Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161159 από popovitis
Καλησπέρα! Μήπως έχεις μια φωτογραφία με το μοτέρ που λες οτι έβαλες στην οροφή;

Εύχομαι να το χαρείς το τζακι σου. Πολυ ομορφη κατασκευη! Με τι υλικό το έντυσες;
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161160 από oxygen

popovitis έγραψε: Καλησπέρα! Μήπως έχεις μια φωτογραφία με το μοτέρ που λες οτι έβαλες στην οροφή;

Εύχομαι να το χαρείς το τζακι σου. Πολυ ομορφη κατασκευη! Με τι υλικό το έντυσες;

Είναι πλακακι πετρα και το πηρα απο τα leroy...
Το βεντιλατερ το βρηκα ως εξαεριστηρα πινακων(βλεπε ενδεικτική φωτο) και ειναι μαζι με βαση πλαστικη και περσιδα-το μονο που εκανα ηταν να το γυρισω βιδωνοντας το αναποδα ωστε να φυσάει αντι να ρουφαει. Στη δικια μου περίπτωση δεν μπορουσα να βαλω κατι διαφορετικό λογω έλλειψης χωρου στο σημειο. Το συνδεσα και αυτο σε απλο ροοστατη και ολα αυτα πάνω σε διακοπτη wifi με δωρεαν εφαρμογη για κινητο. Ετσι εχοντας ρυθμισει απο πριν τις στροφες εχω την δυνατότητα να το ανοιγοκλεινω απο το κινητο χωρις να ψαχνω διακοπτες. Κοστος βεντιλατερ 20€ και διακοπτης wifi 15€.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161169 από popovitis
Τον ίδιο wifi διακόπτη έχω αγοράσει και εγώ αλλά άλλο μοτέρ. Που ακριβώς τοποθέτησες το μοτέρ; στο πάνω μέρος του τζακιού??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161170 από oxygen
Δες φωτο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163827 από oxygen
Ο χειμώνας περασε με το τζακι να αποδιδει καλα αλλα η κακη τοποθέτηση των υλικων του τζακα αποδειχτηκε προσωρινη. Παταρακι δεν ειχα / εισαγωγη αερα κατω απο την εστια δεν ειχα/ και στο τελειωμα του χειμωνα προστέθηκε και η αποκολληση τμηματων μονωσης εσωτερικα στην εστια(στη προσοψη καθως εκλειναν την τρυπα) αποκαλυπτοντας επίσης οτι τα 2 σπιραλ των αεραγωγων(βεντιλατερ) ειχαν σηκωθει (τα ειχαν πιασει με συρμα) αφηνοντας κενό αρα καμποσος αερας πήγαινε στον θερμοθαλλαμο.
Τα πηρα στο κρανιο και λεω τσαμπα τα λεφτα που τους εδωσα και τσαμπα καποιες απο τις μετατροπες μου διοτι το τζακι πρεπει να σπαστει παλι ωστε να υπάρχει προσβαση μεσα. Ποιος θα την πληρωσει τη νυφη? Εγω. Για ολο το εργο αν θέλω να γίνει σωστά. Ετσι λοιπόν ξεκινησα και θελω να σας παρουσιάσω την εως τωρα πορεια μου. Το σχέδιο είναι 1:να γίνει μια πόρτα μεγαλη η οποια θα μου δινει ανετη προσβαση στο εσωτερικό του θαλάμου
2:να μονωθει παντού παντού με πλακες ασβεστικου πυριτίου
3:να γινει παταρακι για καθοδήγηση του αερα ακριβως στη περσιδα εκτονωσης
4: να γινει τρυπα κατω χαμηλα για εισαγωγη αερα μεσα απο το χωρο.


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163828 από oxygen
Έστειλα διακοπες γυναικα και παιδι και ξεκινησα.
7 ημερες μου πηρε για να φτασω στο σημειο που ειμαι δουλευοντας
απο το πρωι εως αργα το βραδυ μονος( με λιγη βοήθεια σε οτι αφορα τα βαρη)

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ