Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107672 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Αν πας τσιτα,οτι κ να εχεις θα καψεις πολυ.
Οποιος κινειται εξυπνα κ οχι αργα οπως νομιζουν πολλοι,θα δει καταναλωσεις κ στην βενζινη πολυ χαμηλες.

Ακριβώς...
Έχω ένα Ρ107.
Το πόδι μου το έχω συνηθίσει να είναι ήρεμο με το γκάζι.
Στην πόλη με απλή βενζίνη το λιγότερο που κάνω είναι 500Km με 32Lt (τόσο είναι το τεπόζιτο του).
Στην επαρχία με απλή βενζίνη κάνω πάνω από 650Km με ταχύτητα 90Km την ώρα.
Με 130Km/h όμως πέφτω κάτω από 450Km!!! :unsure:

Με κινητήρα πετρελαίου το ίδιο αμάξι κάνει 600-625Km κύκλο πόλης και υπάρχουν άνθρωποι στην επαρχία που μου έχουν πει ότι έχουν κάνει 1000Km με 32 λίτρα πετρελαίου!!!


βρε παιδια εχω ενα Landrover freelander 1800 του 2001, καιει περιπου 9λτ/100χλμ. εχει κανει πανω απο 110000km. σκεφτομαι να βαλω υγραεριο , εδω στα χανια κανει τωρα περιπου 600€

Είσαι στην επαρχία και πήρες Landrover freelander με βενζίνη!;!;!; :woohoo:
Προσωπική μου θέση: πέταξε το και πάρε ένα λογικό αμάξι με πετρέλαιο...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107681 από michalisgr
και εγω βλακεια εκανα που το αγορασα με βενζινη..ακουσα τοτε τη θεια μου που εχει 25 χρονια πρατ. υγρ. καυσιμων να μου λεει ΜΗ παρεις πετρελαιο εδω τα πετρελαια μας δεν ειναι καλα και ουτε καθαρα θα σου βγαλει προβλημα.... εε ρε τι εκαν!αα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107697 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

Είσαι στην επαρχία και πήρες Landrover freelander με βενζίνη!;!;!; :woohoo:
Προσωπική μου θέση: πέταξε το και πάρε ένα λογικό αμάξι με πετρέλαιο...


βρε παιδια το ααμξι ειναι του 2001, τοτε δεν υπηρχε κριση. και εξαλλου δεν πωλειται τωρα, θα το σκοτωσω,
για αυτο σκεφτομαι το υγραεριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107700 από nikkal
Απαντήθηκε από nikkal στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Ρώτα 2,3 εγκαταστάτες αν μπαίνει στο αυτοκίνητό σου (μην βασιστείς σε εναν) μπες και στο
www.lpgforum.gr για να πάρεις γνώμες από άλλους κατόχους και βάλτο.

Εχω φίλο με mazda CX-7, κάποιοι του λένε ότι μπαίνει, κάποιοι άλλοι όχι.

Καις 9 λίτρα βενζίνη με 1.7-1,8 €, θα πρέπει να καις 10-11 λίτρα γκάζι με 1 €.
Αν κάνεις 10000 χιλιόμετρα τον χρόνο, η βενζίνη κοστίζει 1.8 € και το γκάζι 1 €, η μετατροπή σου κοστίσει 1000 €, έχεις αυξημένη κατανάλωση 15% σε σχέση με τη βενζίνη και καις 0,05 λίτρα κατά την εκκίνηση του κινητήρα πριν γυρίσει στο γκάζι, τότε θα κάνεις απόσβεση μετά από 18250 χιλιόμετρα, σχεδόν 2 χρόνια. Αν κάνεις παραπάνω χιλιόμετρα, θα κάνεις απόσβεση γρηγορότερα.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by nikkal.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107829 από ΛΕΩΝ
Απαντήθηκε από ΛΕΩΝ στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
αδερφέ εχω 2 αυτοκίνητα με αεριο ενα φορτηγο 3,5 τονων citroen & και ενα c5 ολα 2000cc.
για το φορτηγο το κιτ το αγορασα απο ιταλια ενω για το επιβατικο στην ελλαδα απο τα πλεον καλα και βαρια brand . το φορτηγο επι 3,5 ετη ΚΑΝΕΝΑ προβλημα μονο τα φιλτρακια του αλλαζω.Η καταναλωση δε φαντασου ανεβενω αθηνα σοφια με 90€ και κατεβαινω φορτωμένος με 60€ κοστος καυσιμων και αλλα τοσα στα διοδια (στην βουλγαρια το αεριο κοστιζει 0.55€ ενω στην αθηνα 0.88€ )το ποδι μου δε ειναι κουτσουρο με μικρο κινητηρα και μεγαλο φορτιο και με κινητήρα βενζίνης με χαμηλότερη ροπή απο κινητήρα πετρελαίου αστα .Στο επιβατικο που παει αυθημερων αθηνα κωσταντινουπολη κανενα προβλημα .Δεν μπορω να μπω σε τεχνικα αλλα αυτη ειναι η εμπειρια μου απο το αεριο .Το μονο που θα σου πω ειναι κολλητός φιλος ιταλος με bmw disel παρακαλα τον καιρο που ειχε ενα fiat tipo αεριου το αμαξι χρεπι αλλα προβληματα μηδεν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107857 από michalisgr
πιστευω οτι θα ηταν καλο να γραφουν ολοι οσοι εχουν κανει εγκατασταση υγραεριου στα αυτοκινητα τους και ειναι ευχαριστημενοι να μας δωσουν στοιχεια των εγκαταστατων. Ισως προβουμε και εμεις σε εγκατασταση υγραεριου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ