Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2038 από antisakis

jnet έγραψε: Σήμερα βρέθηκα σε έναν παλιό φίλο ο οποίος ασχολήθηκε τον τελευταίο καιρό με την παραγωγή Pellet. Τα περισσότερα θα μας τα πει ο ίδιος μια και τον προέτρεψα να γράψει και να σχολιάσει στο forum. Εγώ το μόνο που καταθέτω είναι οι φωτογραφίες που τράβηξα ...



Ωραιος !!!!
τα εχει δοκιμαση ; τα καιει;
στην φωτο φαινεται πως επεσε νερο ετσι ειναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2040 από KERBEROS
Παράγει πέλλετ μόνο για ιδιόχρηση ή σκέφτεται και τίποτα παραπάνω;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2054 από OANNHSEA
Αυτά από ξύλο και ξύλο/χαρτόνι είναι κοντά στο τέλειο...
Τα άλλα θέλουν δουλειά ακόμη...
Π.χ. η υγρασία που είχαν όταν ξεκίνησε την κατασκευή πόσο ήταν;
Χρησιμοποίησε συνδετικό;
Δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα με το κάψιμο...
Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα χαρτί είναι κάπως σκούρο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2135 από jose pelleto

^silent_power^ έγραψε: ο σφυρομηλος μου


O σφυρομυλός σου ειναι πολύ δυνατός. Εχω παρόμοιο χωρίς κυκλώνα και διαλύει τα πάντα!!! Μπορείς πάντως αν θέλεις να το βάλεις ως avatar στο προφίλ σου. Ετσι για σπάσιμο βρε αδελφέ !!!! ;)


quote="OANNHSEA" post=1877]Πριν από λίγο καιρό είχαμε μιλήσει για ένα μηχάνημα που συνδιάζει πρέσα με σφυρόμυλο.
Λοιπόν, η εταιρεία παραγωγής είναι αυτή:
www.ecoworxx.de/index_en.html
Και έχει αντιπρόσωπο και στην Ελλάδα...

Όπως όμως είχαμε πει είναι ακριβό μηχάνημα... :unsure:[/quote]

Το κακό μ'αυτό το μηχάνημα είναι οτι εκτός απο ακριβό, δεν μπορείς να μετρήσεις την υγρασια της πρώτης ύλης γιατι δεν είναι τριμένη.
Στο μεγαλύτερο καινουργιο της εταιρίας, γνωρίζουμε τιμή;

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2183 από ^silent_power^

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: ο σφυρομηλος μου


O σφυρομυλός σου ειναι πολύ δυνατός. Εχω παρόμοιο χωρίς κυκλώνα και διαλύει τα πάντα!!! Μπορείς πάντως αν θέλεις να το βάλεις ως avatar στο προφίλ σου. Ετσι για σπάσιμο βρε αδελφέ !!!! ;)



εγω ξερω πολυ καλα ποσσο δυνατο μηχανημα ειναι! ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ δεν το νομιζω!!! γι αυτο και εγραψε τα παραπανω!!! χωρις τον κυκλωνα πως παιρνεις το τριμμα κατω απο το κοσκινο?ο συγγεκριμενος κυκλωνας ειναι παρα πολυ δυνατος και μπορει να πεταξει αρκετα μακρια το τριμμα σου!
οπότε κοβω τον διαχωριστηρα σκονης,βγαζω το λαστιχο,κοβω την σκαφη που εχει πισω,μεγαλωνω λιγο παραπανω την εισοδο και τοποθετω μια χοανη.για να ξεκινησω ειναι μια χαρα.αργοτερα θα δω πως μπορει να γινει πιο αποδοτικο.φυσικα ειναι ειδη αποδοτικο,απλα πετωντας κλαδια με τα χερια στο μηχανημα,με τιποτα δεν μπορεις να το χωρτασεις κλαδια...πρεπει να βρω τροπο για το πως θα καταφερω να κανω αυτο το μηχανημα να δουλευει στο 100% της αποδοσης του. ολα αυτα για να μειωσω τον χρονο εργασιας και να μειωσω το κοστολογιο(πετρελαιο του τρακτερ).πρεπει να βγαζω το τριμμα που θελω οσο πιο συντομα φινεται.
ειχα σκεφτει να κλεισω την πισω εισοδο και να φτιαξω μια απο επανω αρκετα μεγαλη.ισως ετσι καταφερω να το προλαβαινω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2188 από jose pelleto

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: ο σφυρομηλος μου


O σφυρομυλός σου ειναι πολύ δυνατός. Εχω παρόμοιο χωρίς κυκλώνα και διαλύει τα πάντα!!! Μπορείς πάντως αν θέλεις να το βάλεις ως avatar στο προφίλ σου. Ετσι για σπάσιμο βρε αδελφέ !!!! ;)



εγω ξερω πολυ καλα ποσσο δυνατο μηχανημα ειναι! ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ δεν το νομιζω!!! γι αυτο και εγραψε τα παραπανω!!! χωρις τον κυκλωνα πως παιρνεις το τριμμα κατω απο το κοσκινο?ο συγγεκριμενος κυκλωνας ειναι παρα πολυ δυνατος και μπορει να πεταξει αρκετα μακρια το τριμμα σου!
οπότε κοβω τον διαχωριστηρα σκονης,βγαζω το λαστιχο,κοβω την σκαφη που εχει πισω,μεγαλωνω λιγο παραπανω την εισοδο και τοποθετω μια χοανη.για να ξεκινησω ειναι μια χαρα.αργοτερα θα δω πως μπορει να γινει πιο αποδοτικο.φυσικα ειναι ειδη αποδοτικο,απλα πετωντας κλαδια με τα χερια στο μηχανημα,με τιποτα δεν μπορεις να το χωρτασεις κλαδια...πρεπει να βρω τροπο για το πως θα καταφερω να κανω αυτο το μηχανημα να δουλευει στο 100% της αποδοσης του. ολα αυτα για να μειωσω τον χρονο εργασιας και να μειωσω το κοστολογιο(πετρελαιο του τρακτερ).πρεπει να βγαζω το τριμμα που θελω οσο πιο συντομα φινεται.
ειχα σκεφτει να κλεισω την πισω εισοδο και να φτιαξω μια απο επανω αρκετα μεγαλη.ισως ετσι καταφερω να το προλαβαινω!


Tριμμα παίρνω απο το πλαγιο μέρος του σφυρόμυλου, οπου εχει υποδοχη για τα σακιά.

Αν θέλεις πάντως να μειώσεις τον χρόνο εργασίας και το κοστολογιο ριξε μια ματια παρακάτω, πιστευω αξίζει ο κόπος.

www.agcotrader.com/en_GB/taarup_106/mid_1933844.html

www.mascus.gr/Agriculture/Used-Wood-spli...elevance,search.html


Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.289 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ