Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2191 από OANNHSEA

εγω ξερω πολυ καλα ποσσο δυνατο μηχανημα ειναι! ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ δεν το νομιζω!!! γι αυτο και εγραψε τα παραπανω!!

Ei mister ^silent_power^ - time out man!!!
Πλακίτσα έκανα... ;)

Πάντως έχεις δίκιο ότι σκέφτομαι κάπως έξω από την λογική του ότι το οικιακό πρέπει να είναι και φτηνό...
Μου το έχει επισημάνει και ο antisakis αυτό...
Επιφυλάσσομαι για το μέλλον...

Το κακό μ'αυτό το μηχάνημα είναι οτι εκτός απο ακριβό, δεν μπορείς να μετρήσεις την υγρασια της πρώτης ύλης γιατι δεν είναι τριμένη.
Στο μεγαλύτερο καινουργιο της εταιρίας, γνωρίζουμε τιμή;

Υγρασία μπορείς να μετρήσεις και στο υλικό πριν το κάνεις πέλλετ. Δεν θα είναι βέβαια αρκετά ακριβής η μέτρηση...
Τώρα για τιμή - μμμμμμ - εάν βλέπεις το μικρό πόσο κάνει, φαντάσου το μεγάλο.
Πάντως έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, οπότε γιατί δεν του κάνεις ένα τηλέφωνο;

ΥΓ Μου φαίνεται σας έχω πει για ένα φιλαράκι μου από την Αθήνα στο Καματερό, που φτιάχνει μόνος του πέλλετ. Λοιπόν πήγε και πήρε μεταχειρισμένη πριονοκορδέλα ξυλουργείου (μονοφασική παρακαλώ...), μόνο με 500 ευρώ, και τώρα μπορεί να κόβει όλα τα μεγάλα ξύλα που μαζεύει... Πιο πριν είχε πάρει ένα μικρό αλυσοπρίονο το οποίο δεν τον βόλευε...
Γιατί το γράφω αυτό;
Μα γιατί και εγώ ο ίδιος πίστευα ότι ήξερα τι ποσότητες από κλαδέματα και άλλα ξύλα ρίχνουν στην χωματερή. Στην πραγματικότητα είναι πολύ περισσότερα!!! Και κυρίως κάποια είναι πολύ μεγάλης διαμέτρου - πάνω από Φ100!!!
Αφήστε δε που τα δύο ξυλουργεία από τα οποία έπαιρνε ξυλεία, του δίνουν πλέον μόνο τα ροκανίδια, γιατί το άλλο ξύλο το πουλάνε σε αυτούς που έχουν τζάκια!!!
Σήμερα δε πάρκαρα το αμάξι δίπλα σε ένα σωρό από καπλαμάδες και άλλη ξυλεία κατάλληλη για πέλλετ που την πέταξε ένα κατάστημα - ένα κατάστημα μέσα σε περιοχή γεμάτη πολυκατοικίες!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Μιλάμε για πάνω από 200 κιλά ξυλεία!!!

Ε ρε θα τρελαθώ...
Από τον Ιούνιο ψάχνω να βρω κάποιον στην γειτονιά που να έχει υπόγειο για να κάνουμε συνεταιρικά πέλλετ και δεν τον βρίσκω!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2217 από ^silent_power^

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: ο σφυρομηλος μου


O σφυρομυλός σου ειναι πολύ δυνατός. Εχω παρόμοιο χωρίς κυκλώνα και διαλύει τα πάντα!!! Μπορείς πάντως αν θέλεις να το βάλεις ως avatar στο προφίλ σου. Ετσι για σπάσιμο βρε αδελφέ !!!! ;)



εγω ξερω πολυ καλα ποσσο δυνατο μηχανημα ειναι! ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ δεν το νομιζω!!! γι αυτο και εγραψε τα παραπανω!!! χωρις τον κυκλωνα πως παιρνεις το τριμμα κατω απο το κοσκινο?ο συγγεκριμενος κυκλωνας ειναι παρα πολυ δυνατος και μπορει να πεταξει αρκετα μακρια το τριμμα σου!
οπότε κοβω τον διαχωριστηρα σκονης,βγαζω το λαστιχο,κοβω την σκαφη που εχει πισω,μεγαλωνω λιγο παραπανω την εισοδο και τοποθετω μια χοανη.για να ξεκινησω ειναι μια χαρα.αργοτερα θα δω πως μπορει να γινει πιο αποδοτικο.φυσικα ειναι ειδη αποδοτικο,απλα πετωντας κλαδια με τα χερια στο μηχανημα,με τιποτα δεν μπορεις να το χωρτασεις κλαδια...πρεπει να βρω τροπο για το πως θα καταφερω να κανω αυτο το μηχανημα να δουλευει στο 100% της αποδοσης του. ολα αυτα για να μειωσω τον χρονο εργασιας και να μειωσω το κοστολογιο(πετρελαιο του τρακτερ).πρεπει να βγαζω το τριμμα που θελω οσο πιο συντομα φινεται.
ειχα σκεφτει να κλεισω την πισω εισοδο και να φτιαξω μια απο επανω αρκετα μεγαλη.ισως ετσι καταφερω να το προλαβαινω!




καπως ετσι θελω να το μετατρεψω αρχικα, ωστε να ξεκινησω με οσω το δυνατον μικροτερο κεφαλαιο. αργοτερα μπορει να θελω να κανω αλλαγες στον εξοπλισμο μου,μιας και επειτα απο πειραματισμους θα ξερω ακριβως τη βολευει σε εμενα περισσοτερο να χρησιμοπιοισω.δεν υπαρχει λογως να φορτωθω εξοπλισμο που αυριο μπορει να μην μου χρειαζεται.

Υ.Γ: αυτο πισω ειναι τρέιλερ!

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2220 από ^silent_power^
Αν θέλεις πάντως να μειώσεις τον χρόνο εργασίας και το κοστολογιο ριξε μια ματια παρακάτω, πιστευω αξίζει ο κόπος.

www.agcotrader.com/en_GB/taarup_106/mid_1933844.html

www.mascus.gr/Agriculture/Used-Wood-spli...elevance,search.html[/quote]


ευχαριστω για τα link!
αυτα τα μηχανηματα τα ξερω πολυ καλα.δεν κανουν για συλλογη κλαδιων.αυτα ειναι για να συλλεγουν τριφυλια,αχυρα κλπ.αντι για να δεσεις σε μπαλες μπορεις να το μαζευεις με αυτο και επειτα να ταισεις τα ζωα.
πολυ καλη ιδεα αλλα αυτο το μονο που κανει ειναι να συλλεγει απο κατω και επειτα να εκτοξευει πισω στο τρέιλερ σου. σε καμια περιπτωσει δεν μπορει να συλλεξει κλαδια και επειτα δεν εχει κοπτικο ή καποιον καταστροφεα για να θρυματισει τα κλαδια.
ριξε μια ματια εδω και θα καταλαβεις τη ακριβως κανει:


ΥΓ: ανακαλυψα εναν αγροτη στο χωριο μου, ο οποιος εχει ενα ειδηκο καταστροφεα για την συλλογη των κλαδιων και την θρυμματοπιοιση τους.τα χρησιμοποιει ως λιπασμα.ο εν λογω καταστροφεας φερει τρέιλερ με ανατροπη απο πισω. υποσχομαι να ανεβασω φοτο απο το συγκεκριμενο μηχανημα. αν και αυτο ειναι ανοιχτο απο κατω και ετσι μπορει να στελνει πετρες και χωματα.αν γινοταν καποια μετατροπη ωστε να κλειση απο κατω και να τροφοδειτε απο μπροστα με καποιο συστημα ισως και να εκανε. σε αυτο που θα μπορουσε να μας φανει χρησιμο θα ηταν στην παραγωγη μπρικετας οπου και αν υπηρχαν και καποια χωματα μεσα δεν θα δημιουργουσε καπου προβλημα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2236 από jose pelleto

OANNHSEA έγραψε:

Λοιπόν πήγε και πήρε μεταχειρισμένη πριονοκορδέλα ξυλουργείου (μονοφασική παρακαλώ...), μόνο με 500 ευρώ,



Μόνο 500 ευρω???? Υπάρχουν πάντως και φθηνότερες....

www.toolstore.gr/einhell-bt-sb-200-%CF%8...%B1-250w-p-5808.html

Αν δε βαριέσαι και "πιάνουν" τα χερια σου την φτιάχνεις και μονος σου!!!!!!!

woodgears.ca/bandsaw/build.html


^silent_power^ έγραψε:



καπως ετσι θελω να το μετατρεψω αρχικα, ωστε να ξεκινησω με οσω το δυνατον μικροτερο κεφαλαιο. αργοτερα μπορει να θελω να κανω αλλαγες στον εξοπλισμο μου,μιας και επειτα απο πειραματισμους θα ξερω ακριβως τη βολευει σε εμενα περισσοτερο να χρησιμοπιοισω.δεν υπαρχει λογως να φορτωθω εξοπλισμο που αυριο μπορει να μην μου χρειαζεται.

Υ.Γ: αυτο πισω ειναι τρέιλερ!



Το σκίτσο ειναι ολα τα λεφτά!!!!! Εισαι σίγουρος οτι μπορει να μεταφέρει το τρίμα σε μεγάλη απόσταση; Οταν το κάνεις βάλε φωτο.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: quotes arrange

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2238 από OANNHSEA

Μόνο 500 ευρω???? Υπάρχουν πάντως και φθηνότερες....

Σου μιλάω ότι είναι μία μεγάλη ξυλουργείου - όχι μικρούλα δηλαδή...
Αλλά αυτή που πόσταρες δεν την ήξερα καθόλου!!!
Είναι μικρή βέβαια, αλλά για οικιακή είναι τέλεια!!!
Πολλές ευχαριστίες... B)

Αν δε βαριέσαι και "πιάνουν" τα χερια σου την φτιάχνεις και μονος σου!!!!!!!

Μμμμμμ....
Δεν μιλάμε για κάτι απλό: εάν χαλάσει κάτι μπορεί να πάθεις μεγάλο ατύχημα...
Πρέπει να ξέρεις τι κάνεις με μηχανήματα που θέλουν μεγάλο συντελεστή ασφαλείας όπως μία πριονοκορδέλα...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2468 από antisakis
Η Λιγνίνη είναι μια φυσική ουσία που βρίσκεται στο ξύλο και ενεργεί σαν κόλλα. Εάν η πρώτη ύλη σας δεν είναι το ξύλο και δεν έχει λιγνίνη θα πρέπει να προστεθη για να κρατήσει τα θρυμματα μαζί. Μερικά από τα πιο συνηθισμένα συνδετικά είναι το φυτικό έλαιο, πηλό, άμυλο, μαγειρικό λάδι, κερί .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ