Σχίσιμο Ξύλων

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118057 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Οπως εχω ξαναπει κ παλια το ξυλο εχει "νερα".
Αν ξερεις(δεν ειναι κ τιποτα δυσκολο) να τα δεις τα ξυλα κοβονται αερα.
Κοβουμε δηλαδη παραλληλα με τα νερα κ οχι καθετα σε αυτα.
Επισης πολυ σημαντικο.
Ποτε μα ποτε δεν κοβουμε εχοντας κ τα δυο ποδια στην ιδια ευθεια.
Οι δεξιοχειρες π.χ. πρεπει να εχουν το αριστερο ποδι λιγο πιο πισω.
Γιατι;
Γιατι ετσι αναγακαζουμε το σωμα να εχει μια ελαφρια κλιση στο κοψιμο.
Ετσι ακομα κ αν μας φυγει το τσεκουρι να παει αριστερα κ να μην μας φαει τα ποδια.
Τα ξυλα θελουν κυριως τροπο κ οχι πολλη δυναμη. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118059 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
@pontios74 τα αξίζει όμως τα λεφτά του?
Το x25 το βρίσκεις από εξωτερικό 70Ε.
Ένα απλό όμως στα ίδια κιλά κεφαλής στοιχίζει ας πούμε 20Ε.
Από την άλλη με την πώληση των ξύλων σε όγκο και στοιβαχτά , έχω παρατηρήσει ότι τα ξύλα έρχονται έτοιμα για να μπουν στο τζάκι.
Άντε να θέλουν μερικά κόψιμο στα 2.
Μήπως λοιπόν αρκεί ενα απλό τσεκούρι?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118354 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
ναι το τσεκούρι σπέρνει. και γω.. επιτέθηκα σε ρίζα πολύ μπερδεμένη στα νερά και με 6-7 χτυπήματα την κατάφερα. μεγαλύτερος μπελάς είναι να σφηνώσει το τσεκούρι.
όσο το δουλεύεις θα δεις ότι η επικάλυψη τεφλον που έχει (και την έχει για να.. γλυστράει) θα φεύγει μαζί με τη μπογιά της λεπίδας και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να σφηνώνει όλο και πιο εύκολα.
αλλά μιλάμε για μικροδιαφορές τώρα, καθαρά θεωρητικό επίπεδο.
όταν το μάθεις και το συνηθίσει το χέρι σου θα δεις τι δουλειά βγάζει.

liakjim, εγώ φέτος πήρα και 4 κυβικά ξύλο από μάντρα και έκοψα και κάτι παλιά κλωναρια δικά μου
ε, όλα τα ξύλα της μάντρας τα ξαναέκοψα για να στεγνώσουν καλά το καλοκαίρι.
αλλά μιλάμε όλα σχεδόν έφευγαν με μια τσεκουριά.
εγώ έκοβα, η γυναίκα στοίβαζε εκεί δίπλα και δε με προλάβαινε λέμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118571 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων

liakjim έγραψε: @pontios74 τα αξίζει όμως τα λεφτά του?
Το x25 το βρίσκεις από εξωτερικό 70Ε.
Ένα απλό όμως στα ίδια κιλά κεφαλής στοιχίζει ας πούμε 20Ε.
Από την άλλη με την πώληση των ξύλων σε όγκο και στοιβαχτά , έχω παρατηρήσει ότι τα ξύλα έρχονται έτοιμα για να μπουν στο τζάκι.
Άντε να θέλουν μερικά κόψιμο στα 2.
Μήπως λοιπόν αρκεί ενα απλό τσεκούρι?

Ο λόγος που θέλω το τσεκούρι ξεκινησε με αφορμή το κοψιμο 2 πευκων που ειχα στην αυλη μου και ηταν επικυνδινα μετα απο αιτηση μου ηρθε ο Δημος και το εκοψε σε κορμους και μου εμειναν τα εχω τυλιξει με μαμβρανη σε παλετες και με απλ τσεκουρι δυσκολευομουν να τα κοψω σφηνωνε και δεν εκοβε καλα....
πριν μερικες μερες μαλιστα εσπασε το κονταρι και δεν υπαρχει πρεπει να προσαρμοσω απο αλλο τσεκουρι κονταρι...τελικα αγορασα το fiskardx25 και ειναι φοβερο.
Αλλο θεμα πριν 2 εβδομαδες πηρα απο το LEROY ΞΥΛΑ 110 ευρω το 1.4 πανω πανω ειχε μικρα κομματια κατω κατω εχει κατι γαιδουρια που δεν κοβονται με τιποτα αυτα τα σπαω σιγα σιγα με το fiskard με μια κινηση.
ΑΛΛΟ Θεμα πηρα απο την Τατοιου μισο κυβικο πουρναρι χονδρο...ειναι μεγαλα κομματια που εχουν υγρασια ετσι σιγα σιγα τα κοβω κι αυτα επισης και απο τα ξερα που εχω και ας ειναι μικρα κομματια ειδικα η ελια την κοβω σε μικροτερα κομματια
Κι εχω να κοψω μια αχλαδια που εχει ξεραθει 2 αμυγδαλιες γερικες και κατι κορμους απο ελια οποτε το τσεκουρι χρειαζεται
αν ηθελα να κοβω μονο τα ξυλα που αγοραζω θα επερνα παλι fiskard αλλα το πιο μικρο που ειναι και πιο φθηνο
Το εντυπωσιακο της υποθεσης ειναι πως εγω εχω θεμα με τη μεση μου εχω δισκοπαθεια με τα κοινα τσεκουρια εβαζα ζωνη και μετα απο μιση ωρα ξεκουραζομουν γιατι ειχα ενοχλησεις με το fiskard κοβω μια ωρα και δεν κουραζομαι με ελαχιστη δυναμη κοβεις και δεν σφηνωνει το τσεκουρι και σε μερικους κορμους που υπαρχουν ροζοι τα κοβω σε πιο μικρα κομματια με το ηλεκτρικο και μετα τα σχιζω!
του χρονου δεν θα αγορασω κομμενα ξυλα θα αναζητω πλεον σε κορμους αν τα δινουν και πιο φθηνα και τον Αυγουστο σε 10 μερες θα τα εχω κανει σπιρτα!!
Εξαλου το fiskard δεν ειναι και τοσο ακριβο τα stihl exoyn 100 ευρω του αμπατζιδη 60 ευρω κλπ και ειναι με ξυλινο κονταρι που σπαει!!!
Ειναι κορυφαια τσεκουρια και δεν τα πουλανε γιατι δεν τους αφηνει περιθωριο κερδους!τα κοινα τα παιρνουν 10-20 ευρω και τα πουλανε 70-10 ενω τα fiscards δε νομιζω να τα αγοραζουν κατω απο 30-40 ευρω!τιμες χονδρικης λεω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118572 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
liakjim οποτε θες ελα να δεις πως κοβει και να πιουμε και κανενα τσιπουρο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123171 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Re:Σχίσιμο Ξύλων
Παιδιά εγώ ψάχνω fiskars x11 που είναι σχιστικο μικρό το Θέλω για να σχιζω στο μπαλκόνι μικρά προσαναμματα.μου είπε όμως ο αντιπρόσωπος ότι το Χ11 δεν εισάγεται στην Ελλάδα.ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρω κάπου;

Sent from my HTC One using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ