Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39773 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@vg
Πουλιεται με το μέτρο. Έχει φάρδος 1 μέτρο και εγώ πήρα 2 μέτρα για να το τυλιξω μέχρι την είσοδο της αμιαντοσωληνας. Στοίχισε περίπου 15€. Η θερμοκρασία εξόδου για την εστία μου είναι 280°C οπότε λογικά σε εκείνο το σημείο θα πρέπει να φτάνει κοντα στους 250° βαθμούς, όταν δεν είναι σε λειτουργία το βεντιλατερ του αεροθερμου. Από βδομάδα περιμένω ένα ir θερμόμετρο και θα μπορέσω να πάρω ακριβείς μετρήσεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39792 από esteban
Απαντήθηκε από esteban στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σε ολους κι απο εμενα.
Ειμαι σε αναζητηση ενεργειακου τζακιου αλλα δεν εχω ιδεα ποιες εταιριες ειναι καλες ή τι πρεπει να προσεξω γενικως πριν παρω μια αποφαση.
Ποιες εταιριες ειναι καλες και αξιοπιστες?
Απο αυτα που εχω δει μεσα στο ιντερνετ μου αρεσαν 2 συγκεκριμενα.
Το ενα ειναι αυτο www.edilkamin.com/el/focolari_chiusi/focolare_side_2.aspx
και το αλλο ειναι αυτο invicta-sa.com/portail/en/produits/chauf...yer-700-selenic.html αλλα το μοντελο 6769-02 που εχει και αλλο τζαμι στα πλαινα.
Απο κοντα ειδα και τα nordpeis και μου ειπαν οτι ειναι καλα αλλα δεν μου αρεσαν πολυ εμφανισιακα.Λιγο τσιμπημενες τις ειδα τις τιμες τους.

Τωρα καποιες ερωτησεις:
1.Αυτα ποσο εχουνε περιπου το καθενα για να συγκρινω τιμες και ποια ειναι τα καλυτερα(σε ολους τους τομεις) απο αυτους που ξερουν και τα εχουν δοκιμασει?
2.Τι να προσεξω και τι να ρωτησω πριν απο την αγορα τους για να μην με κοροιδεψουν?
3.Το τζακι με τι ειναι καλυτερο να επενδυθει για να μην εχω προβληματα καθε ειδους τυπου.Μου αρεσει να γινει με γυψοσανιδα ποιο πολυ.
4.Ο χωρος ειναι 70 τετραγωνικα ημιυπογειος με πετρα τουλαχιστον 50-60 ποντους αν αυτο βοηθαει στην επιλογη.

Δεν ξερω τι αλλο να ρωτησω οποιος μπορει να βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39804 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stefo-gr έγραψε:

rivol έγραψε: Την πρώτη φορά πόση ώρα το είχες αναμμένο και πόσο δυνατά το έκαψες?

Ποιο τζάκι έχεις ?


EDIL ECOSTAR

το εχω ενα χρονο , τωρα απλος εβαλα εναλλακτη και αεραγωγους
αναψε δυο φορες απο 5-6 ωρες

Φίλε stefo-gr ποιο μοτέρ έχεις βάλει στον εναλλάκτη; τι δυναμικότητας είναι και πόσα db θόρυβο βγάζει;Είσαι ικανοποιημένος από αυτή την επιλογή σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39808 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη
βοηθησε λιγο οταν εχεις χρονο σου ειχα γραψει τα μετρα του σπιτιου ,λεω να παρω το invicta 800 turbo
αλλα δεν ξερω μερικα πραγματα.
1. τι ειναι καλυτερα να βαλω θερμοθαλαμο η αυτον τον εναλακτη βλεπε συνημμενο αρχειο
2.εχω μια τρυπα πισω απο το τζακι που φερνει αερα μπροστα απο την φωτια,ειναι ενα συρταρωτο και εχει 5-6 μικρες τρυπες που οταν το ανοιγω φερνει αερα απο εξω ,αυτο θα χρειαστει να το βαλω κατω απο την κασετα η καπου αλλου.
3.τι βεντιλατερ χρειαζωμαι ,καπνοδοχο επειδη εχω αμιαντου χτιστη λεω να βαλω ινοχ μεσα ,χρειαζεται μονου η διπλου τοιχωματος,και πως θα καλυψω το κενο γιατι η αμιαντου ειναι τετραγωνη 25αρα.
4. τι αεραγωγους χρειαζωμαι και σε τι υψος μπαινουν.
5.αν ξερεις αν το εχουν τα καταστηματα θεσσααλονικη η χρειαζεται παραγγελια γιατι ειμαι απο γιαννενα βολευει λογω εγνατιας καλυτερα απο λαρισα ,καπου τελη του μηνος η αρχες του αλλου θα ερθω στην ελλαδα
γιατι τωρα ειμαι ελβετια και θα πρεπει να ξερω τι θελω να μην ψαχνω τελευταια στιγμη

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39809 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @vg
Σε ακτίνα 3 πόντων περιφερειακά της καμιναδος και ο πετροβαμβακας και οι ταινίες. Ακόμα ένα λάθος που τουλάχιστον εγώ έκανα είναι η χρησιμοποίηση ταινίας στις ενώσεις της καμιναδας. www.kolleris.gr/htm/monotika.html εδώ έχει διάφορα θερμομονωτικα υλικά για να πάρεις μια ιδέα. Εγώ πήρα υαλουφασμα αντοχής 550°C. Στην Θεσσαλονίκη τέτοια προϊόντα έχει στην Ολυμπιου Διαμαντή.

Φίλε Stavrax μήπως το υαλοκόρδονο που βάζουμε στο τζάμι όπως αναφέρθηκε προηγούμενα είναι υψηλότερης αντοχής και κάνει καλύτερη δουλειά γύρω από την καμινάδα; Δεν γνωρίζω τις αντοχές του σε θερμοκρασία αλλά για να μπαίνει μέσα στην εστία φαντάζομαι ότι θα είναι ανθεκτικό. Οι πιο ειδικοί ας μας δώσουν τα φώτα τους!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39844 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@akasa
Το υαλουφασμα είναι ίσης αντοχής με το υαλοκορδονο, καθώς είναι ακριβώς το ίδιο υλικό με διαφορετική πλεξη.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.479 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ