Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56688 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

pratsdim έγραψε: Καλημέρα σε όλους,
έχω μία αερόθερμη σόμπα pellet με επιπρόσθετο αεραγωγό (Red Orchidea Multiair - 11Kw).

Για τον αεραγωγό έχει χρησιμοποιηθεί ανοξείδωτος αγωγός Φ80, με 3 γωνίες σύνολο (2x45 μοίρες και 1x90 μοίρες), ώστε να καταλήξει στο χώρο που προβλεπόταν. Έχω παρατηρήσει, ή, καλύτερα, έχω την αίσθηση, ότι η πίεση, με την οποία εξάγεται ο αέρας από τον αεραγωγό, ακόμα και σε πλήρη λειτουργία της σόμπας, θα έπρεπε να είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Το ερώτημά μου είναι αν και πώς μπορώ να αυξήσω την πίεση της ροής του εξερχόμενου αέρα. Σκέφτηκα το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσω, από το μέσο του αγωγού και μετά, συστολή Φ80 σε Φ50, ώστε το τελευταίο κομμάτι του αγωγού να καταλήγει σε Φ50. Πιστεύετε ότι αποτελεί λύση το παραπάνω σενάριο; Αν ναι, υπάρχει τέτοιου είδους συστολή (Φ80 σε Φ50);

Τί άλλο θα προτείνατε;

Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης,
Χανιά


Να υποθέσω ότι έχεις παίξει λίγο με το μοχλό κατανομής του ζεστού αέρα. Αν ναι και δεν σε ικανοποιεί το 90% που στέλνει στον αεραγωγό και επειδή κάθε στένωση θα στραγγαλίσει τη ροή, θα προτείνω να πειραματιστείς πχ με ένα κυλινδρικό απορροφητήρα φ80 στο τέλος του αγωγού. Αν θυμάμαι καλά έχει ασχοληθεί με κάτι παραπλήσιο ο Φωκίων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57211 από pratsdim
Απαντήθηκε από pratsdim στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Δημήτριος έγραψε:

pratsdim έγραψε: Καλημέρα σε όλους,
έχω μία αερόθερμη σόμπα pellet με επιπρόσθετο αεραγωγό (Red Orchidea Multiair - 11Kw).

Για τον αεραγωγό έχει χρησιμοποιηθεί ανοξείδωτος αγωγός Φ80, με 3 γωνίες σύνολο (2x45 μοίρες και 1x90 μοίρες), ώστε να καταλήξει στο χώρο που προβλεπόταν. Έχω παρατηρήσει, ή, καλύτερα, έχω την αίσθηση, ότι η πίεση, με την οποία εξάγεται ο αέρας από τον αεραγωγό, ακόμα και σε πλήρη λειτουργία της σόμπας, θα έπρεπε να είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Το ερώτημά μου είναι αν και πώς μπορώ να αυξήσω την πίεση της ροής του εξερχόμενου αέρα. Σκέφτηκα το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσω, από το μέσο του αγωγού και μετά, συστολή Φ80 σε Φ50, ώστε το τελευταίο κομμάτι του αγωγού να καταλήγει σε Φ50. Πιστεύετε ότι αποτελεί λύση το παραπάνω σενάριο; Αν ναι, υπάρχει τέτοιου είδους συστολή (Φ80 σε Φ50);

Τί άλλο θα προτείνατε;

Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης,
Χανιά


Να υποθέσω ότι έχεις παίξει λίγο με το μοχλό κατανομής του ζεστού αέρα. Αν ναι και δεν σε ικανοποιεί το 90% που στέλνει στον αεραγωγό και επειδή κάθε στένωση θα στραγγαλίσει τη ροή, θα προτείνω να πειραματιστείς πχ με ένα κυλινδρικό απορροφητήρα φ80 στο τέλος του αγωγού. Αν θυμάμαι καλά έχει ασχοληθεί με κάτι παραπλήσιο ο Φωκίων.


Καλημέρα Δημήτριε,
ναι, έχω πειραματιστεί με το μοχλό κατανομής του θερμού αέρα. Συνήθως, στέλνω το 90% στο χώρο, που καταλήγει ο αεραγωγός. Αναφορικά με τη λύση του κυλινδρικού απορροφητήρα, που αναφέρεις, με ποιά ονομασία θα τον αναζητήσω; Με μια πρώτη έρευνα μέσω google, με τη συγκεκριμένη ορολογία, δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο.

Ευχαριστώ πολύ.

Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57213 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
ανεμιστηρες in line (βαρελακια ) η εξαεριστηρες λουτρου κατι τετοιο φανταζομαι εννοει ο Δημητριος
προσοχη μονο στις θερμοκρασιες λειτουργιας τους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57223 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
κυλινδρικοι

www.kaffe.gr/product.asp?catid=408

και αλλο ειδος

www.kaffe.gr/product.asp?catid=126

γενικώς ξεκινα απο εδω αλλα το site εχει οτι τραβαει η ορεξη και η φαντασία σου

www.kaffe.gr/categories.asp?catid=18

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63939 από pratsdim
Απαντήθηκε από pratsdim στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Καλημέρα σε όλους!
Χρόνια πολλά και καλά να έχουμε!

Λόγω του ότι δε θυμάμαι αν το έχω αναφέρει σε προηγούμενό μου post, αναγράφω κάποια γενικά στοιχεία για την αερόθερμη σόμπα μου και τη μορφολογία του σπιτιού, ώστε να έχετε μια, όσο το δυνατόν, πιο πλήρη εικόνα, μήπως και μπορεί κάποιος να μού δώσει κάποια λύση στο πρόβλημα, που περιγράφεται παρακάτω.

Έχουμε, λοιπόν:

- Οικία: Μεζονέτα 2 επιπέδων (Ισόγειο & Όροφος), επικοινωνούντα με εσωτερική σκάλα, συνολικής επιφάνειας, περίπου, 100 τετρ. μέτρα (50 ισόγειο, 50 όροφος). Το ισόγειο αποτελεί, ουσιαστικά, έναν ενιαίο χώρο (σαλόνι, κουζίνα, καθιστικό), χωρίς διαχωριστικά, ενώ στον όροφο βρίσκονται τα 2 υπνοδωμάτια και το μπάνιο.
- Σόμπα: Red Orchidea Multiair 11Kw, με επιπρόσθετο αεραγωγό, τοποθετημένη, για διάφορους λόγους, στον πάνω(!) όροφο και όχι στο ισόγειο. Ο αεραγωγός, διαγράφει μια "στροφή" προς τα κάτω, για να καταλήξει στον κάτω ενιαίο χώρο, ακριβώς δίπλα στην εσωτερική σκάλα. (συνολικό μήκος αεραγωγού, 2 μέτρα)

Το πρόβλημά μου είναι ότι, ενώ ο όροφος θερμαίνεται πολύ ικανοποιητικά ακόμα και στο "ρελαντί" της σόμπας, στο ισόγειο η θερμοκρασία δε μπορεί να υπερβεί τους 17-18 βαθμούς (στην ανώτερη σκάλα λειτουργίας της σόμπας και με το 90% του αέρα της σόμπας να καταλήγει στον αεραγωγό).

Σκέφτομαι ότι και μόνο από την τοποθέτηση της σόμπας στον όροφο, μάλλον προσπαθώ να καταργήσω τους νόμους της φυσικής, έχοντας την απαίτηση να θερμανθεί το ισόγειο, εφόσον ο θερμός αέρα κινείται ανοδικά. :lol:

Ποιά είναι η γνώμη σας; Πιστεύετε ότι, με την επανατοποθέτηση της σόμπας στο ισόγειο και εξαγωγή του επιπρόσθετου αεραγωγού στον όροφο, θα μπορέσω να ζεστάνω και τα δύο επίπεδα;

Σάς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δημήτρης,
Χανιά

Υ.Γ. Δεν υπάρχει η ανάγκη ταυτόχρονης θέρμανσης και των 2 επιπέδων, καθώς, σχεδόν ποτέ, δε βρισκόμαστε ταυτόχρονα πάνω και κάτω. Άρα, ουσιαστικά, η απαίτηση θέρμανσης αφορά 1 επίπεδο ανά δεδομένη χρονική στιγμή.

Υ.Γ.2 Το pellet, που καίω, είναι το Ameco Premium Pellet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63943 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
σωστα το εντοπισες το προβλημα ...εσυ στελνεις τον αερα στην σκαλα κατω κι αυτος αυτοματα ανεβαινει απο την σκαλα πανω :)
η καλυτερη λθση ειναι αυτη που ειπες,,,η σομπα στο ισογειο
αν εχεις ομως διαθεση για πειραματισμους μακραινεις το καναλι και το πας οσο μακρυτερα απο την σκαλα ...το προβλημα ειναι αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει ο ανεμιστηρας ,,,
μι προχειρη δοκιμη και με καθε επιφυλαξη ειναι αν εχεις ενα ανεμιστηρα να τον βαλεις στην εξοδο του καναλιου να διωχνει τον αερα προς τον χωρο ....ωστε να μην ξαναπαιρνει αμεσα την ανηφορα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ