Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138556 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

mastoras έγραψε: Ψαχτείτε να εντοπίσετε το πρόβλημα του κολλήματος του κοχλία της σόμπας σας σε άλλα σημεία και όχι στα σκληρά και μαλακά πέλλετ.

Τι ιδιορρύθμη σόμπα είναι αυτή, που προτείνουν και οι τεχνικοί ότι χρειάζεται μαλακά πέλλετ για να δουλέψει.

αυτό ειπα και εγω,μηπως το πρόβλημα είναι αλλου και όχι στο πελλετ.αλλα παρολα αυτά ισως επηρεαζει η υγρασία και πολύ μαλιστα τον κοχλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138567 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Φίλε Niro 11 καλωσήρθες στο club! Σίγουρα θα έχεις να προσφέρεις κάποιες γνώσεις λόγω επαγγέλματος.
Ήθελα να σου πώ ότι το κόλλημα του κοχλία το έπαθα και γώ στην αρχή της καριέρας μου στη σόμπα, με το ίδιο πέλλετ που περιγράφεις. Υπέθεσα πως επειδή η οξιά είναι πολύ γερό ξύλο, μπορεί και φρενάρει το σίδερο. Έτσι τα γύρισα πίσω και από τότε καίω ερυθρελάτη. Έφαγα και μια νύχτα άγχος και μαστόρεμα.
Η σόμπα σου έχει air flow?


καλως σας βρηκα παιδια,θα χαρω να βοηθήσω σε ότι απορια εχετε εδώ μεσα.το πελλετ που πειρα είναι από τα πρακτικερ (Alfa Wood),το ακριβος αναποδο λεω εγω και ο πωλητης,οτι επιδη το συγγεκριμενο πελλετ δεν είναι από οξια και μαλλον εχει μεσα πευκο=ρετσινι η και εγω δεν ξερω τι άλλο εχει μεσα,γι'αυτο και μαγγονει ο κοχλιας,και μου ειπε να βαζω μεσα μονο οξια.και συγγεκριμενα βαζω ένα σερβικο πελλετ 100% οξια με πιστοποιηση Α2.τωρα αυτό που λες δεν το πολικαταλεβενω,δηλαδη είναι ποιο σκληρο το πελλετ από οξια από ότι καποια άλλα πελλετ.??? ποσο το περνεις το πελλετ που λες,εγω το πειρα 3.5 της Alfa Wood και 4.5 το σερβικο.παντος θα ξαναδοκιμασω παλι της Alfa Wood αλλα θα το εχω μεσα να αποφιγω τυχων υγρασία.
ναι εχει Air flow.


Alfa wood καίω εδώ και 2-3 χρόνια και δεν έχω απολύτως κανένα προβλημα. Αλλα ένα θα σου πω, αν σπάσει ο Κοχλιας λόγω πελλετ θα τα πετάξω μαζί με την σόμπα. Είναι απαράδεκτο να σπάει μεταλλικό εξάρτημα από 13 χιλιοστά ξύλαρακι !!!

sdancer75
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scouter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138583 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Οπως πρωειπα εκανα και χειροκινητη δοκιμη με τον κοχλια και τα πελετ.
Υπαρχει ταιραστια διαφορα στη δυναμη που χρειαζεται να ασκησεις για να περιστρεψεις τον κοχλια με το Αυστριακο (πιστοποιημενα) πελετ σε σχεση με ενα αλλο.

MASTORA πραγματικα απορω με την θεση που πηρες,γι'αυτο δεν εμπιστευομαι τα μαστορια.
Αν εχεις την ευχερια δοκιμαστο και επειτα τα ξαναλεμε.Μου βγαλαν την ψυχη μεχρι να τα καψω και στο τελευταιο τσουβαλι που καιγοταν εγινε το σπασιμο.Απιστευτο και ομως αληθινο.
Αρχικως επειδη κολουσε συνεχεια ο κοχλιας και ειχα αγανακτηση εκανα πατεντα διπλασιαζοντας την ροπη προσθετοντας γραναζη στο μοτερ,επειτα ακολουθησε η ζημια.
Αν δεν το ειχα πειραξει επρεπε να πεταξω τα πελετ (100 τσουβαλια) γιατι κολουσε Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α.

Εγω ελυσα το προβλημα μου.Δεν χρειαστηκε ποτε να αδειασω ξανα το τεποζιτο της σομπας.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138587 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Οπως επισης ελυσα και το προβλημα με το κλινκερ ,καιω οτι να΄ναι και το ποτηρακι αστραφτι.Ελληνικο πελετ δεν βρισκω στην περιοχη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138591 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Οταν δεν έχεις την ευχέρεια να δεις κοχλίες, μηχανισμούς, εφαρμογές, απο σιλό πέλλετ σε πολλές και διαφορετικές σόμπες πέρα από την μια και μοναδική που έχεις, η κάποτε έχεις σκαλίξει, και εάν είσαι και λίγο υπερόπτης θα αναγκαστείς να βγάλεις τα όποια συμπεράσματα και θα τα υπερασπιστείς με σθένος, αφήνοντας στην άκρη κάθε άλλη εκδοχή που θα μπορούσε να σου έχει διαφύγει.

Αυτή είναι η διαφορά απο έναν μάστορα, με έναν άλλον που νομίζει ότι είναι μάστορας.

Αυτό που είπα είναι ότι υπάρχουν δεκάδες άλλοι λόγοι για να βγάλει βλάβη ο μηχανισμός μεταφοράς πέλλετ, και όχι το σκληρό πέλλετ.......και δεν μίλησες καν για μακρύ πέλλετ, που εκεί θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138595 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Ναι υπαρχει αλλος ενας που τον εζησα και αυτον " υπερθερμανση του μοτερ του μηχανισμου κοχλια και κολημα αυτου".
Αυτο με δυσκολεψε αρκετα για να το βρω και πηρα τηλεφωνο στην εταιρια μιλησα με τον μηχανικο και μου ειπε οτι σταματαει το μοτερ απο υπερθερμανση.
Λυση ομως δεν μου εδωσε αλλα η βοηθεια του ηταν πολυτιμη γιατι το δικο μου μυαλο δεν πηγε εκει.Τελικα το εκανα αεροψυκτο και λυθηκε το προβλημα.
Μια σομπα με ολα τα κουσουρια μαζεμενα εγιναν η αιτια επι αναμισο χρονο να παιδευομαι καθημερινα με αυτην και τα πελετ.Αλλα τωρα ξερω καθε κουσουρι της καυσης των πελετ και η σομπα δουλευει ρολόι.Βασικα ελπιζω να βγαλει και τη φετινη χρονια γιατι δεν ξερω τι αλλο μπορει να χαλασει.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ