Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43312 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet

Fokion έγραψε: "το fokion" ειμαι εγω :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer:

αν εννοεις "του" fokion δυο Energy GP8000

Gia 40 τετραγωνικά καινουργιο σπιτι = καλα μονωμενο πιστευω οπως ειπα οτι και η GP σου κανει...

Πιστευω επεισεις οτι αν την βαλεις κοντα στη σκαλα, "κατι" θα δεις και πανω...
οχι οτι θα το ζεστανει κανονικά αλλα σα μια.... "προετοιμασία" για τα AC πριν πατε για υπνο.
και 1 και 2 βαθμους να σου δωσει γιατι οχι....
Αν σε βολευει η καμιναδα βεβαια..


χα χα χα χα!!! Απίστευτο δεν είχα δει το nickname σου !!!! χα χα χα!.
Έτσι όπως το σκέφτομαι μάλλον θα πάρω αν είναι για αρχή μία Energy GP8000 και ίσως αργότερα αλλή μια.

Απλά θα περιμένω και την απάντηση του κ. Μόσχαλη, και μετά ξεκινάω την παραγγελία.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου πάντως!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43316 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet

lakis21 Αρα για εκεί τι προτείνεται; 8.8 kw ή 12 kw; Αν δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω, τότε πάμε στα 8.8kw


Aυτό για να σου το πω με βεβαιότητα, θα έπρεπε να γνωρίζω τις θερμοκρασίες των εσωτερικών χώρων σε σχέση με την εξωτερική.

Πχ εάν εχτές είχες στο ισόγειο 15 βαθμούς, που σημαίνει μη επαρκή μόνωση η κουφώματα, τότε σου χρειάζεται η μεγάλη σόμπα. Δεν είναι υπερβολή, αλλά ασφάλεια για τα πολλά κρύα.

Εαν όμως η θερμοκρασία ήταν 16-17 και άνω βαθμούς τότε η μικρή σόμπα θα σε καλύψει....παρόλο που είσαι ανοιχτά επάνω κάτω. Και αναφέρομαι συγκεκριμένα για το κλίμα και τις θερμοκρασίες της Χαλκιδικής που γνωρίζω. Δεν νομίζω όμως να μιλάμε για Ταξιάρχη κτλ :lol:

fokion η επιστήμη και η γνώση είναι άχρηστη σε τέτοιες ανορθόδοξες μεθόδους θέρμανσης. Η εμπειρία είναι αυτή που μπορεί με σιγουριά να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Ο ήλιος ακόμα ακτινοβολεί στις επιφάνειες των κατοικιών μας......όταν έρθει ο "κακό", μου να μην έρθει ποτέ, τότε θα δεις τι ακριβώς λέω. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43318 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet
Κατι αρχην κι εκ προημοιου να πω οτι "δεν προσπαθω να στην πω" Προς Θεου...
Αν κατσουμε για κανα τσιπουρακι και μεζεδακι θα...... καταλαβεις!.

προσωπικά εχω.... γεμισει το σπιτι θερμομετρα γι αυτο το λεω... και ναι το λεω "τωρα" σε παραπανω κρυο, εδω ειμαστε
να στο πω αλλιως
ΔΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ οτι το σαλονι θα ζεσταθει σε καμια περιπτωση απο την σομπα απο κατω
εκτός αν κατω εχει 28 βαθμους και καιει κανα δυο 24ωρα...

ομως η αισθηση της ζεστης σε πιανει απο την κορυφή της σκαλας αρα "κατι" ανεβαινει..

παραδειγμα δευτερο, η σκαλα που ειναι η πανω σομπα οδηγει στη σοφιτα. τολμω να πω οτι τη ζεσταινει....( λογω διαταξης η σοφιτα πρακτικά ειναι σα να μην εχει πορτα και η σκαλα ειναι πολυ "ανοιχτη") οποτε ο ζεστός αερας ανεβαινει ανετα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43320 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet

mastoras έγραψε:

lakis21 Αρα για εκεί τι προτείνεται; 8.8 kw ή 12 kw; Αν δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω, τότε πάμε στα 8.8kw


Aυτό για να σου το πω με βεβαιότητα, θα έπρεπε να γνωρίζω τις θερμοκρασίες των εσωτερικών χώρων σε σχέση με την εξωτερική.

Πχ εάν εχτές είχες στο ισόγειο 15 βαθμούς, που σημαίνει μη επαρκή μόνωση η κουφώματα, τότε σου χρειάζεται η μεγάλη σόμπα. Δεν είναι υπερβολή, αλλά ασφάλεια για τα πολλά κρύα.

Εαν όμως η θερμοκρασία ήταν 16-17 και άνω βαθμούς τότε η μικρή σόμπα θα σε καλύψει....παρόλο που είσαι ανοιχτά επάνω κάτω. Και αναφέρομαι συγκεκριμένα για το κλίμα και τις θερμοκρασίες της Χαλκιδικής που γνωρίζω. Δεν νομίζω όμως να μιλάμε για Ταξιάρχη κτλ :lol:

fokion η επιστήμη και η γνώση είναι άχρηστη σε τέτοιες περιπτώσεις. Η εμπειρία είναι αυτή που μπορεί με σιγουριά να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Ο ήλιος ακόμα ακτινοβολεί στις επιφάνειες των κατοικιών μας......όταν έρθει ο "κακό", μου να μην έρθει ποτέ, τότε θα δεις τι ακριβώς λέω. ;)


Νικήτη είμαι, παραλιακά δεν πιάνει ιδιαίτερο κρύο... Χθες το βράδυ κατά τις 21.00 είχα 18.5 στο υπόγειο και 19.9 στο ισόγειο. Αυτή τη στιγμή στο υπόγειο εχω 23.3 και στο ισόγειο 21.6 (απλά στο ισόγειο ανοιγοκλείνει η πόρτα ). Όλα αυτά εννοείτε χωρίς θέρμανση... :) Η μόνωση φαίνεται αρκετά καλή γιατί πέρυσι με το καλορίφερ "κράταγε" η θερμοκρασία όταν ήταν ήταν σβηστό αρκετές ώρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43321 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet
νομιζω οτι μολις απαντησες μονος σου...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43324 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet

Fokion έγραψε: Κατι αρχην κι εκ προημοιου να πω οτι "δεν προσπαθω να στην πω" Προς Θεου...
Αν κατσουμε για κανα τσιπουρακι και μεζεδακι θα...... καταλαβεις!.


Αντε ρε συ......δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θέλεις "να μου την πείς" :lol: Αντίθετα παρακολουθώ με προσοχή πολλά από τα γραφόμενα σου, και βελτιώνομαι από αυτά. ;)

"Fokion" η αισθηση της ζεστης σε πιανει απο την κορυφή της σκαλας αρα "κατι" ανεβαινει..


Ωπ !!!! σε τσάκωσα :lol: :lol: δυστυχώς Φωκίων η ζέστη εκεί θα μείνει μόνιμα, στην κορυφή της σκάλας. Αν δεν μπει φουρφούρι με αγωγό, κλέβοντας με το ζόρι ζεστό αέρα από την σχάρα της σόμπα, δεν πρόκειται να ανέβει η ζέστη παραπάνω με τίποτα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ