο μας.
Σας ευχαριστώ.


Δυστυχώς παρόλη την ευγενική υποστήριξη ελαχίστων συμφορουμιτών, δεν κατορθώσαμε να μαζέψουμε ούτε το κόστος μιας παλέτας πέλλετ.

Συνεχίζω να επιμένω στην ευκολία του ταχυδρομικού φακέλου με γραμματόσημο και αποστολή σε ταχυδρομική θυρίδα.
Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να πας να στηθείς σε ουρά στην τράπεζα, δεν χρειάζεται να πας ούτε στο ταχυδρομείο, αγοράζεις φάκελο και γραμματόσημο από το περίπτερο, ψιλικατζίδικο, καφενείο του χωριού κτλ και ρίχνεις το "γράμμα" στο ΚΟΥΤΙ.

Φυσικά το γράμμα θα έχει μέσα ένα 5ευρο διπλωμένο σε ένα επιπλέον χαρτί.

Τι λες ρε Στράτο ?
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109811 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Re:Απ: energ.gr = κοινωνικό φόρουμ
mastora,εμένα μου ήρθε πιο έυκολα η κατάθεση,γιατί την έκανα τηλεφωνικά.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην έχει πρόσβαση σε τράπεζα,αυτός που θα ήθελε να δώσει βοήθεια θα το έκανε.
Αλλά στα λόγια είμαστε γάτες,στις πράξεις γατάκια.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109826 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Απ: energ.gr = κοινωνικό φόρουμ
Πάντως στο δικό μου το χωριό των 2000 κατοίκων τράπεζα δεν υπάρχει. ΑΤΜ υπάρχουν, αλλά εκεί δουλειά δεν μπορεί να γίνει. :)

Τέλος πάντων...πάμε παρακάτω.

Το πρόβλημα που υπήρχε σε εκείνο το σπιτικό [όπου σε λίγες ημέρες περιμένουνε ένα μωρό] και ήταν η αφορμή να ξεκινήσει αυτό το θέμα....παραμένει, πάρα τις όποιες προσπάθειες έχουμε κάνει εμείς και ο σύλλογος ΠΝΟΗ ΕΛΠΊΔΑΣ που έχει πάρει το βάρος στους ώμους του, μαζί με άλλα δεκάδες νοικοκυριά που μαστίζονται από την φτώχεια, και περιμένουν μια ελάχιστη βοήθεια από τους συνανθρώπους τους. Και δεν αναφέρομαι στους αστέγους, τους αποφυλακισμένους, τα εξαρτημένα άτομα, κτλ.

Κάποιος μίλησε για Εκκλησία. Εγω θα μπορούσα να συμφωνήσω. Αλλά θα ήθελα να ξέρετε ότι το σπιτικό αυτό βρίσκεται σε ένα μικρό χωριό. Και ψάχνουμε τώρα τρακτεράκι να φρεζάρει τον μπαξέ :huh: , το οποίο θα χρειαστεί να έρθει φορτωμένο από μακρυά...η από άλλο χωριό. :ohmy:

Δεν θα θέλατε να ξέρετε γιατί δεν βρίσκεται ένας ντόπιος τεχνίτης από το χωριό, ώστε να επιμεληθεί για να φτιαχτεί έστω και προσωρινά η στέγη να μην μπάζει νερό, ένας υδραυλικός να συνδέσει μια σόμπα νερού, η ένα τρακτεράκι από το διπλανό σπίτι για να φρεζάρει τον μικρό μπαξέ των 330τμ γιατί με την τσάμπα μια έγκυο γυναίκα δεν μπόρεσε όλο το καλοκαίρι να τον σκάψει.......πραγματικά σας λέω, δεν θα θέλατε να ξέρατε το γιατί. :( :(

Το energ.gr έχει μοιράσει δώρα μεγάλης και μικρής αξίας, σε πολλά του μέλη, μέσα από τις κληρώσεις που γίνονται κατά καιρούς.

Σε αυτές τις κληρώσεις έλαβαν και λαμβάνουν μέρος συνεχώς εκατοντάδες μέλη....δεν έχω στοιχεία αλλά θα ψάξω να τα βρω...και τότε θα επανέλθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109836 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα energ.gr = κοινωνικό φόρουμ
Να πώ καποια πράγματα για την μέχρι τωρα κατάσταση.

Μεχρι στιγμής εχει πάει στο Βασιλούδι ενα 10λιτρο δοχείο λαδιού.

Εχουμε 190€ στα χερια μου για ξυλα και συνδεση σομπάς νερού, εναν κυκλοφορητή Wiloo και εναν κυκλοφορητή Windhager από την ν. Σαμαράς τον οποίο ομως θα τον αλλάξουμε με αλλα υλικα για την συνδεση.
Χτες επισκέφτηκε το σπίτι ο Γιώργος Αρβανίτης από την Thermometro από τον Λαγκαδά και είδε τι υλικά χρειάζονται απλά εκρινε οτι η συγκεκριμένη σόμπα δεν θα μπορεσει να βγάλει τα κατάληλα kw για να ζεσταθεί το σπίτι.

Από σήμερα ανέλαβε τον συντονισμό για τον επόμενο χρονικό διάστημα ο Μάστορας γιατί εγώ θα εχω πολλές υποχρεωσεις.

Επιπλεον υπάρχει ενα θέμα επικοινωνίας(δεν λειτουργεί το κινητό του) με τον Χρήστο που θα πάει τα ξύλα και δεν μπορούμε να ερθουμε σε επαφή.

Αυτά από εμένα. Εχουμε σκέφτει με την ομάδα αξιολογησης στις επόμενες κληρώσεις να μπορουν να συμμετέχουν και νέα μέλη τα οποία θα γράφονται μετα την ανακοίνωση την κλήρωσης αλλά που θα συμμετέχουν στην βοήθεια για το μαζεμα των χρημάτων που χρειάζονται. Είναι μια σκέψη για να μαζευτούν περισσοτερα χρήματα.

Από εκεί και πέρα δεν ζορίζουμε κανέναν εννοείται οτι θα δωσουν οσοι το νοιωσουν ανάγκη να το κάνουν.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109837 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Απ: energ.gr = κοινωνικό φόρουμ
Ξαναγράφω το αρχικό μήνυμα.

ΈΚΚΛΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΆΣ ΓΙΑ 2 ΓΥΝΑΊΚΕΣ (ΜΗΤΈΡΑ & ΈΓΚΥΟ ΚΌΡΗ) ΑΠΌ ΤΟ ΒΑΣΙΛΟΎΔΙ ΘΕΣ/ΝΊΚΗΣ (ΛΑΓΚΑΔΆΣ)

Η Νίκη ετών 44 και η κόρη της (στον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης της -περιμένει αγοράκι)

Δύο γυναίκες ευγενέστατες, καλοσυνάτες, με αξιοπρέπεια.

Με μεγάλα προσωπικά και οικογενειακά προβλήματα, σοβαρά θέματα υγείας, και κυρίως χωρίς δουλεία, χωρίς ούτε ευρώ εισόδημα και χρέη σε απλήρωτους λογαριασμούς

Ζουν σε ένα σπίτι (ευτυχώς χωρίς ενοίκια, που όμως χρήζει φορολογικής και νομικής τακτοποίησης) για το οποίο όμως απαιτούνται άμεσα αντικατάσταση & επισκευές, όπως:


• Εξωτερική πόρτα

• Κουφώματα με παντζούρια & σήτες

• Ντουλάπια κουζίνας

• Μικρό σαλόνι

• πάτωμα σε όλο το σπίτι (50 τμ)

• κυκλοφορητή, σωλήνες, δοχεία διαστολής & σύνδεση τους με καλοριφέρ

• επιδιόρθωση σκεπής (κεραμίδια)

• ηλεκτρική κουζίνα

• ξύλα για θέρμανση

• κάγκελα μπαλκονιού & σκάλας

Στην αυλή υπάρχει διαθέσιμος ένας ακάλυπτος χώρος όπου έχουν την διάθεση οι 2 γυναίκες να κάνουν λαχανόκηπο και να φροντίζουν κοτούλες.

Για να γίνει αυτό χρειάζεται

• εθελοντής με τρακτέρ & φρέζα από την γύρω περιοχή, να αναλάβει την προετοιμασία του χώματος.


Με κόκκινο είναι οι άμεσες ανάγκες υλικών και τεχνικής υποστήριξης.

Ψάξτε να βρείτε από όπου να είναι όλα αυτά τα υλικά που χρειάζονται. Θα αναλάβω εγώ με το φορτηγάκι να τα συγκεντρώσω και να τα πάω στο σπιτικό.

Στην συνέχεια να δηλώσετε συμμετοχή για 1 ημέρα προσφοράς τεχνικής και χειρονακτικής εργασίας. Όποιος εξοπλισμός [εργαλεία χειρός, σκαλωσιές, μηχανήματα κτλ] χρειαστεί, θα τον παρέχω εγώ στο συνεργείο που θα οργανώσουμε.

Αρχίστε να το σκέφτεστε......... μπορούμε να το κάνουμε ;)

Για λεπτομέρειες και πληροφορίες στο e-mail μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109847 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Απ: energ.gr = κοινωνικό φόρουμ
Παρακαλούνται όσοι επαγγελματίες παρακολουθούν αυτό το θέμα, να ανταποκριθούν.

Παρακαλούνται όσοι διατηρούν φιλικές σχέσεις με επαγγελματίες που θα μπορούσαν να προσφέρουν τα κάτωθι υλικά να τους προσεγγίσουν ζητώντας τους να προσφέρουν σε αυτήν την ανθρωπιστική προσπάθεια που κάνουμε εδώ στο energ.gr

1] Τεμαχισμένες μελαμίνες για την κατασκευή την κουζίνας. Πάγκος, βρύση, νιπτήρας.

2] Προφίλ [βέργες] αλουμινίου σειράς 9300 ALOYMIL ανοιγόμενα για την κατασκεύη κουφωμάτων παραθύρων.

3] Σωλήνες μορφής οποιαδήποτε διάστασης, ακόμα και διαφορετικά νούμερα, για την κατασκευή κάγκελα και σκάλας.

4] Δάπεδο laminate, πλακάκια δαπέδου, η ακόμα και ραμποτέ πεύκο.

5] Κεραμίδια .....δεν ξέρω ακόμα τι τύπου. Τσιμέντα, κόλλες πλακιδίων, σοβάς σε σακιά.

6] Ξυλεία στέγης, καδρονάκια, πέτσωματα,

και τέλος το πιο σημαντικό:

7] Μπρικέτες και καυσόξυλα.

Για λεπτομέρειες και πληροφορίες στο e-mail μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ