Σχίσιμο Ξύλων

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116528 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Έχω το Χ27, αλλά και τα παρακάτω:

gr.fiskars.com/Kepoyrikhe-Phronthida-Ayl...chanismho-granaziohu

gr.fiskars.com/Kepoyrikhe-Phronthida-Ayl...-Tsekohuri-kophes-X7

gr.fiskars.com/Kepoyrikhe-Phronthida-Ayl...ampylo-the-lephida-L

Tο Χ27 το χρησιμοποίησα φέτος αρκετά (σε 1 μέρα, 2 άτομα σχίζαμε κορμούς φρέσκους βελανιδιάς 33εκ με σχετική ευκολία (τους χοντρούς σε μέγιστο 15 εκ πλάτος για να καίγονται στον λέβητα). Στην άκρη λόγω νερών έμειναν από 24 τόνους μόλις 4 κορμοί που μας παίδευαν λόγω νερών...χαλάλι τους ;) ...θα πάνε στο ανοιχτό τζάκι για να σιγο καίνε ή για σκαμνάκια για τα παιδιά.(ο house τα τίμησε ενα πρωινό)

Δεν ήταν η δύναμη αλλά η ποσότητα μεγάλη. :lol:

Έτσι νόμιζα και εγώ ότι ξερά θα σχίζονται πιο εύκολα...αλλά στην πράξη και χλωρά σχίζονταν σαν βούτυρο. Δοκίμασα το ίδιο ξύλο και μετά το καλοκαίρι και ήταν πιο δύσκολο. (το αντίστοιχο τροχιστήρι της fiskars υπάρχει)

Εξαρτάται λοιπόν το ξύλο. Κάποια φρέσκα - κάποια ξερά κόβονται καλύτερα...δοκιμάζεις και βλέπεις...τα τσίπουρα μετά χρειάζονται όπωσδήποτε.

Σαν εργαλεία, είναι κορυφή. Όχι οτι τα κάνουν όλα από μόνα τους. Αν αξίζουν τα χρηματά τους ...(εμένα μου κόστισαν στο 35% της τιμής - από εξωτερικό - οπότε δεν μιλάω B) ) .

Αν τα βρείς σε καλή τιμή...συμφωνώ...αν όχι - δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις την δουλειά σου με άλλο εργαλείο ή αν δεν υπάρχουν τα χρήματα και πάρεις και ενα απλό τσεκούρι από το παζάρι ...δεν θα κάνεις την δουλειά σου. :)

Είναι θέμα επιλογής του καθένα B)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116541 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων

lefteris έγραψε: Έχω το Χ27, αλλά και τα παρακάτω:

gr.fiskars.com/Kepoyrikhe-Phronthida-Ayl...chanismho-granaziohu

gr.fiskars.com/Kepoyrikhe-Phronthida-Ayl...-Tsekohuri-kophes-X7

gr.fiskars.com/Kepoyrikhe-Phronthida-Ayl...ampylo-the-lephida-L

Tο Χ27 το χρησιμοποίησα φέτος αρκετά (σε 1 μέρα, 2 άτομα σχίζαμε κορμούς φρέσκους βελανιδιάς 33εκ με σχετική ευκολία (τους χοντρούς σε μέγιστο 15 εκ πλάτος για να καίγονται στον λέβητα). Στην άκρη λόγω νερών έμειναν από 24 τόνους μόλις 4 κορμοί που μας παίδευαν λόγω νερών...χαλάλι τους ;) ...θα πάνε στο ανοιχτό τζάκι για να σιγο καίνε ή για σκαμνάκια για τα παιδιά.(ο house τα τίμησε ενα πρωινό)

Δεν ήταν η δύναμη αλλά η ποσότητα μεγάλη. :lol:

Έτσι νόμιζα και εγώ ότι ξερά θα σχίζονται πιο εύκολα...αλλά στην πράξη και χλωρά σχίζονταν σαν βούτυρο. Δοκίμασα το ίδιο ξύλο και μετά το καλοκαίρι και ήταν πιο δύσκολο. (το αντίστοιχο τροχιστήρι της fiskars υπάρχει)

Εξαρτάται λοιπόν το ξύλο. Κάποια φρέσκα - κάποια ξερά κόβονται καλύτερα...δοκιμάζεις και βλέπεις...τα τσίπουρα μετά χρειάζονται όπωσδήποτε.

Σαν εργαλεία, είναι κορυφή. Όχι οτι τα κάνουν όλα από μόνα τους. Αν αξίζουν τα χρηματά τους ...(εμένα μου κόστισαν στο 35% της τιμής - από εξωτερικό - οπότε δεν μιλάω B) ) .

Αν τα βρείς σε καλή τιμή...συμφωνώ...αν όχι - δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις την δουλειά σου με άλλο εργαλείο ή αν δεν υπάρχουν τα χρήματα και πάρεις και ενα απλό τσεκούρι από το παζάρι ...δεν θα κάνεις την δουλειά σου. :)

Είναι θέμα επιλογής του καθένα B)

Ευχαριστώ Λευτέρη εγω δεν το θέλω για καμμια τρελή ποσότητα έχω ένα απλό απο τον πατέρα μου αλλα είναι ψυχοβγάλτης αρχικά θα έπερνα ένα άλλο σ΄θστημα που είναι σαν κοντάρι και το βαράς απο επάνω με ένα αυτοσχέδιο βαρύδι (δεν ξερω αν καταλαβες)αλλα είδα πως το φισκαρς βολεύει καλύτερα!
Όσο για αγορά απο εξωτερικό το είδα σε προσφορα στα 50 δολλαρια αλλα δεν το φερνουν Ελλάδα το βρηκα στον Πειραια θα παω να το παζαρεψω στα 96 ευρω το εχει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116546 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena



www.amazon.de/gp/offer-listing/B003SE6T8...id=1384936043&sr=8-1

Με 70 κοντά σου έρχεται πάντως... B) αν το αποφάσισες...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116676 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Λευτέρη σ ευχαριστώ αλλα έκανα πατάτα!!!!!!!!!!!!!
συμπλήρωσα τα πάντα το πλήρωσα και μετα ειδα πως ειναι το Χ 25
εστειλα μήνυμα στον πωλητη και του ειπα πως δεν το προσεξα και αν μπορει να μου στειλει το Χ27 και να του πληρωσω με αλλον τροπο την διαφορα!
βεβαια αν δεν γινει δεκτο καλο ειναι και το 25 αρι!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116913 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
ταξιδευει το Χ25 :huh: 6/12 θα ειναι εδω!!δεν ακυρωθηκε ......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116999 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
και γω τα έχω καταχαρεί τα fiskars. προσοχή μόνο να μην βρίσκουν κάτω, φεύγει κομματάκι άμα λάχει!

αλλά... σε φρέσκα ξύλα κάνουν θαύματα. με τη μια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ