Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137387 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Με ενα συστημα των 600 ( την καλη εποχη ) ευρω σε ενα αυτοκινητο των 1000 το που ευρω στην τρεχουσα αγορα εχω κανει 35.000 χλμ....
εχω αλλαξει ενα φιλτρακι των 15 ευρω....
βαζω 10 ευρω βενζινα καθε οποτε... τελευταια φορά εβαλα τον Ιουνιο......
η απολυτως χαμηλωτερη καταναλωση που εχω πετυχει ειναι 11 λιτρα στα 100 με υγραεριο... κανονικά με βενζινα εντος αθηνων ηταν στο 11 με 12 λιτρα / 100 τωρα ειναι 13+ υγραεριο...
Α ναι κανω ( ΜΠΟΡΩ να κανω λογω υγραεριου ) περιπου 12.000 με 15.000 το χρονο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137389 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
εγώ με ένα σύστημα των 950€ σε ένα αυτ/το των 45,000€ ξοδεύω 100€ βενζίνη και 20€ υγραέριο (πρώτα ξόδευα 120€ για βενζίνη), για το άλλο συστημα των 1200€ σε αυτ/το των 58000€, μου ανάβουν συνέχεια τα λαμπάκια ...οπότε άστο καλύτερα!

Fokion έγραψε: Με ενα συστημα των 600 ( την καλη εποχη ) ευρω σε ενα αυτοκινητο των 1000 το που ευρω στην τρεχουσα αγορα εχω κανει 35.000 χλμ....
εχω αλλαξει ενα φιλτρακι των 15 ευρω....
βαζω 10 ευρω βενζινα καθε οποτε... τελευταια φορά εβαλα τον Ιουνιο......
η απολυτως χαμηλωτερη καταναλωση που εχω πετυχει ειναι 11 λιτρα στα 100 με υγραεριο... κανονικά με βενζινα εντος αθηνων ηταν στο 11 με 12 λιτρα / 100 τωρα ειναι 13+ υγραεριο...
Α ναι κανω ( ΜΠΟΡΩ να κανω λογω υγραεριου ) περιπου 12.000 με 15.000 το χρονο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137398 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Παιδιά δεν ξέρω τι λαμπάκια μου λέτε και για τι προβλήματα. Έκλεισα ήδη 50.000 χιλιόμετρα με το Hyundai i-20 που έχω απροβλημάτιστα και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΑ. Ο τεχνικός που μου έκανε την εγκατάσταση επιμένει ότι υπάρχουν κάποιες μάρκες που δεν ενδείκνυνται για υγραεριοκίνηση, ενώ αντίθετα υπάρχουν άλλες, όπως η δική μου, που επιδέχονται όχι μόνο την υγραεριοκίνηση, αλλά και συνεχείς ακόμα βελτιώσεις αυτής στην κατανάλωση. Πλέον με 30 ευρώ υγραέριο βγάζω έως και 450-470 χιλιόμετρα τον χειμώνα! Με έχει ενημερώσει ήδη ότι κάποια στιγμή είναι πιθανόν να βγει συγκεκριμένη βλάβη (στο κεφαλάρι νομίζω μου είπε), της οποίας το κόστος θα είναι υποπολλαπλάσιο της οικονομίας που θα έχω κάνει ήδη. Με πρόχειρους υπολογισμούς εξοικονομώ γύρω στα 700-800 ευρώ το χρόνο (Με 25000 χιλιόμετρα τον χρόνο)! Νομίζω αξίζει τον κόπο...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137406 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Λοιπόν Panos, όπως έχω πει και σε ένα άλλο μέλος του φόρουμ που είχε GTI:
Τα αυτοκίνητα με υπερπληρωτή ή φτιαγμένους κινητήρες δεν μπορούν να διαχειριστούν το υγραέριο ικανοποιητικά όπως τα άλλα μοντέλα!!! Ναι όντως μπορεί να κινηθεί με υγραέριο, αλλά μην περιμένεις ποτέ να πετύχεις τις οικονομίες σε καύσιμο που μπορούν να πετύχουν τα απλά αυτοκίνητα...
Με λίγα λόγια σε κορόιδεψαν στα συνεργεία που πήγες για να βάλεις το σύστημα υγραερίου...

Θέλει ειδικούς κινητήρες για να μπορέσει να δουλέψει σωστά η υπερπλήρωση αερίου (υγραερίου, φυσικού αερίου ή μεθανίου) και όχι απλές μετατροπές ή πείραγμα του εγκεφάλου. Όπως θέλει ειδικούς κινητήρες για δουλέψει ένας κινητήρας με αιθυλική ή με μεθυλική αλκοόλη.
Στα απλά μοντέλα χωρίς υπερπλήρωση, ο αισθητήρας L μπορεί να κάνει άνετα τη δουλειά - εκτός από τις μεγάλες ταχύτητες.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137427 από sdancer75
Σε rover 2000 μοντέλο έχω διανύσει με υγραερίου πάνω από 140.000 χιλιόμετρα ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Γεμίζω περίπου με 27 ευρώ (0.80 / λίτρο) και κάνω με νορμαλ οδήγηση 120χιλ/ώρα περίπου 400 χιλιόμετρα σε εθνική οδό. Έχω κιτ της lovato περασμένο το φεβ 2010

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137447 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Re:Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
αγαπητοί συμφορουμίτες, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην απαντάτε αν δεν γνωρίζετε, ή αλλιώς να απαντάτε μόνο αν γνωρίζετε. Η άγνοια ανάβει λαμπάκια. από ότι ρώτησα σε πολλούς φίλους που εγκατέστησαν υγραέριο, τους άναβε το πορτοκαλί λαμπάκι μηχανής, εγώ έβαλα τα ακριβότερα συστήματα της αγοράς. Το ρίσκο είναι μεγάλο και δεν αξίζει τον κόπο. είχα δυο βασιλιάδες της ασφάλτου, τώρα έχω δυο carα και κάνω στην άκρη όταν βλέπω i 20.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ