Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138634 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
σορρυ κιολας αν ειπα κατι γιατι βλεπω ότι υπαρχει συνχηση.για να πω κατι κατι άλλο περαν από αυτό το θεμα.το ότι κολαει ο κοχλιας είναι ένα θεμα σοβαρο και δεν τίθεται θεμα από τα σκληρα η μαλακα πελλετ αλλα από την υγρασία που πολύ πιθανον να εχει παρει από τον τοπο αποθηκεύσεις.αυτο να το καταλαβω.οπως και το να επιρεαζει τον τροπο καυσεις του λεβητα και αυτό αλλα όχι να κολαει ο κοχλιας επειδή είναι πολύ σκληρο η μαλακο το πελλετ.και αν είναι από αυτό εχω βρει τροπο να το λυσω,απλως πρεπει εκει που λυνεις της 2 πανω βιδες για να βγαλεις τον κοχλια να βαλεις μια ποιο μεγαλη ταπα και τελος.αλλα αυτό θα το κανω αφου πρωτα δω και συγουρευτω ότι είναι από εκει το πρόβλημα.

και λεω για τον τοπο που αποθηκεύουμε το πελλετ γιατι πρεπει να είναι στεγνο καθαρο και να μην εχει πολες εναλαγες θερμοκρασίας.8/10 μεταξη και εμενα στην αρχη τα βαζουνε στο μπαλκονι και περνουν υγρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138635 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

dimitris11 έγραψε: Οπως επισης ελυσα και το προβλημα με το κλινκερ ,καιω οτι να΄ναι και το ποτηρακι αστραφτι.Ελληνικο πελετ δεν βρισκω στην περιοχη μου.

αυτό παλι πος το πετυχες.???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138638 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

dimitris11 έγραψε: Οπως επισης ελυσα και το προβλημα με το κλινκερ ,καιω οτι να΄ναι και το ποτηρακι αστραφτι.

Μπορείς να μας πεις πως;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138653 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Αυτη η σομπα πληρη τις προδιαγραφες που θελω να εχει μια σομπα πελετ.
Δωστε βαση στην εισοδο αερα το μυστικο της επιτυχιας ειναι αυτο.Σφραγισμα γυρω γυρω η σομπα και εισοδος αερα μονο απο τον σωληνα πισω στο θαλαμο καυσης.Ακομα και στην αντισταση ο αερας ερχεται απο εξω.
Η λυση στο κλινκερ ειναι ο αερας καυσης να ερχεται μονο απο τον σωληνα κατω απο το ποτηρακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138738 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Πρασπάθησα πρώτα να κλείσω όλες τις πιθανές εισόδους αέρα στο θάλαμο κάυσης.Τέτοιες είναι η πόρτα (έβαλα λίγο πιο χόντρο κορδόνι),το τζάμι στην πορτα (έβαλα κόλα πυρίμαχη γύρω απο το τζάμι),δυό καπάκια μετάλικα που έχει η σόμπα μου που ξεβιδώνουν για να μπορώ να καθαρίσω τις στάχτες τα έβαλα κόλα πυρίμαχη και τέλος ο σωλήνας που τροφοδοτεί με πέλετ τη σόμπα στο σημείο που ενώνεται το τέποζιτο με τον θάλαμο κάυσης έβαλα πυρίμαχη κόλα.

Στη σόμπα μου ο αέρας στον θάλαμο κάυσης εισέρχεται από ένα σωλήνα διαμέτρου φ28 στένος κατά τη γνώμη μου,εγώ ανοίξα άλλη μια τρύπα φ42 ακριβός κάτω απο το ποτηράκι ετσι διπλασίασα σχεδόν τον αέρα που εισέρχεται κάτω από το ποτηράκι.
Μετά από αυτά οτιδήποτε και αν εχω κάψει το ποτηράκι μένει καθαρό.

Είχα κρατημένα τσουβάλια από πέλετ που μου είχαν δημιουργήσει κλίνκερ τα έκαψα για να πειραματειστώ και το αποτέλεσμα ήταν καθαρό ποτηράκι και μηδέν κλίνκερ.

Έκλεισα όλες τις εισόδους αέρα στο θάλαμο κάυσης γιάτι έτσι κάθε φορά που δυναμώνω τον αέρα κάυσης ο αέρας εισέρχεται στον θάλαμο κάυσης μόνο κάτω απο το ποτηράκι και όχι από οπουδήποτε αλλού που δεν πρέπει.

Άνοιξα και άλλη τρύπα γιατί είδα πως οι Ιταλικες έχουν είσοδο αέρα στο θάλαμο κάυσης από φ50 σωλήνα.

Και για να βελτιώσεται την αποδόση της σόμπας να έχεται είσοδο αέρα από έξω,γιάτι αλλιώς (είσοδο αέρα μέσα απο το σπίτι) κάθε κυβικό αέρα που βγάζει η καμινάδα έξω τοσά ακριβώς κυβικά αέρα (κρύου) βάζει κάποιο παράθυρο στο σπίτι.

Λύση για το μάυρισμα στο τζάμι δεν έχω βρεί και ούτε με απασχολεί.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139105 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
παιδια παλλη σημερα το απόγευμα μου κολησε ο κοχλιας και αναγκαστικα να βγαλω ξανα το πελλετ,παλλη το κολημα εγινε με πελλετ Alfa Wood,τωρα τυχαιο η όχι δεν ξερω παντος και πρωτου παρω τηλ. και κραξω τους τεχνικους πωλητες και ολους αυτους που πουλανε την σομπα θα κανω ακομα μια προσπαθια να καψω πελλετ 100% οξια όπως ειπε ο ''τεχνικος΄''.
παντος εχω και κατά νου μια πατεντα που μπορω να κανω και να λυσω το πρόβλημα,ελπιζω....
γνωμες και ιδεες δεκτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ