Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43281 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet

Moschalis έγραψε:

lakis21 έγραψε: Καλησπέρα,
όπως όλοι έτσι και έγω απόφασισα να στραφώ στο πελλέτ γιατί με πετραίλεο δεν την παλεύουμε φέτος.
Μένω στην Χαλκιδική, σε μία μεζονετα η οποια έχει 3 ορόφους (38τμ/όροφο) το ισόγειο σαλόνι κουζίνα, ο όροφος που έχει τα 2 δωμάτια, στο υπόγειο υπάρχει ένας ενιαίο χώρος (γραφείο) στον οποίο δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το εαν θα έχει θέρμανση ή όχι. Κύριος με ενδιαφέρει το ισόγειο στο οποίο πέρναμε και την περισσότερη διάρκεια της ημέρας και αν είναι δυνατόν να ζεστένοται τα δωμάτια στον πάνω όροφο.
Το πρόβλημα είναι ότι στις 2 σκάλες δεν υπάρχουν πόρτες, όποτε ίσως η ζέστη να αναιβένει πρός τα πάνω (αλήθεια αυτό ισχύει;). Φυσικά μπορώ να κλείσω τι πόρτες από τα δωμάτια πάνω.
Το ερώτημα μου είναι το εξής, 12kw είναι αρκετά, τουλάχιστον για το ισόγειο ; η παρακάτω θα με καλύψει;
www.moshalis.gr/index.php/-heat/98-hp26
Το ότι το ημυπογείο είναι απο κάτω και δεν έχει πόρτα είναι πρόβλημα στην θέρμανση;
Έχετε να προτείνεται κάτι διαφορετικό; Το σπίτι δεν είναι δικό μου και είναι 1 1/2 έτους.
Επείσης δεν θα ήθελα αν είναι δυνατόν να υπερβώ τα 1300-1400€.
Η μεζονέτα ΒΑ ακουμπάει με άλλη θερμενόμενη μεζονέτα.
Σας βάζω την κάτοψη του σπιτιού.
Σας ευχαριστώ εκ' των προταίρων.

Φιλικά,
lakis21


Καλημέρα,
Με μια σόμπα να το ζεστάνεις όλο , χλωμούτσικο το βλέπω. Η εμπερία με τις μαιζονέτες μέχρι τώρα εχει δείξει ότι είναι απο τους πιο δύσκολους χώρους για να το ζεστάνεις , όχι ότι δεν γίνεται αλλά μάλλον θα χρειαστείς δυο σόμπες.(βλέπε fokion).
Το θέμα είναι ότι ο κάθε σου όροφος είναι μικρός (38τ.μ.) και ακόμη και η μικρή η 9άρα, θα είναι ίσως μεγάλη ακόμη και στο ρελαντί. Πάντως να το ζεστάνεις ομοιόμορφα όλο ( έστω τους δυο ορόφους) με μιά σόμπα, μάλλον δύσκολο το βλέπω. Δώσε μου λίγο χρόνο να κάνουμε ένα ψιλοmeeting, και θα απαντήσω σύντομα.


Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και θα περιμένω την απάντηση σας. Προτείμω να μου απαντήσετε εδω μήπως και η πληροφορίες σας βοηθήσουν και κάποιους άλλους! Τα υπόλοιπα τηλεφωνικά.

Με εκτίμηση,
Τριαντάφυλλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43285 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet
lakis21 άδικα προβληματίζεσαι.

Καμιά σόμπα δεν μπορεί να θερμαίνει κάτι άλλο εκτός από τον χώρο που βρίσκεται.

Ακόμα και 50αρα σόμπα να βάλεις :lol: [που δεν υπάρχει] η θερμότητα δεν γίνεται να περάσει ούτε στον επάνω αλλά ούτε και στον κάτω όροφο.

Όποιος και να σου πει κάτι διαφορετικό απλά.......θα λέει μπούδρες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43298 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet
Μαστορα - εκ πειρας και παρατηρησεων και οχι βεβαιως γνωσεων - διαφωνω ... καπως....

εξαρταται τι περιμενεις....
ΔΕΝ ζεσταινει με την εννοια που εννοουμε αλλα την ζεστη "τη νιωθεις".. καταλαβαινεις πως το λεω..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43299 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet

mastoras έγραψε: lakis21 άδικα προβληματίζεσαι.

Καμιά σόμπα δεν μπορεί να θερμαίνει κάτι άλλο εκτός από τον χώρο που βρίσκεται.

Ακόμα και 50αρα σόμπα να βάλεις :lol: [που δεν υπάρχει] η θερμότητα δεν γίνεται να περάσει ούτε στον επάνω αλλά ούτε και στον κάτω όροφο.

Όποιος και να σου πει κάτι διαφορετικό απλά.......θα λέει μπούδρες.


Mastora σε ευχαριστώ και εσένα, αρά αν δεν μπορώ να αλλάξω καυστήρα (που δεν μπορώ) σε pellet, προτείνεις μια για το ισόγειο (εκεί είμαστε σχεδόν όλη την ημέρα εκτός από το βράδυ), και πάνω πριν κοιμηθούμε βάζουμε στο κάθε δωμάτιο λίγο από το A/C Inverter και πάμε για ύπνο (πάπλωμα κτλ). Ούτως η άλλως κυρίως με ενδιαφέρει το ισόγειο.
Αρα για εκεί τι προτείνεται; 8.8 kw ή 12 kw; Αν δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω, τότε πάμε στα 8.8kw και την διαφορά την κάνουμε 66 σακιά πελλετ.
Αλήθεια το fokion τι είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43302 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet
"το fokion" ειμαι εγω :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer:

αν εννοεις "του" fokion δυο Energy GP8000

Gia 40 τετραγωνικά καινουργιο σπιτι = καλα μονωμενο πιστευω οπως ειπα οτι και η GP σου κανει...

Πιστευω επεισεις οτι αν την βαλεις κοντα στη σκαλα, "κατι" θα δεις και πανω...
οχι οτι θα το ζεστανει κανονικά αλλα σα μια.... "προετοιμασία" για τα AC πριν πατε για υπνο.
και 1 και 2 βαθμους να σου δωσει γιατι οχι....
Αν σε βολευει η καμιναδα βεβαια..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43309 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Σόμπα pellet
δεν ειναι δική μου η σομπα. απλα την ειδα και μου αρεσε και λεω να την παρω, λεει οτι τα εχει ολα μεσα απλα την συνδεεις ποσο να σε παρει κανα 2 κατοσταρικα. αν ειχε κατι αναλογο ο κ.Μοσχάλης θα πηγαινα εκει με κλειστα ματια γιατι ο ανθρωπος θα το ειχε δοκιμασει οχι 1000 αλλα 2000 φορες. του βγάζω το τζοκει λογω καραβανιλας.......
Κ.Μοσχάλη τελικα ειχαμε κανενα νεο με το κιτ για να δουλευει το φιλτρο με το που παιρνει μπροστα η σομπα και να κλείνει μαζι του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ