Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85165 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Από το site που δίνει το youtube και με τον τρανσλάτορα του γούγλη:

On account core-making machine (housing, matrix rollers with bearings) 2100 EUR. reducer and the core all together in a wheelchair € 4,600.00. matrix € 350 / piece, rolls 300,00 EUR / pair. Whole machine hopper, auger to add material, material moisture, the core of the reducer and motor (7.5 kW), cooling sieve will cost around 14,000 euros.


Kαι απ'ότι κατάλαβα είναι home made γραμμή-πατέντα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85188 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: καλα καποιοι εχουν ξεφυγει.καλα κανω και αγοραζω απο εξωτερικο!
www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=381&cat=78



Δεν κερδίζεις πάντα αγοράζοντας από το εξωτερικό.


www.woodmachine.gr/muetachialphanu941sig...aomicronupsilon.html


Ίδια τιμή την έχει, όσο σου στοίχισε εσένα.
Και χωρίς άγχος μήπως χάσεις τα λεφτά σου και χωρίς τραβήγματα με τελωνεία, εκτελωνιστές, τράπεζες και τα ρέστα.
Και όπως και να ΄χει, άλλο είναι να έχεις να κάνεις με Έλληνα στην Ελλάδα αν σου κάτσει η στραβή (για after sales υπηρεσίες λέω) και άλλο με Κινέζο στην μακρινή Κίνα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85238 από xrysafis72
[quote="OANNHSEA"

Μην νομίζεις όμως ότι θα κάνεις δουλειά με 2000 ευρώ, ακόμα και όταν βάλεις προσωπική εργασία.
Π.χ. ο Θεοχαρίδης έχει μία καλή τιμή για αυτό το μηχάνημα. Για βγάλε ΦΠΑ και κέρδος πωλητή - τι θα μείνει στο τέλος για το εργοστάσιο και τα μεταφορικά;
Άρα το πρόβλημα δεν είναι οι τιμές των άλλων - το πρόβλημα είναι το μικρό σου πορτοφόλι.
Για αυτό λοιπόν πάρε το απόφαση και θέσε προτεραιότητες...
Και πράττεις τα μάλα που αγοράζεις από το εξωτερικό!!!!
[/quote]
βρηκα ακρη.παιδικος φιλος εχει μαγαζι επιξεργασιας μεταλου(στραντζα ψαλιδη παντογραφω)οταν τελιωσω την γραμμη παραγωγης θα ανεβασω βιντεο και θα του πως ποσο θα βγαινη σε τιμη για να κατασκευασει σε οποιων ενδιαφερεται.μου ειπε να του παω φωτο το τι θελω να φτιαξω,του πηγα απο το καθαριστηριο και μου ειπε απο την πρωτη ματια που την εριξε και με λιγοπου ασχοληθηκε οτι το ανωτερο που θα βγει ειναι κανενα 500 ευρο χωρις μοτερ και βαψιμο και με 2,5 mm λαμαρινα .μου ειπε να την αφησω να την επιξεργαστη σε υπολογηστη και θα μου απαντηση για το 100% της τιμης,που πιστευη οτι θα ειναι λιγοτερο(ενα κουτι ειναι μου ειπε χαμογελοντας)τι βγαζουν η μεσαζοντες ορε!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85242 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: καλα καποιοι εχουν ξεφυγει.καλα κανω και αγοραζω απο εξωτερικο!
www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=381&cat=78



Δεν κερδίζεις πάντα αγοράζοντας από το εξωτερικό.


www.woodmachine.gr/muetachialphanu941sig...aomicronupsilon.html


Ίδια τιμή την έχει, όσο σου στοίχισε εσένα.
Και χωρίς άγχος μήπως χάσεις τα λεφτά σου και χωρίς τραβήγματα με τελωνεία, εκτελωνιστές, τράπεζες και τα ρέστα.
Και όπως και να ΄χει, άλλο είναι να έχεις να κάνεις με Έλληνα στην Ελλάδα αν σου κάτσει η στραβή (για after sales υπηρεσίες λέω) και άλλο με Κινέζο στην μακρινή Κίνα.

αυτη η εταιρια πρεπει να ειναι η μονη στην ελλαδα.δεν ειναι κατσικοκλεφτης :woohoo:
μπραβω τον ανθρωπο να και ενας καλος!!!
3700+23%=4551 ευρο τελικη τιμη.γιαυτη την τιμη δε εχω να πω τιποτα.και παλι μπραβω του.θα επικοινωνισω μαζιτου για ανταλακτικα ελπιζω να μην μου αρνηθει,σαν μερικους μερικους!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85301 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

και με λιγοπου ασχοληθηκε οτι το ανωτερο που θα βγει ειναι κανενα 500 ευρο χωρις μοτερ και βαψιμο και με 2,5 mm λαμαρινα

Για το καθαριστήριο.... 2,5mm λαμαρίνα...
Εγώ έβαζα 2mm στον κάδο σε πολτοποιητικό ελιάς που έπαιρνε φορτία και δουλεύει μέχρι σήμερα!!!!
1,5mm το πολύ θέλει για να μπορεί να το κολλήσει!!!
Και το περίβλημα από 1,5mm λαμαρίνα...
Και σου το έγραψα ότι δεν πρέπει να είναι κουτί, αλλά τρίγωνο με μία γωνία προς τα κάτω...
Για το σύστημα που ρουφάει τη σκόνη, πήρες τιμή;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85306 από billg74
Απαντήθηκε από billg74 στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

mastoras έγραψε: Θανάση όντως ο γίγαντας σφυρόμυλος είναι πολύ καλό μηχάνημα, και δείχνει ότι μπορεί να δουλεύει χρόνια απροβλημάτιστα......δεν τραβάει και κανένα ιδιαίτερο ζόρι, αν δεν του χώνεις μέσα καδρόνια.


Επίσης και για τα λεφτά του είναι τζάμπα, για όλο αυτό το πράγμα. Αλλά πολύ βαρύ μηχάνημα βρε Θανάση. :( Πως θα το κουμαντάρω στο κτήμα, πως θα το μεταφέρω-ξεφορτώσω, μετακινώ κάθε φορά που θα το χρειάζομαι ? Αντε τώρα εκεί στην εταιρία που τον έχω υπάρχουν κλάρκ, παλετοφόρα, βρίσκεται και αυτός επάνω στην παλέτα και τον πάω εκεί που θέλω....την ώρα που θα θρυματίσω, και στην συνέχεια τον ξαναμαζεύω.

ποσο κοστιζει ο σφυρομιλοσ?????????


Με τον κλαδοτεμαχιστή φορτωμένο στο φορτηγάκι μου, έκανα πολύ άνετα την δουλειά για τη συλλογή των κλαδεμάτων από τον ελαιώνα.


Στην συνέχεια τα πάω στο σπίτι, τα πετάω στην λινάτσα για να ξεραθούν, και τσουβάλιασμα.


Σήμερα θα δοκιμάσω, να δω τις δυνατότητες του μικρού......πραγματικά ερασιτεχνικού σφυρόμυλου.

Οσο για το τρακτέρ, δεν το συζητώ. Μεγάλη η διαδικασία να αφαιρώ την μόνιμη φρέζα που έχει επάνω, και να μοντάρω με το παρτικόφ τον σφυρόμυλο που θα πρέπει να τον κάνω και μετατροπή. Ασε που το μικρό τρακτεράκι δεν είναι και για πολλά βασανιστήρια. :lol:

Βασικά όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες του καθενός μας, καθώς και με τι ποσότητες θέλουμε να δουλέψουμε. Για το καύσιμο που χρειάζομαι εγώ για τις σόμπες μου, τα κυβικά για θρυματισμό και πελλετάρισμα είναι λίγα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ