Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82611 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

slnzxr έγραψε:

dimlyk έγραψε:

slnzxr έγραψε:

dimlyk έγραψε: αν εστειλες στον αλεξ ...συνηθως απανταει αμεσα και προτεινει εναν :P
για τεχνικα θεματα παντως δεν ειναι και οι καλυτεροι

παντως γενικα δεν βοηθαει ιδιαιτερα η αλλαγη διατομης


Φιλε dimlyk...Αν επιτρεπεται ποιος εισαι?Που ξερεις τον Ales...?Συναδερφος εισαι?Αν τον ξερεις παντως θα επρεπε να ξερεις οτι ο Ales ουτε τι ειναι η δευτερογενη δεν εχει ιδεα...χαχαχα...Απλα ξερει τον καταλληλο ανθρωπο για το καταλληλο προβλημα...Αν εισαι συναδερφος ελπιζω να τα πουμε στην Infacomma!!


ενας ταλαιπωρημενος καταναλωτης ειμαι :) ... κι απλα φροντισα να κραταω καποια επαφη ...για οταν χρειαστει να βρω το σωστο ατομο ;)



Δυσαρεστημενος απο την Nordica...?Δυσαρεστημενος απο εμενα προσωπικα..?Εσυ με ξερεις...Εγω δεν πρεπει να ξερω το προβλημα σου η απο που με ξερεις..?


οχι δεν σε ξερω και δεν με ξερεις ...δυσαρεστημενος απ την σομπα μου ειμαι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82615 από slnzxr
Απαντήθηκε από slnzxr στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

dimlyk έγραψε:

slnzxr έγραψε:

dimlyk έγραψε:

slnzxr έγραψε:

dimlyk έγραψε: αν εστειλες στον αλεξ ...συνηθως απανταει αμεσα και προτεινει εναν :P
για τεχνικα θεματα παντως δεν ειναι και οι καλυτεροι

παντως γενικα δεν βοηθαει ιδιαιτερα η αλλαγη διατομης


Φιλε dimlyk...Αν επιτρεπεται ποιος εισαι?Που ξερεις τον Ales...?Συναδερφος εισαι?Αν τον ξερεις παντως θα επρεπε να ξερεις οτι ο Ales ουτε τι ειναι η δευτερογενη δεν εχει ιδεα...χαχαχα...Απλα ξερει τον καταλληλο ανθρωπο για το καταλληλο προβλημα...Αν εισαι συναδερφος ελπιζω να τα πουμε στην Infacomma!!


ενας ταλαιπωρημενος καταναλωτης ειμαι :) ... κι απλα φροντισα να κραταω καποια επαφη ...για οταν χρειαστει να βρω το σωστο ατομο ;)



Δυσαρεστημενος απο την Nordica...?Δυσαρεστημενος απο εμενα προσωπικα..?Εσυ με ξερεις...Εγω δεν πρεπει να ξερω το προβλημα σου η απο που με ξερεις..?


οχι δεν σε ξερω και δεν με ξερεις ...δυσαρεστημενος απ την σομπα μου ειμαι :)


Aααα..και το ονομα μου?Εμπνευση σου ηρθε..?Απο ποια σομπα εχεις παραπονο και γιατι αν επιτρεπετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82617 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Makron έγραψε: Στέλιο γεια, ίσως να μην έγινε σαφές το όλο πράγμα λόγω της διακεκομμένης απάντησης που πήρε λίγο χρόνο από εμένα. Δεν στέλνει ελεύθερα το μοτέρ αέρα μέσα στο τζάκι για να ζεσταθεί αν αυτό εννοείς. Για να στείλει είναι προσαρμοσμένη η εξαγωγή του σε ένα αντίστοιχο σωλήνα και στο τέλος λίγο πριν το τζάκι, ο άνθρωπός που έκανε την εγκατάσταση έφτιαξε και μια μικρότερη τρύπα. Τραβάει ελεύθερα αέρα από το εξωτερικό περιβάλλον (αφού βρίσκεται σε κουτί εξωτερικά του σπιτιού)και η συζήτηση γίνεται για το τι διατομή χρειάζεται ο σωλήνας για να τραβάει αέρα στην εισαγωγή του χωρίς να ακούγεται θόρυβος. Το θέμα το είχα δημοσιεύσει στο #71759.

Αν κατάλαβα καλά έχεις ένα βεντιλατέρ στον εσωτερικό χώρο.
Που τραβάει αέρα από μία σπιράλ σωλήνα φ100 του ενός μέτρου.
Και σου κάνει θόρυβο.
Και θέλεις να την αλάξεις με μία μεγαλύτερης διαμέτρου.
Και έχεις καταλήξει ότι φ150 θα είναι καλά γιατί φ200 είναι πολύ.
ΑΝ τα έχω καταλάβει καλά τότε σκέψου και το εξής.
Αλλαξε την σωλήνα την σπιράλ με Φ200. Και στο εσωτερικό της Φ200 βάλε ηχομωνοτικό υλικό αφρώδες. Σαν αυγοθήκη που είναι. Αυτά έχουν πάχος 2,5 εκατοστά. Οπότε καθαρά μέσα στη σωλήνα θα σου μείνει Φ150. Αλλά ο θόρυβος που πρέρχεται από την επαφή του αέρα με το υλικό της σωλήνας θα μειωθεί γιατί τώρα θα έχει επαφή με αυτό το αφρώδες υλικό.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση είναι αυτό το υλικό να μπορείς να το βγάζεις για να το καθαρίζεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82618 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
μαλλον ξεχνας οτι το ονομα σου μας το δηλωσες :)

την μελιντα αιρ εχω και το προβλημα μου ειναι οτι στο 1-2 δεν ρυθμιζεται με τιποτα και ειναι μονιμα σε modulation ... και στα αλλα για να δω φλογα εχει παει ο αερας στο -30


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82647 από slnzxr
Απαντήθηκε από slnzxr στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Αααα...οκ...

Λοιπον τωρα οσο αφορα τα ερωτηματα σου και καποιες παρατηρησεις που εχεις κανει για την εταιρεια κλπ...

α)Τα τεχνικα σεμιναρια που γινονται στην Ιταλια ειναι 5 μερες το χρονο..Η La Nordica ειναι η μονη εταιρεια στην αγορα που για να σε αφησει να πουλησεις προιοντα της πρεπει να εισαι κατοχος της πιστοποιησης των σεμιναριων αυτων.Αυτη η πιστοποιηση τυπικα καθε χρονο πρεπει να ανανεωνεται αλλα εμεις οι Ελληναρες παμε μια φορα και νομιζουμε οτι τα μαθαμε ολα(λες και πληρωνουμε για αυτα...).Υπαρχουν ομως καποιοι επαγγελματιες οι οποιοι ειναι σωστοι και πανε καθε χρονο οπως πρεπει.Δυστυχως μετρημενοι στα δακτυλα.Εγω προσωπικα εχω παει 3 φορες απο το 2008 που συνεργαζομαι με την εταιρεια.

β)Οσο αφορα το πρωτο προβλημα της σομπας σου για το Final cleaning ...ναι υπαρχει τροπος να το παρακαμψεις αλλα μονο αν ξερεις τον κωδικο εισοδου στο Technical Menu!Eκει υπαρχει εντολη οπου στην ουσια για να μην καθυστερει ο τεχνικος την¨παραμυθιαζει¨!

γ)Οσο αφορα τωρα το βασικοτερο σου προβλημα με οτι αφορα φλογα,αερα και προγραμματισμος σκαλων ειναι δυστυχως παλι μεσα στο Technical Μenu και παλι με κωδικο εισοδου!Εκει μπαινεις στο γενικο μενου της σομπας και την προγραμματιζεις εξ αρχης αναλογως την σκαλα που θες να δουλευει.

Την σομπα σου ποτε την πηρες?Οταν ειναι σε κατασταση αναμονης γραφει Ver 01 η Ver 02?Aπο καταστημα την πηρες?Αν γραφει Ver 02 σε μερικες Melinda ειχαν κανει το λαθος και βαλανε το motherboard της 1 οπου ειναι και τελειως διαφορετικες οι ρυθμισεις!Σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν δυο τροποι για να αποφυγεις αυτα τα θεματα...Η πρωτη ειναι ψαχνοντας να την ξαναρυθμισεις εξ αρχης και η δευτερη που ειναι και σχετικα ευκολη ειναι να της κανεις reset και να απενεργοποιησεις εντελως τον αισθητηρα εισαγωγης αερα.Επειτα να τον βγαλεις και να παραγγειλεις αισθητηρα αερα απο την Medlinda version 1!

Βεβαια για να τα κανεις ολα αυτα χρειαζεσαι τον κωδικο εισοδου στο συστημα που δεν μπορω να τον αναφερω εδω...Γιατι σε βλεπω οτι κατι σκαμπαζεις και σε εμπιστευομαι να στον δωσω...Αν ομως αρχισει ο καθενας να μπαινει σε αυτο το μενου θα με σκισει ο Αλες....χαχαχα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimlyk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83718 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
κατ αρχην να σ ευχαριστησω για την απαντηση σου
αν δεν σου κανει και πολυ κοπο το εμαιλ μου το βλεπεις στην υπογραφη μου
για τα σεμιναρια εχω ακουσει ...οτι εχετε παραπονα για την απομονωση ;)
οσο για τους κωδικους ...καπου κυκλοφορανε στο ιντερνετ ;)
αρα τους ψαρεψαμε .

για το v1 h v2 ...μαλλον δεν καταλαβα γιατι δεν βλεπω τιποτα
την σομπα την πηρα απο καταστημα δεκεμβρη ...αλλα κατι χαρτια μεσα γραφουν 08/12

το προβλημα μου με τον προγραμματισμο της ειναι μονο για την σκαλα 1 και 2 ...στο 4 -5 κατι καναμε...αλλα μεσα δεν μπορω να προγραματισω ανεξαρτητα τις σκαλες μονο 1 και 5 ....
τον αερα ποσο μπορω να τον μειωσω απ το 1500 ? για την σκαλα 1 ρωταω

και μια τελευταια προς το παρον ... στο info διαβασουμε την τροφοδοσια του πελλετ 1,5 πχ,,,αυτο ειναι κιλα η τι ? ....κι ακομα μια διαβαζουμε μια παραμετρο 1,31f πχ ,τι πραμα ειναι αυτο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ