Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45182 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπα pellet
Μπα! η lanordica εριξε τοσο πολυ τις τιμες :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45365 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet
Ψάχνωντας για να παραγγείλω pellet αφου μήλισα με την HellinicEcoFuel, πήρα και κάποιον άλλο εδω κόντά. Τιμή λίγο καλύτερη αλλα έχει Ameco Premium... Προσπάθωντας να μάθω για την τιμή τόνου και τα λοίπα, ο άνθρωπος επέμενε, ότι πουλάει και σομπές και καυστήρες , και μιας δεν είχα πάρει ακόμα σόμπα, μου πρότεινε και αυτό διάφορες σε τίμες χονδρικής (έτσι έλεγε). Οπότε μου πρότεινε την σόμπα Thermorossi 1000 easy στα 1180 ευρώ ή 1250 τοποθετήμενη! Δεν ξέρω αν είναι καλή, ή τιμή μάλλον καλή είναι...

Οπότε τώρα είμαι μεταξύ Easy EP8000, LaNordica ή Thermorossi 1000 easy. ( την τελευταία την βλέπω με 7 χρόνια εγγύηση σε κάπιο άλλο site. Τις 2 πρώτες θα πρέπει να τις τοποθετήσω ... Εσείς πιά από τις 3 θα πέρνατε;
Επίσεις απο πελλέτ, τι θα πέρνατε;
Premium Pellet Ameco.
Bioenergy point
Biotherm ή
Alfa wood
Επείδη θα πάρω 2 τόνους για αρχή θα μπορούσα να πάρω 2 μάρκες.

Ευχαριστώ και πάλι αλλή μια φόρα, για τον χρόνο σας και την υπομονή σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45374 από kmaik
Απαντήθηκε από kmaik στο θέμα Σόμπα pellet
Εγώ φίλε μου μπορώ να σου πω για την LaNordica Dorina. Την πήρα πριν 2 μήνες και την δουλεύω ένα μήνα τώρα σποραδικά 4-5 ώρες την μέρα. Άλλη εμπειρία από σόμπες πελλετ δεν είχα και ότι έχω μάθει το έμαθα από τα παιδιά στο φόρουμ και ρωτώντας. Η σόμπα είναι κορυφαία και σε απόδοση και σε λειτουργία. Ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα και είναι σχεδόν αθόρυβη εκτός ίσως από την λειτουργία στην 5η σκάλα που ο ανεμιστήρας αέρα ακούγεται. Καθαρίζεται σε 2 λεπτά με μια απλή σκούπα στάχτης και μάλλον κάνει πολύ καλή καύση γιατί όλο αυτό το καιρό δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει κλίνγκερ. Έχω σπίτι ρετιρέ με μέτρια μόνωση 70τρ και στον ενιαίο ανεβάζει 4 βαθμούς σε 2 ώρες και στα μέσα δωμάτια 2 βαθμούς στην 3η σκάλα. Πρέπει να περιμένουμε να την δούμε και στα μεγάλα κρύα.
Όσο για το πέλλετ έχω κάψει alpha wood και schweighofer χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45413 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet
Για thermorossi διάβασα εδώ
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...9904&Itemid=53#31151
Και την απέρειψα , οπότε μένουν οι αλλές δύο, και μάλλον θα πάω για την Dorina, αφού υπάρχει και ο kmaik (μου επιτρέπεις αν χρειαστεί να σε ρωτήσω τιποτα;) πέρα απο τον fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45495 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet
Τελικά μετά απο μια επίσκεψη σε κάποιο ιταλικό forum , έκλεισα και παράγγειλα την LA Nordica.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας μέχρι εδώ. Θα χρειαστώ όμως κι άλλη για την εγκατάσταση αργότερα που θα την κάνω μόνος μου... έπονται φωτογραφίες και απορίες... :)

Τελικά πελλέτ για αρχή λέω να πάρω 2 τόνους. αποφάσισα να πάρω από την HellinicEcoFuel , και λέω μήπως είναι σωστό να πάρω 2 μάρκες από 1 τόνο για δοκιμή... εσείς τι θα πέρνατε;
λέω να πάρω 1 παλέτα Bioenergy Point ή Biotherm και μία Alfa Wood. Καμιά άλλη πρόταση;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lakis21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45501 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet

kmaik έγραψε: Εγώ φίλε μου μπορώ να σου πω για την LaNordica Dorina. Την πήρα πριν 2 μήνες και την δουλεύω ένα μήνα τώρα σποραδικά 4-5 ώρες την μέρα. Άλλη εμπειρία από σόμπες πελλετ δεν είχα και ότι έχω μάθει το έμαθα από τα παιδιά στο φόρουμ και ρωτώντας. Η σόμπα είναι κορυφαία και σε απόδοση και σε λειτουργία. Ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα και είναι σχεδόν αθόρυβη εκτός ίσως από την λειτουργία στην 5η σκάλα που ο ανεμιστήρας αέρα ακούγεται. Καθαρίζεται σε 2 λεπτά με μια απλή σκούπα στάχτης και μάλλον κάνει πολύ καλή καύση γιατί όλο αυτό το καιρό δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει κλίνγκερ. Έχω σπίτι ρετιρέ με μέτρια μόνωση 70τρ και στον ενιαίο ανεβάζει 4 βαθμούς σε 2 ώρες και στα μέσα δωμάτια 2 βαθμούς στην 3η σκάλα. Πρέπει να περιμένουμε να την δούμε και στα μεγάλα κρύα.
Όσο για το πέλλετ έχω κάψει alpha wood και schweighofer χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.


Καθαρίζεις καθόλου το τζάμι....... από μαυρίλες εννοώ. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ