Οι προσφορές για την Ομαδική Αγορά Pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13207 από jnet

KERBEROS έγραψε: Κάποιος που εμπορεύεται ελληνικό πέλλετ μπορεί να μας διαφωτίσει. Η παρέμβασή του θα είναι πολύτιμη, για να μπορέσουμε να κάνουμε συγκρίσεις. Επίσης, όλο και κάτι θα μαθαίνει για το τι θα κάνουν στη συνέχεια τα ελληνικά εργοστάσια με τις τιμές τους.


ΥΓ: Στο μυαλό μας ας έχουμε μια διπλή σύγκριση, το φέτος με το πέρισυ και το φέτος με του χρόνου. Τα δεδομένα είναι εντελώς διαφορετικά στις δύο χρονικές στιγμές.


Εχω ακούσει(και ισχύει) οτι ο τόνος φτάνει στον έμπορο στην Θεσσαλονίκη από ελληνικό εργοστάσιο με τα μεταφορικά στα 183+ΦΠΑ πόσο περιμενετε να πουλήσει κάποιος εμπορος; Παντως σίγουρα οχι χαμηλότερα από την υψηλότερη τιμή των μέχρι τωρα προσφορών. Δεν βάζω λειτουργικά κόστη της επιχείρησης στο κοστος που έβαλα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13209 από sta1

jnet έγραψε:
Ο λόγος είναι οτι δεν ξέρουν μέτα που θα πάνε οι τιμές. Πιθανολογώ προσωπικά την άνοδο και ο λόγος είναι η εξίσωση του πετρελαίου που έχει ήδη ανακοινωθεί. Η ζήτηση πέρσι ξεκίνησε τελος Σεπτεμβρίου. Τι λέτε θα γίνει φέτος που θα εχουμε ενα 40% επιπλέον στην τιμή πετρελαίου; Πότε θα ξεκινήσει η ζήτηση;

Mάλιστα....
Δηλαδή πάει βάση τιμής πετρελαίου.... οχι πως δεν το ξέραμε....
Οπότε και το ΦΠΑ να πέσει στο πέλλετ (λέμε τώρα)όπως φωνάζουν μερικοί, η τιμή θα ανέβει και το επιπλέον θα το τσεπόνουν αφού το πετρέλαιο θα ανέβει.... μάλιστα.Το κέρδος μόνο για την πάρτη τους.....
Εγώ προσωπικά έτσι όπως τα λέμε προτιμώ το ΦΠΑ στο πέλλετ να ανέβει και άλλο , αφού η τελική τιμή θα είναι σταθερή (βάση πετρελαίου) τουλάχιστον τα επιπλέον να πηγαίνουν στο κράτος παρά στους κερδοσκόπους....
ΥΓ.Αν πω πως δεν συνχίστηκα θα είναι ψέμα..... Λυπάμαι για την νοοτροπία μας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by sta1.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13211 από sugarboy

sta1 έγραψε:

jnet έγραψε:
Ο λόγος είναι οτι δεν ξέρουν μέτα που θα πάνε οι τιμές. Πιθανολογώ προσωπικά την άνοδο και ο λόγος είναι η εξίσωση του πετρελαίου που έχει ήδη ανακοινωθεί. Η ζήτηση πέρσι ξεκίνησε τελος Σεπτεμβρίου. Τι λέτε θα γίνει φέτος που θα εχουμε ενα 40% επιπλέον στην τιμή πετρελαίου; Πότε θα ξεκινήσει η ζήτηση;

Mάλιστα....
Δηλαδή πάει βάση τιμής πετρελαίου.... οχι πως δεν το ξέραμε....
Οπότε και το ΦΠΑ να πέσει στο πέλλετ (λέμε τώρα)όπως φωνάζουν μερικοί, η τιμή θα ανέβει και το επιπλέον θα το τσεπόνουν αφού το πετρέλαιο θα ανέβει.... μάλιστα.Το κέρδος μόνο για την πάρτη τους.....
Εγώ προσωπικά έτσι όπως τα λέμε προτιμώ το ΦΠΑ στο πέλλετ να ανέβει και άλλο , αφού η τελική τιμή θα είναι σταθερή (βάση πετρελαίου) τουλάχιστον τα επιπλέον να πηγαίνουν στο κράτος παρά στους κερδοσκόπους....
ΥΓ.Αν πω πως δεν συνχίστηκα θα είναι ψέμα..... Λυπάμαι για την νοοτροπία μας.



Να σε ρωτήσω κάτι, γιατί σε βλέπω οτι συγχίστηκες!

Σε τι καις πέλλετ? Λέβητα ή σόμπα? Πόσους τόνους χρησιμοποίησες πέρισυ, τί τιμές και τι μάρκα?

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13213 από jnet

sta1 έγραψε:

jnet έγραψε:
Ο λόγος είναι οτι δεν ξέρουν μέτα που θα πάνε οι τιμές. Πιθανολογώ προσωπικά την άνοδο και ο λόγος είναι η εξίσωση του πετρελαίου που έχει ήδη ανακοινωθεί. Η ζήτηση πέρσι ξεκίνησε τελος Σεπτεμβρίου. Τι λέτε θα γίνει φέτος που θα εχουμε ενα 40% επιπλέον στην τιμή πετρελαίου; Πότε θα ξεκινήσει η ζήτηση;

Mάλιστα....
Δηλαδή πάει βάση τιμής πετρελαίου.... οχι πως δεν το ξέραμε....
Οπότε και το ΦΠΑ να πέσει στο πέλλετ (λέμε τώρα)όπως φωνάζουν μερικοί, η τιμή θα ανέβει και το επιπλέον θα το τσεπόνουν αφού το πετρέλαιο θα ανέβει.... μάλιστα.Το κέρδος μόνο για την πάρτη τους.....
Εγώ προσωπικά έτσι όπως τα λέμε προτιμώ το ΦΠΑ στο πέλλετ να ανέβει και άλλο , αφού η τελική τιμή θα είναι σταθερή (βάση πετρελαίου) τουλάχιστον τα επιπλέον να πηγαίνουν στο κράτος παρά στους κερδοσκόπους....
ΥΓ.Αν πω πως δεν συνχίστηκα θα είναι ψέμα..... Λυπάμαι για την νοοτροπία μας.


Αν ήμουν εμπορος και είχα λεφτά στο σεντούκι ξέρεις τι θα τα εκανα αυτή την στιγμη; Pellet σίγουρο κέρδος. Πιστεύεις οτι σαν και εμένα δεν σκέφτονται και άλλοι που ομως εχουν λεφτά και είναι εμποροι; Ακριβώς το σκέφτονται. Και τι κάνουν; Γεμίζουν τις αποθηκες τους Pellet για να πουλήσουν τον χειμώνα. Και αρα που πάει η τιμή; Δεν είναι λοιπόν καμμια συννενόηση αλλά ο νόμος της Αγοράς.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jnet.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13221 από thegoul
Μπορεί ο sugarboy να μου πει τα μεταφορικά για Ν.Μουδανιά Χαλκιδική πόσο είναι;
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13222 από γιαννης-δραμα

kakos έγραψε:

ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ έγραψε: καλο θα ειναι οσοι ενδιαφερονται για μαζικη αγορα και βρισκονται κοντα μεταξυ τους π.χ,Δραμα-δοξατο_καβαλα...να κανουμε μαζι παραγγελια για να μειωθουν τα μεταφορικα..Τι λετε;


ειδομεν. θα κανονισουμε κατι.

Μεσα και εγω και βλεπουμε!Αν και οι τιμες που βλεπω ειναι λιγο τσιμπημενες!Τον περασμενο σεπτεμβριο αγορασα 4 μπαλετες a/w προς 220/τν,για να δουμε φετος ποσο θα παει το μαλλι?
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ