Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119395 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

8 μέτρα οριζόντιο και 3 μέτρα κάθετο μπουρί 1γωνια 1 ταφ. Πριν από 15 μέρες καθαρίστηκαν προληπτικά (δεν είχαν και πολύ στάχτη μπορώ να πω).


Ακριβώς .. αν έχεις καλό και σωστό πέλετ καύσιμο δεν έχεις προβλήματα με στάχτες , την περισσότερη στάχτη την βρήκα (μετά από 2 χρόνια χρήσης) κάτω από το καλαθάκι της στάχτης , στον δεύτερο κρυφό χώρο κάτω από το καλάθι της στάχτης ... στα μπουριά δεν βρήκα στάχτη , παρά μόνο μια πολύ λεπτή μαυρίλα.
Τώρα συνολικά έχω γύρω στα 6 - 7 μέτρα μπουριά , και είναι όλα μέλι γάλα . Αν ήταν φθηνά αυτά τα μπουριά θα έβαζα και 60 μέτρα !

είναι κάτι που το σκέφτομαι πάρα πολύ τώρα τελευταία .!!!!

Ανδρέα μην το σκέφτεσαι .. αξίζει σε απόδοση , (αρκεί να μην σε ενοχλεί το αντιαισθητικό αποτέλεσμα , και φυσικά το κόστος στα μπουριά που είναι ακριβά )
Του χρόνου τα 6-7 μέτρα θα επιχειρήσω να τα κάνω περισσότερο από τα φθηνά μπουριά (μη ανοξείδωτα) και αυτά θα τα βάλω προς το τέλος προς καμινάδα που δεν υπάρχει εκεί τόση μεγάλη θερμοκρασία , και τα ανοξείδωτα θα τα τοποθετήσω στην 1η γραμμή καύσης.

άραγε πότε κάνεις οικονομία στο πελλετ, όταν σβήνει εντελώς και ξανά αναβη μετά από 1-2 ώρες
η όταν μπαίνει σε eco -monzolatsione-οικονομία?) και δεν σβήνει ποτέ ??

Κοίτα αυτό που λες θα έλεγα ότι είναι αμφιλεγόμενο .. δηλαδή αν το κάνεις όπως εγώ για πολύ μικρό χώρο (6Kw σόμπα σε 15-30 τετραγωνικά χώρο) οπωσδήποτε συμφέρει να σβήνει για 1 - 2 ώρες (έχω παρατηρήσει τεράστια διαφορά στην κατανάλωση προς το οικονομικότερο ... αλλά και δεν έχεις αποκλείσεις στην θερμοκρασία του χώρου) ... + (έχω γνώση και στο eco πόσο έτρωγε) .. αλλά έχει ένα μεγάλο κακό ότι όταν επανεκκινεί πολλές φορές η σόμπα μετά από παύσεις . μου κατέστρεψε την αντίσταση έναυσης μέσα στον χρόνο (την άλλαξα μόνος πιάνουν τα χέρια μου σε ότι και να πάθει αυτή η σόμπα)
Τώρα αν αυτό το κάνεις σε μεγάλους χώρους ... λογικό είναι ότι δεν θα κάνει τόσο μεγάλες σε διάρκεια παύσεις και ίσως επανεκκινεί πολύ σύντομα χωρίς λόγο . καταστρέφοντας την αντίσταση έναυσης πολύ συντομότερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119407 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Κυριακίδης 2 έγραψε:

άραγε πότε κάνεις οικονομία στο πελλετ, όταν σβήνει εντελώς και ξανά αναβη μετά από 1-2 ώρες
η όταν μπαίνει σε eco -monzolatsione-οικονομία?) και δεν σβήνει ποτέ ??

Κοίτα αυτό που λες θα έλεγα ότι είναι αμφιλεγόμενο .. δηλαδή αν το κάνεις όπως εγώ για πολύ μικρό χώρο (6Kw σόμπα σε 15-30 τετραγωνικά χώρο) οπωσδήποτε συμφέρει να σβήνει για 1 - 2 ώρες (έχω παρατηρήσει τεράστια διαφορά στην κατανάλωση προς το οικονομικότερο ... αλλά και δεν έχεις αποκλείσεις στην θερμοκρασία του χώρου) ... + (έχω γνώση και στο eco πόσο έτρωγε) .. αλλά έχει ένα μεγάλο κακό ότι όταν επανεκκινεί πολλές φορές η σόμπα μετά από παύσεις . μου κατέστρεψε την αντίσταση έναυσης μέσα στον χρόνο (την άλλαξα μόνος πιάνουν τα χέρια μου σε ότι και να πάθει αυτή η σόμπα)
Τώρα αν αυτό το κάνεις σε μεγάλους χώρους ... λογικό είναι ότι δεν θα κάνει τόσο μεγάλες σε διάρκεια παύσεις και ίσως επανεκκινεί πολύ σύντομα χωρίς λόγο . καταστρέφοντας την αντίσταση έναυσης πολύ συντομότερα.

.........ναι!!
εγώ έκανα μερικές δοκιμές και με eco και χωρείς eco.
και οι 2 περιπτωσης έχουν τα + και τα --
στην πρώτη περίπτωση όταν η σόμπα πιαση την θερμοκρασία που εμείς θέλουμε πχ:22 η σόμπα σβήνει εντελώς θα
ξανά ανάψει όταν πάει 20, μπορεί σε 30 λεπτά μπορεί και σε 2-3 ώρες εξαρτάτε από πολλά πχ: εξωτερική θερμοκρασία ,μόνωση σπιτιού κτλ. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαλαση πολύ γρήγορα η αντίσταση όπως είπες,
παρατήρησα ότι τα μεταλλα "τρελαίνονταν" μια κρύο μια ζέστη. κατανάλωσή ένα κι μισό τσουβάλι. σε ένα καλό σπίτι με μόνωση πιστεύω ότι θα έχει πολύ καλή οικονομία σε πελλετ .
τώρα στην περίπτωση που διαλέξουμε την λειτουργία σε eco η σόμπα μας δεν σβηνη
τα μέταλλα δεν "τρελαίνονται" τόσο έντονα ,
σίγουρα η αντίσταση δεν θα χαλαση γρήγορα ,
η θερμοκρασία είναι και στης 2 περιπτωσης η ίδια από 20-22,
όμως ...ακούς συνέχεια τα πελλετ να πέφτουν
ακούς το βιντιλατερ συνέχεια να δουλεύει
ακούς τον κοχλία συνέχεια να δουλεύει
κατανάλωση πελλετ μια από τα ίδια ,ένα και μισό τσουβάλι .
εμένα όμως μου άρεσε να δουλεύει σε eco πιο στρωτή λειτουργία αλλά δεν την θέλει η γυναίκα :cheer: :cheer:
εγώ έχω μόνο ενάμισι μέτρο μπουρί και καπνό συλεκτη, μπορώ όμως να βαλω 4-5 κάθετα μπουριά,θα έχει καλύτερη απόδοση? άρα και λιγότερο πελλετ ???


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119422 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

εγώ έχω μόνο ενάμισι μέτρο μπουρί και καπνό συλεκτη, μπορώ όμως να βαλω 4-5 κάθετα μπουριά,θα έχει καλύτερη απόδοση? άρα και λιγότερο πελλετ ???

Μόνο 1,5 μέτρο???? .... αν βάλεις ένα θερμόμετρο κατάλληλο να μετρήσεις τι θερμογόνος δύναμη "δραπετεύει" εκεί στην έξοδο της καμινάδας , θα φρίξεις ! κρίμα να μην το εκμεταλλευτούμε αυτό .

Επίσης το αυτονόητο αυτού που συζητάμε , είναι ότι τελευταία βλέπω κάτι καινούριες σόμπες βελτιωμένες που στηρίζονται σε αυτήν την φιλοσοφία με τα μπουριά (σε μήκος) . αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτό το μήκος το έχουν τακτοποιήσει εντός της σόμπας !!! (με κανάλια εσωτερικά)

μπορώ όμως να βαλω 4-5 κάθετα μπουριά,θα έχει καλύτερη απόδοση? άρα και λιγότερο πελλετ ???

Καλύτερη απόδοση είναι σίγουρο και αυτονόητο
το λιγότερο πέλλετ είναι άσχετο ... νομίζω το ίδιο με πριν .. μόνο που η περισσότερη θέρμανση θα την έχεις εκλάβει εντός του σπιτιού σου , παρά εκτός καμινάδας . Δεν ξέρω επειδή ανάφερες για καπνοσυλλέκτη , μήπως εμποδίζει και αυτός .. και βάζοντας επιπλέον μήκος μπουριά να έχεις πρόβλημα (εγώ δεν έχω καπνοσυλλέκτη , και δεν έχω δει από κοντά έτσι ώστε να καταλάβω αν υπάρχει περίπτωση να εμποδίζει την κυκλοφορία επιπλέον)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119463 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Κυριακίδη κάτσε να το συζητήσουμε :cheer: :cheer: :cheer:
εδώ έχω βαλη 3-4 φώτο εάν θες ρίξε μια μάτια www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57306&Itemid=384

.
τον καπνοσυλλέκτη τον έβαλα για οικονομικούς λόγους πέρσι (σόμπα-υδραβληκοι-πελλετ) δεν έφταναν τα $ για καμινάδα, εγώ τον έκανα με 20 ευρό.
τώρα!!!!! , εάν έχει καλύτερη απόδοση , με καμινάδα 3-4-5 μέτρα + μια γωνια(είμαι τελευταίος όροφος και δεν έχω προβλήματα) άρα το σπίτι ζεσταίνετε πιο γρήγορα?? ? άρα φτάνουμε στους πχ:22! πιο γρήγορα άρα η σόμπα σβηνη και πιο γρήγορα?? άρα οικονομία στο πελλετ??? η κάπου κάνω λάθος?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119525 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Κυριακίδης 2 έγραψε:

εγώ έχω μόνο ενάμισι μέτρο μπουρί και καπνό συλεκτη, μπορώ όμως να βαλω 4-5 κάθετα μπουριά,θα έχει καλύτερη απόδοση? άρα και λιγότερο πελλετ ???

Μόνο 1,5 μέτρο???? .... αν βάλεις ένα θερμόμετρο κατάλληλο να μετρήσεις τι θερμογόνος δύναμη "δραπετεύει" εκεί στην έξοδο της καμινάδας , θα φρίξεις ! κρίμα να μην το εκμεταλλευτούμε αυτό .

μπορώ όμως να βαλω 4-5 κάθετα μπουριά,θα έχει καλύτερη απόδοση? άρα και λιγότερο πελλετ ???

Καλύτερη απόδοση είναι σίγουρο και αυτονόητο
το λιγότερο πέλλετ είναι άσχετο ... νομίζω το ίδιο με πριν .. μόνο που η περισσότερη θέρμανση θα την έχεις εκλάβει εντός του σπιτιού σου , παρά εκτός καμινάδας . Δεν ξέρω επειδή ανάφερες για καπνοσυλλέκτη , μήπως εμποδίζει και αυτός .. και βάζοντας επιπλέον μήκος μπουριά να έχεις πρόβλημα (εγώ δεν έχω καπνοσυλλέκτη , και δεν έχω δει από κοντά έτσι ώστε να καταλάβω αν υπάρχει περίπτωση να εμποδίζει την κυκλοφορία επιπλέον)


υποθετω οτι μιλατε για αμονωτα μπουρια ... αν βαλεις κι 60 μετρα απλα θα ζεσταινεις τα περιστερια αλλα παλι δεν θα πιανεις το μπουρι στην ακρη γιατι θαναι παγωμενο οχι απλα κρυο :)
εφ οσον ειναι αμονωτα τα μπουρια απλα τα κρυωνει ο αερας χωρις να υπαρχει καποιο κερδος
δεν ειναι πιο απλο να μειωσεις τον αερα στην σομπα σου ? (βασικα να πετυχεις την πιο σωστη καυση παιζοντας με τον αερα η και την τροφοδοσια ) παρα να προσθετεις μπουρια ?
προσωπικα το εκανα γι αλλους λογους και τωρα παλι ψαχνομαι για ρυθμισεις ασε που για πρωτη φορα ειδα και κατι ζουμια (αν και δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι ακομα)
η αντιληψη οτι χαμηλοτερη θερμοκρασια καυσαεριων = οικονομια καυσιμου ειναι λαθος
ισχυει μονο εφ οσον η καυση ειναι τελεια και η θερμοκρασια μετριεται κοντα στην εστια
ειτε πολυ αερα εχουμε ειτε ελαχιστο μπορει να εχουμε χαμηλες θερμοκρασιες καυσαεριων και αποδοση 30%


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119527 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

andreas72 έγραψε: -dimlyk- Αυτό είναι καλό τώρα? το να μην σβήνει?
είναι κάτι που το σκέφτομαι πάρα πολύ τώρα τελευταία .!!!!
άραγε πότε κάνεις οικονομία στο πελλετ, όταν σβήνει εντελώς και ξανά αναβη μετά από 1-2 ώρες
η όταν μπαίνει σε eco -monzolatsione-οικονομία?) και δεν σβήνει ποτέ ??? ;)


ειλικρινα δεν ξερω να σου απαντησω ...παντως χοντροειδως υποθετω οτι αν η σομπα σου ξεκιναει καθε 3 ωρες αστη να σβηνει ,,,αν ξεκιναει καθε μιση ,,,μαλλον καλυτερα να συντηρει την φλογα ...
η καλυτερη λυση ειναι δικιμες με μετρημενη ποσοτητα πελλετ σε περιου ιδιες συνθηκες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ