Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1748 από OANNHSEA
Ωραίος και για τις δύο εργασίες... :cheer: :cheer: :cheer:
Τις έσωσα και πάνε για εκτύπωση...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1756 από ^silent_power^

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: τελικα το εν λογω μηχανημα στοιχιζει στην ισπανια 15000 ευρω! αρκετα τσημπημενη τιμη πιστευω.


Το μηχάνημα που αναφέρεις εχει απόδοση 6 - 15 τόννους /ώρα.
Το παρακάτω μηχάνημα εχει απόδοση 3 - 9 τόννους /ώρα, σίγουρα είναι πιο φτηνό, και καλύπτει τις αναγκες μας με το παραπάνω.


τον ειπα τον μπουφο, να μου πει τιμη και γι αυτο που αναφερεις μιασ και τα δυο ιδια εταιρια τα βγαζει, αλλα μου απαντησε οτι στειχηζει 15000 ευρω.χωρις να αναφερει και μια δευτερη τιμη για το αλλο με την μικροτερη αποδοση



telika den einai pio fthno. kai auto stoixhzh sta 15 xiliades. me thn monh diafora oti auto leei kanei pio psilo to trima

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1758 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...mp;pid=768&ord=1 Tην ιδια πρεσσα στην Γερμανια την ανοιξη θα την παρω για να ξεκινησω να βγαζω για μενα.

Επειδή μοιάζει το ίδιο με το έξω, δεν ξέρεις εάν είναι το ίδιο και μέσα...
Πως μπορείς να το επιβεβαιώσεις από το ebay;
Και ανταλλακτικά μήτρες και ρόλερ που σίγουρα θα χρειαστείς; Έχει το ίδιο το κατάστημα;
Εγώ δεν πατάω καν στο ebay, γιατί είναι βόθρος... :S

Τώρα από Κϊνα να φέρουν κάτι τόσο μεγάλο, δεν το έχω καν δοκιμάσει...
Πάντως τα ανταλλακτικά και τα μοντέλα που παραγγέλνω έχουν έρθει σωστά, με τουλάχιστον όμως 2 εβδομάδες στο δρόμο...[/quote

δεν υοθετω την αποψη σου για το ebay.εχω παραγγειλη αμετρητες φορες.ποτε δεν υπηρξε προβλημα. το οτιδηποτε διευκρηνιζεται απο τον πωλητη και αν θες καποια παραπανο πληροφορια μπορεις να στειλης μυνημα. οταν σου στειλει αυτο που αγορασες,επιτα πρεπει να μπεις και να αφησεις σχολιο και βαθμολογια. ΥΠΟΧΡΕΩΤΗΚΑ!! τωρα αν αυτος σου εκανε μ@λ@κι@ και του στειλης αρνητικο σχολειο,την εβαψε, γιατι ο καθενας επειτα μπορει να δει το αρνητικο σχολειο σου για αυτον τον πωλητη.τοτε καλητερα να το κλειση το μαγαζι και να παει σπιτι του.κανεις δεν πρωκειτε να ξαναπαπει απο αυτον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1761 από ^silent_power^

KERBEROS έγραψε:

N1k0s έγραψε: Το ebay είναι σαν το παζάρι , έχει και καλά και κακά προιόντα και δεν υπάρχει εγγύηση παρά μόνο αυτή που σου δίνει ο πωλητής ...


Μία μεγάλη διαφορά υπάρχει όμως: Τα ξένα σε σύγκριση με τα ελληνικά ηλεκτρονικά 'παζάρια' προστατεύουν τον καταναλωτή και όχι τον έμπορο. Αν κάποιος πωλητής είτε προφασιστεί έλλειψη ενός παραγγελθέντος προϊόντος είτε αποστείλει προϊόν σε άλλη κατάσταση από αυτήν που διαφήμιζε, τότε, εφόσον ο καταναλωτής το καταγγείλει, ο έμπορος υφίσταται συνέπειες που φτάνουν μέχρι και την αποβολή του διά παντός από το 'παζάρι' (το γνωρίζω από καταγγελία φίλου).
Το 'χω ξαναπεί, οι ξένοι είναι αμείλικτοι όσον αφορά τα δικαιώματα του καταναλωτή, καμία σχέση με το δικό μας χάλι.
Ό,τι έχω παραγγείλει εδώ και χρόνια απ' το εξωτερικό (πλέον κυρίως από εκεί ψωνίζω) έρχεται στην κατάσταση για την οποία το πλήρωσα. Στο τέλος δε πάντα ζητούν και τη γνώμη μου για τον προμηθευτή. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις στην Ελλάδα αδιαφόρησαν για οτιδήποτε.


Συμφωνω απολυτα.
Ενας φιλος αγορασε απο το ebay αυθεντικα γυαλια ηλιου.Ο πωλητης του εστειλε ομως fake. Ο φιλος μου του εστειλε μυνημα και του ειπε οτι τα γυαλια δεν ειναι αυθεντικα.Ο πωλητης το παραδεχτηκε και ζητησε απο τον φιλο μου να του στειλη τα γυαλια πισω και επειτα αυτος να του στειλη τα αυθεντικα.Ο φιλος μου δεν δεχτηκε και του ειπε οτι εχει προθεσμια μια μερα να στειλη τα λεφτα πισω ιδαλως θα γραψει ως σχολειο τη ακριβως συνεβη.Σας πληροφορω οτι επιτα απο δυο ωρες τα λεφτα ηταν στην θεση τους και τα γυαλια τα κρατησε ο φιλος μου.
ΥΓ1: καπιοι πωληες χρειαζονται προσοχη.
ΥΓ2: να θυμαστε παντα οτι τρεμουν το αρνητικο σχολειο(feedback).
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1764 από ^silent_power^
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

kappas έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε: Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας. Ειχα ακουσει οτι για 7 τοννους πελλετς θα χρειαστω περιπου 10 τοννους πριονιδι . Βρισκομαι στην φαση συγκομιδής της πρώτης υλης και θέλω να υπολογίσω ποσο αποθηκευτικο χώρο θα χρειαστω, καθώς κανω ακομα ερευνα αγοράς για πελλετομηχανη.


Ωραιος! Το πριονιδι το φτιαχνεις εσυ απο δενδρα-κλαδια ή μαζευεις ετοιμο απο επιπλοποιια,μπαλετοποιια κλπ???
Οσο για την πελλετομηχανη που ψαχνεις ριξε και μια ματια εδω: www.lzm-inc.com/wood-pellet-press-pellet...0b-kl150b-p-159.html
Ειναι κινεζικο εργοστασιο και απο οτι καταλαβα ολοι απο αυτον αγοραζουν(αν δεις σε ebay και αλλα sites,ολοι εχουντα ιδια προιοντα με αυτα που βγαζει αυτο το εργοστασιο).Με αλλα λογια ειναι η πηγη για την πελετιερα που βγαζει το link τον εστειλα mail και τον ρωτησα για την τιμη με τα μεταφορικα στην θεσσαλονικη και μου ειπε 1150 δολλαρια(καπου στα 850Ευρω ειναι)επισης τον ρωτησα για χονδρικη τιμη της ιδιας πελλετιερας και μου ειπε 5000 δολλαρια για 10 μηχανες.Δηλαδη 500 δολλαρια η μια(500$ = 380ευρω)
Αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!



Λίγο καθυστερημένα , να σου πω για την "πελετομηχανι" που μπαίνει σε τρακτέρ ότι την έχει φίλος και ότι την ζέβι σε τρακτέρ 140 άλογα και όταν φορτώνει την "πελοτομηχανι" το τρακτέρ με 140 άλογα "ψιλοζοριζετε" οποτε το μικρό τρακτεράκι "ξεχνατο"


Και επίσης να πω πως πέρσι που την αγόρασε έβγαλε "πελετ" από ότι μπορεις να φανταστης αλλα φέτος παρήγγειλε pellet από Βουλγαρία για τον λόγο ότι αγανάκτησε, πρωτον με την ποιότητα του pellet που έβγαζε και δεύτερον ότι οι ώρες που έτρωγε δε άξιζε.



Στο χωριο μου, τα τρακτερ με 140 αλογα οργωνουν με πενταγυινο. ή εισαι εμπορος και προσπαθεις να αποθαρυνεις τον κοσμο που προσπαθει ή μας δουλευεις ''ψιλο γαζι''!!! Εκτος και αν ο φιλο σου ειχε καμια πελλετιερα που βγαζει 5 τονους την ωρα!!!!!!!!!!!
Οσω για την ποιοτητα του πελλετ...μαλον δεν επεξεργαζοταν σωστα την πρωτη υλη που ειχε.
Οσω για της ωρες που ετρωγε και δεν αξιζε....καλα τη περιμενε..οτι θα γλειτωνε ενα σωρο λεφτα χωρις να κανει τιποτα?!?!?!?!?
Προτιμω να δουλεψω πανω σε αυτα τα μηχανηματα, να γλιτωσω ενα σορο λεφτα και με τιποτα να τα στειλω στους Βουλγαρους.
sorry αν γινομαι κακος αλλα αυτη ειναι η αληθεια.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1791 από antisakis

jose pelleto έγραψε:

antisakis έγραψε: Να μία καταπληκτική ιδέα!!!
ΗΛΙΑΚΟ ΞΗΡΑΝΤΗΡΙΟ!!!
Μόνο που:
Θα πρότεινα με κλειστά τα μάτια να αγοράσεις antisakis το σχετικό βιβλίο του Χαρώνη: Ηλιακά ξηραντήρια.
Και θα είσαι άρχοντας με τα ούλα του...


Ξερεις που μπορω να το βρω στο διαδυκτιο ;;;
Αν και κατι εχω διαβασει σχετικο.



dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/3...anouv_solardryer.pdf

nefeli.lib.teicrete.gr/browse/stef/sdfp/...liarakosgkratsia.pdf[/quote]

Ευχαριστω jose pelleto
αρκετα χρησιμα τα pdf
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.834 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ