Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163829 από oxygen
Τα σταδια ηταν πολλά και με αρκετες δυσκολίες ειμαι και ψειρας ταλαιπωρηθηκα πολυ αλλα το μεχρι τωρα αποτελεσμα με ικανοποιεί πληρως.
Η πορτα θα φτιαχτει τελευταία και θελει μελετη ως προς το υλικο προσοψης και ως προς την μονωση της. Ακομα δεν εχω καταληξει. Κατευθύνομαι κυριως σε γυαλι πυραντοχο αλλα και τα οικονομικα δεν αντεχουν πολλα αυτη τη στιγμη. Οποιαδήποτε σκεψη και γνωμη θα την εκτιμουσα


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163830 από oxygen
Επισης εχω καποιες απορίες σε οτι αφορα καποια υλικά που χρησιμοποίησα.
1:τις πλακες ασβετικου πυριτιου της κολλησα με κολλα isomat k20 και τις βιδωσα κιολας στα τοιχοματα για περισσοτερη ασφαλεια. Επισης εριξα και και λεπτη στρωση κολλας εσωτερικα του θαλαμου σε καποια πονεμενα σημεια. Υπαρχει θεμα με τη κολλα?
2: πανω απο το παταρακι το κομμάτι του inox σωληνα μεχρι το ταβανι(στην ενωση με τη τσιμεντενια καμιναδα) το τυλιξα με πετροβαμβακα απλο ωστε να μη βγαζει θερμοτητα και αν βγαλει λίγο μιας και εχω λιγα κενα inox με τσιμεντενια θα παει πανω και θα βγει απο την περσιδα εκτονωσης που εχω στη ταρατσα στη κολωνα της καμιναδας.
Θα αντεξει ο πετροβαμβακας για τη χρηση αυτη?
3: στις ενωσεις των σωληνων μου ειχαν βαλει πυραντοχη σιλικονη η οποια εγινε πετρα και με το καιρο διασπαστηκε. Εγω τα καθαρισα και αντι αυτου εβαλα κολαρα θερμοσιλικονης εντος των μπουριων( πολυ δυσκολη εφαρμογη αλλα και σφιχτη) επισης εβαλα και Σφιγκτηρες σε όλες τις ενωσεις.
Κανουν δουλεια αυτα τα κολαρα βαστανε?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163832 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Την K20 δεν την ξέρω . τα κολάρα σιλικόνης θα σου λιώσουν στην καλύτερη δε θα καταλάβεις τίποτα στην χειρότερη θα σου βρομίσει ο θάλαμος . τον πετροβάμβακα βγάλε τον .πάνω απο τους 220 βαθμούς βρομάει .βάλε κεραμοβάμβακα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163834 από oxygen
Ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές σας.
Η k20 ειναι απλα πιο ενισχυμενη απο τις απλες αλλα ως κολλα πλακιδιων κανει για χρηση εντός του θερμοθαλλαμου η θα μυριζει?
Όσο για τα κολαρα γιατι τα πουλανε για την χρηση αυτη αν ειναι να λιώνουν μας δουλεύουν?
Αυτο που θέλω να κανω στη παρουσα φάση εκτός απο την πορτα(την οποια ακόμα δεν ξέρω με τι υλικο προσοψης θα την φτιάξω)
ειναι να βαλω μπρος το τζακι να το δουλέψω και να δω πως συμπεριφερονται ολα τα υλικα. Αν μυρίσει τουλάχιστον θα ξέρω απο που προέρχεται βασει των λεγομενων σας και αν επιμείνει η οσμη θα ξυλωσω κολαρα και πετροβαμβακα. Απο'δω και πέρα πρόβλημα δεν θα εχω μιας και ολο το σύστημα ειναι plug n play ολα μπαινουν και βγαινουν ευκολα με ευκολη προσβαση παντου.
Α και κατι ακομα: αν ξηλωσω τα κολαρα απο τα μπουρια θα χρειαστεί να βαλω κατι αλλο η τα αφηνω ως εχουν μονο με τους Σφιγκτηρες?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163837 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
το έχουμε πει πολλές φορές στο φόρουμ αν διάβαζες και τα άλλα ποστ. κανονικά στο πρώτο 1,5 μέτρα δε βάζουμε ινοξ καμιναδα γιατί γίνεται μελιτζανή και χάνει τις ιδιότητες του ίνοξ με το πέρασμα του χρόνου . οι φλάτζες σιλικόνης τώρα που λες τις έχουνε για να παρουνε οι καμινάδες πιστοποίηση για φυσικό αέριο .αλλά δεν κάνουν για τα τζάκια .ο πετροβάμβακας θα σου μυρίσει σίγουρα .η κόλλα που βάζουμε στις ενώσεις του πυριτικού είναι η k84 της promat ή αντίστοιχες .
Last edit: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163839 από oxygen
7000 σελιδες τα ποστ και τις διαβαζω σε καθε ευκαιρία. Το οτι χανει τις ιδιότητές της η inox δεν το γνωριζα νομιζα απλα οτι βαζουμε χαλυβδινη λογω του οτι εκπέμπει παραπάνω θερμότητα για να την εκμεταλλευτούμε στον θερμοθαλλαμο. Ευχαριστώ για την επισήμανση. Η δικια μου με χρηση 4 ετων οντως εγινε μελιτζανι. Καποια στιγμη αν οχι αμμεσα θα την αλλαξω.
Τις Φλατζες θα τις βγαλω και θα αφησω τις inox μονο με σφυγκτηρες και βλέπουμε.
Το πετροβαμβακα μιας και ειναι πανω απο το παταρακι (το οποίο σημειο δεν εχει εκτονωση εσωτερικα)θα τον αφησω και αν μου μυρισει στις πρώτες δοκιμες θα τον αλλαξω.
Οσο για τη κόλλα του πυριτικου δεν την προτίμησα διοτι εκτος ενωσεων αμα την απλωσεις για μερεμετια εσωτερικα, γινεται σκονη οταν στεγνωσει και το ακουμπησεις(το ειδα στο θαλαμο μου με αυτο ειχανε κολλησει τις πλακες)με αποτέλεσμα να βρωμιζει το θαλαμο και τον αερα που εξερχεται απο αυτον. ενω η κολλα πλακιδιων κολλαει στο πυριτικο αριστα και μερεμετια αντοχης κανει. τωρα αν ως κολλα κραταει σε βαθος χρονου (που πιστευω θα κρατησει) θα το δω στη πορεια
Γενικα είμαι σε καλό δρομο πιστευω.
Ευχαριστω κυριε Δημητρη. Αν εχετε και καμμια σκεψη για την πορτα του θαλλαμου θα ηθελα πολυ να την ακουσω

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ