Αγορά αερόθερμης σόμπας pellet για καφετέρια

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29355 από teol

Καταρχήν κόλησα απο τον τίτλο γιατί διαβάζοντας " Αγορά αερόθερμης σόμπας pellet για cafe" λέω σόμπα για να φτιάχνει καφέ???????? δεν φταις εσύ εγώ φταίω....... αλλά μου χρειαζόταν να γελάσω και λίγο.


Αν υπάρχει σόμπα που να φτιάχνει καφέ ενδιαφέρομαι. :woohoo:

Νωπό αέρα βάζεις από τον εξαερισμό (ελεγχόμενα)? Αν ναι, τον επεξεργάζεσαι κάπως?
Αν μόνο βγάζεις, η αναπλήρωση γίνεται από την πόρτα που ανοιγοκλείνει ή απο άλλα παράθυρα, χαραμάδες κτλ και πρέπει να λάβεις υπ'όψην και την θέρμανση αυτού του νωπού.

Αν για παράδειγμα βγάζεις 1000κυβικα την ώρα (ας πούμε για 30 καπνιστές), χωρίς να βάζεις μηχανικά νωπό, θέλεις δεν θέλεις από κάπου αλλού τα βάζεις λόφω υποπίεσης. Χοντρικά, για να ζεστάνεις αυτά τα 1000 κυβικά απο 5 βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας στους 20 χρειάζεσαι γύρω στα 5-5,5kW.


Ο αέρας δεν μπαίνει ελεγχόμενα. Απευθείας απ'έξω από πόρτες, και απο μια περσίδα.

Κ εγώ για την 13άρα σκεφτόμουν. Απλά ήθελα κ μια δεύτερη γνώμη. Σας ευχαριστώ όλους! :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by teol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29451 από N1k0s
Εγώ να προτείνω καναλάτη ; δλδ η σόμπα και το κανάλι να μπουν αντικρυστά στις 2 γωνίες , με την σόμπα ή την έξοδο του καναλιού κοντά στη πόρτα .... με αυτό τον τρόπο δημιουργείς 2 εστίες θέρμανσης και δεν θα έχεις απώλειες λόγω πόρτας ... βέβαια όλα αυτά είναι στη θεωρία , και ναι όταν η διαφορά τιμής είναι μικρή μεταξύ των 2 , θα προτιμούσα την μεγάλη , αν και με την 12άρα που έχω σε ενιαίο χώρο 60τμ γίνοται χαμάμ , πιστεύω ότι σε κατάστημα και δει τζαμαρία θα θέλει κάτι παραπάνω ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29454 από LEONAS
Ετσι τσαμπα πληροφοριες θα σου δωσουμε ??
Πες την διευθυνση του καφε να ερθουμε να δουμε τον χωρο
και να μας κερασεις κανα καφε :P

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29455 από ACIDBLACK
Για την πορτα που ανοιγοκλεινει συνεχεια βαλε μια αεροκουρτινα κανει πραγματικα καλη δουλεια ..

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29465 από Grecu_
Η αεροκουρτινα εχει μεγαλες ταχυτητες αερα, τα τραπεζια διπλα στην πορτα ρισκαρεις να τα εχεις παντα αδεια.
Αν ειναι και θερμαινομενη, με 6-12kW καταναλωση, γεια σας... Με μια καναλατη σομπα μπορεις να κανεις μια υποτυπωδη αεροκουρινα, οπως λεει ο Νικος, με καλυτερα αποτελεσματα ανεσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40115 από teol
Τελικά αγόρασα την Angela TA12 χθες. Απο το μαγαζί που την αγόρασα μου είπανε οτι δεν θα μπορέσω να την ανάψω μόνος μου αλλά την άναψα. Αυτοί δεν είχαν τεχνικό. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάποιες άλλες ρυθμίσεις, αλλα για 2 ώρες που την δούλεψα νομίζω οτι δούλεψε καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ