Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134993 από stratis 1

COMMO 21KW έγραψε: Πάντως ένα είναι σίγουρο , ότι συμφέρει ανευ συζήτησης για αυτούς που κανουν πολλά χιλιομετρα...!

Επίσεις πολλά χιλιόμετρα στη ζωή τους κανουν οι ηλεκτρικες εστίες και οι φουρνοι μας στη κουζίνα μας.
Το σκεφτομαι να τα αλλάξω σε υγραέριο και μάλιστα σύντομα ...!
Εχω δει ότι έχουν πέσει αρκετά οι τιμές...!

Υ.Γ.
Και αν είναι ασφαλές το να γεμίζω τη μποτίλια απο βενζινάδικα ? ε ρε γλέντια τότε...!








Ειχα 2 μπουκαλες μικρες και 3 μεγαλες
Βαρεθηκα να τις γεμιζω να τις ξεβιδώνω και να τις βιδώνω καθε τοσο και τις ανταλαξα με την τετρακοσαρα .
Τωρα με ενα τηλεφωνο ερχονται και μου τη γεμιζουν καθε δυο χρονια.
Η τιμη του λιτρου γύρω στα 60 λεπτα
Ποιο φτηνά απο το βενζινάδικο και απο την τιμή της μικρής μπουκαλας.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by stratis 1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134995 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

Panos έγραψε: Τι πρέπει να κάνω για να γυρίζει πιο γρήγορα σε υγραέριο? (ποια ρύθμηση ή ποιο τέχνασμα?


Απ' ότι μου είπε ο εγκαταστάτης μου παίζει ρόλο το αυτοκίνητο γι' αυτή τη ρύθμιση. Εγώ έχω ένα Hyundai i-20 και μου είπε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο 'σηκώνει' τέτοια ρύθμιση. Όταν είναι ζεστή η μηχανή μπαίνει το υγραέριο σχεδόν κατευθείαν.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135000 από stergiosbik

COMMO 21KW έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

COMMO 21KW έγραψε: Πάντως ένα είναι σίγουρο , ότι συμφέρει ανευ συζήτησης για αυτούς που κανουν πολλά χιλιομετρα...!

Επίσεις πολλά χιλιόμετρα στη ζωή τους κανουν οι ηλεκτρικες εστίες και οι φουρνοι μας στη κουζίνα μας.
Εδω να προσθεσω οτι τα φαγητα που γινονται στο υγραεριο δεν εχουν καμμια σχεση στη γευση με αυτα που κανουμε με ρευμα!Πολυ γευστικοτερα! :cheer:
Στέργιο μαγειρεύετε δηλ. σε υγραέριο; www.energ.gr/media/kunena/emoticons/smile.png
Το σκεφτομαι να τα αλλάξω σε υγραέριο και μάλιστα σύντομα ...!
Εχω δει ότι έχουν πέσει αρκετά οι τιμές...!

Υ.Γ.
Και αν είναι ασφαλές το να γεμίζω τη μποτίλια απο βενζινάδικα ? ε ρε γλέντια τότε...!


Ανεκαθεν στο πατρικο μου η μανα μου ειχε πετρογκαζ σε ξεχωριστο χωρο εκτος κουζινας και ολα σχεδον τα φαγητα που ηθελαν κατσαρολα τα εφτιαχνε εκει.
Αλλα και στο εξοχικο πριν παρουμε ρευμα χρησιμοποιουσαμε κουζινα υγραεριου.Οταν πηραμε ρευμα και βαλαμε ηλεκτρικη κουζινα το σκυλομετανιωσαμε.Ευτυχως μου 'κοψε η κεφαλα και δεν πεταξαμε την υγραεριου και την ξαναβαλαμε.Τζαμπα το 350αρι για την ρευματος. :angry: :angry: :angry:
Οπως επισης τα φαγητα που γινονται στο ξυλο ειναι ακομα πιο νοστιμα!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135003 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

COMMO 21KW έγραψε: Πάντως ένα είναι σίγουρο , ότι συμφέρει ανευ συζήτησης για αυτούς που κανουν πολλά χιλιομετρα...!

Επίσεις πολλά χιλιόμετρα στη ζωή τους κανουν οι ηλεκτρικες εστίες και οι φουρνοι μας στη κουζίνα μας.
Το σκεφτομαι να τα αλλάξω σε υγραέριο και μάλιστα σύντομα ...!
Εχω δει ότι έχουν πέσει αρκετά οι τιμές...!

Υ.Γ.
Και αν είναι ασφαλές το να γεμίζω τη μποτίλια απο βενζινάδικα ? ε ρε γλέντια τότε...!

Δεν είναι ασφαλές.
Με την αντικατάσταση που γίνεται στη φιάλη, αυτή πηγαίνει για έλεγχο διαρροών και έλεγχο πίεσης, τόσο η ίδια, όσο και η βαλβίδα, ούτως ώστε να αποφευχθεί μια δυσάρεστη κατάσταση.
Εχω δει αρκετούς όμως, συνήθως γύφτους, που πηγαίνουν και τις γεμίζουν στα βενζινάδικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135022 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΠρέπει να πα΄ρω και εγώ ένα γιατί μου ανάβει το λαμπάκι κάθε λίγο και λιγάκι, δώσε περρισότερες λεπτομέρειες από αυτό που πήρες εσύ και πως δουλεύει!

house έγραψε:

Panos έγραψε: Τι πρέπει να κάνω για να γυρίζει πιο γρήγορα σε υγραέριο? (ποια ρύθμηση ή ποιο τέχνασμα?


Aν ακουσες για κανενα κολπακι , μαλλον κατι τετοιο θελεις !
Δεν παει σε ολα τα μοντελα , μαλλον δεν πρεπει να το κανεις , γιατι να μην περιμενεις ενα λεπτο να παει η θερμοκρασια 50+ ( 1 λεπτο στο ρελαντι) Ασε που δεν πρεπει να δουλευει ο πνευμονας χωρις ζεστα νερα !
Τεσπα πατας το κουμπι συνεχόμενα , εμενα εχει ενα μονο -μεχρι να γυρισει στο αεριο !!!(αν σβήσει το ανάβεις κρατώντας πατημένο το κουμπακι )

Λοιπον hyundai matrix 1600 , που εχει καταναλωση βεντζινη εργοστασιακες μετρήσεις 14,7 l/100km
Αν ειναι για εθνικη και βολτα μετραω 9 , στην πολη μετραω 25 λιτρα ανα 100 Km
Δηλαδη 7λεπτα 9-10 λετπα το χιλιομετρο !!!

Εχω χορτασει βολτα λες και ειναι τα παλια τα χρονια που φουλαραμε με 5xilaro !!!

Φιλος που σε αναβει το λαμπακι , παρε και συ ενα τετοιο (εγω το πειρα 5 ,εσενα σου βρηκα με 7,5, αν το ψαξεις παει και ποιο φτηνα )

και θα τα σβηνεις μονος τα faults , γιατι πως να το κανουμε , αμα γκαζωνεις δεν το καίει το αεριο και ο αισθητήρας λ ειναι για την βεντινη και οχι για το αεριο !!! Αρα οτι και να λεει , μακακιες λεει !!!
+ οτι οτι κινητο να εχεις , υπαρχουν εφαρμογες για να βλεπεις μεχρι να αλλαξεις τα χιλιομετρα !!!

Δεν πιστεύω να πληρώνεται στα συνεργεία για να σας σβήνουν τα λαμπακια (απατη μεγαλη)

Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135026 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Αν εισαι λαρισα , να στα σβήσω να το δεις απο κοντά , αλλιώς youtube


Στο ειπα να το παρεις απο ebay , στο car το εχουν 25 ευρο , αν δεν θες να παρεις απ το εβαυ , να σου πουλησω το δικο μου 20 !!! απο εβαυ 5-7,5 free ship
κουμπώνεις αυτο απο το εβαυ στην φύσα που ειναι συνήθως στις ασφαλειες ,
μπαινεις απο windows mobile , android , laptop με bluetooth
και βλεπεις τα παντα !
εδω πως αλλαζει km

Ποιος θελει το αμαξι μου , το εχω 10 χρονια , εχω κανει μονο 1500 χιλιομετρα , δηλαδη ετοιμο και στρωμενο !!! (αληθινά χιλιομετρα):D
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ