Aπογοήτευση από σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120055 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε:

aggelos27 έγραψε: το διάβασα το θέμα που μου έστειλες το είχα ξαναδεί τώρα εγώ τι να κάνω να τον πω να έρθει δευτερα θα δω καμιά διάφορα δουλεύει σωστά η σόμπα δεν δουλεύει σωστά δεν έχω ιδέα


Φίλε μου δεν έχεις αγοράσει γουρούνι στο σακί. Ηλεκτρονική Σόμπα πέλλετ πήρες. Μπορεί να είναι και αυτή μια ξυλόσομπα, αλλά έχει αρκετά μηχανικά και ηλεκτρονικά επάνω της, που κάποιος πρέπει να σου τα δείξει.

Απαιτείς από το κατάστημα που την αγόρασες να σου στείλει ΔΩΡΕΑΝ τον τεχνικό, η να καθήσει στο τηλ να αφιερώσει χρόνο για να σου λύσει όλες τις απορίες.


το θεμα ειναι αν ξερει τιποτα ο "τεχνικος" αποφοιτος τουλαχιστον πολυτεχνειου για να θελει και 250 για την ρυθμιση :P
κατι τετοιες τιμες ακουγα και λακιζα ...αλλα δυστυχως φιλε δημητρη η εμπειρια λεει οτι μαυρα μεσανυχτα εχουν οι περισσοτεροι ,,,μονο το κατοσταρι ξερουν απαξ και τηλεφωνησεις και φυσικα οτι παραπανω προκυψει :)

Πολλή υποτιμητικά μιλάς φίλε dimlyk για τους τεχνικούς και δεν μου αρέσει.
Στα 6876 μηνύματα που έστειλες εδώ στο forum έκανες ποτέ σου αυτοκριτική το τι έστειλες και τελικά εάν βοήθησες ποτέ σου με τα λεγόμενα σου κάποιον? Εγώ προσωπικά μπαίνω στο forum γιατί είναι η δουλειά μου και με ενδιαφέρει, εσύ χειμώνα καλοκαίρι σόμπα καις? Μην μου απαντάς γιατί μπορεί να σου ζητήσω κανένα κατοστάρι και να λακίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120067 από aggelos27
Απαντήθηκε από aggelos27 στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet

nikolas έγραψε:

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε:

aggelos27 έγραψε: το διάβασα το θέμα που μου έστειλες το είχα ξαναδεί τώρα εγώ τι να κάνω να τον πω να έρθει δευτερα θα δω καμιά διάφορα δουλεύει σωστά η σόμπα δεν δουλεύει σωστά δεν έχω ιδέα


Φίλε μου δεν έχεις αγοράσει γουρούνι στο σακί. Ηλεκτρονική Σόμπα πέλλετ πήρες. Μπορεί να είναι και αυτή μια ξυλόσομπα, αλλά έχει αρκετά μηχανικά και ηλεκτρονικά επάνω της, που κάποιος πρέπει να σου τα δείξει.

Απαιτείς από το κατάστημα που την αγόρασες να σου στείλει ΔΩΡΕΑΝ τον τεχνικό, η να καθήσει στο τηλ να αφιερώσει χρόνο για να σου λύσει όλες τις απορίες.


το θεμα ειναι αν ξερει τιποτα ο "τεχνικος" αποφοιτος τουλαχιστον πολυτεχνειου για να θελει και 250 για την ρυθμιση :P
κατι τετοιες τιμες ακουγα και λακιζα ...αλλα δυστυχως φιλε δημητρη η εμπειρια λεει οτι μαυρα μεσανυχτα εχουν οι περισσοτεροι ,,,μονο το κατοσταρι ξερουν απαξ και τηλεφωνησεις και φυσικα οτι παραπανω προκυψει :)

Πολλή υποτιμητικά μιλάς φίλε dimlyk για τους τεχνικούς και δεν μου αρέσει.
Στα 6876 μηνύματα που έστειλες εδώ στο forum έκανες ποτέ σου αυτοκριτική το τι έστειλες και τελικά εάν βοήθησες ποτέ σου με τα λεγόμενα σου κάποιον? Εγώ προσωπικά μπαίνω στο forum γιατί είναι η δουλειά μου και με ενδιαφέρει, εσύ χειμώνα καλοκαίρι σόμπα καις? Μην μου απαντάς γιατί μπορεί να σου ζητήσω κανένα κατοστάρι και να λακίσεις.

nikola εσύ που είσαι τεχνικός και γνώστης δεν λες καμιά πρόταση να δω τη θα κάνω με την σόμπα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120071 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet

nikolas έγραψε:

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε:

aggelos27 έγραψε: το διάβασα το θέμα που μου έστειλες το είχα ξαναδεί τώρα εγώ τι να κάνω να τον πω να έρθει δευτερα θα δω καμιά διάφορα δουλεύει σωστά η σόμπα δεν δουλεύει σωστά δεν έχω ιδέα


Φίλε μου δεν έχεις αγοράσει γουρούνι στο σακί. Ηλεκτρονική Σόμπα πέλλετ πήρες. Μπορεί να είναι και αυτή μια ξυλόσομπα, αλλά έχει αρκετά μηχανικά και ηλεκτρονικά επάνω της, που κάποιος πρέπει να σου τα δείξει.

Απαιτείς από το κατάστημα που την αγόρασες να σου στείλει ΔΩΡΕΑΝ τον τεχνικό, η να καθήσει στο τηλ να αφιερώσει χρόνο για να σου λύσει όλες τις απορίες.


το θεμα ειναι αν ξερει τιποτα ο "τεχνικος" αποφοιτος τουλαχιστον πολυτεχνειου για να θελει και 250 για την ρυθμιση :P
κατι τετοιες τιμες ακουγα και λακιζα ...αλλα δυστυχως φιλε δημητρη η εμπειρια λεει οτι μαυρα μεσανυχτα εχουν οι περισσοτεροι ,,,μονο το κατοσταρι ξερουν απαξ και τηλεφωνησεις και φυσικα οτι παραπανω προκυψει :)

Πολλή υποτιμητικά μιλάς φίλε dimlyk για τους τεχνικούς και δεν μου αρέσει.
Στα 6876 μηνύματα που έστειλες εδώ στο forum έκανες ποτέ σου αυτοκριτική το τι έστειλες και τελικά εάν βοήθησες ποτέ σου με τα λεγόμενα σου κάποιον? Εγώ προσωπικά μπαίνω στο forum γιατί είναι η δουλειά μου και με ενδιαφέρει, εσύ χειμώνα καλοκαίρι σόμπα καις? Μην μου απαντάς γιατί μπορεί να σου ζητήσω κανένα κατοστάρι και να λακίσεις.


αφου μπηκες στον κοπο να δεις ποσα μυνηματα εστειλα θα ειδες κι αλλα :)
τωρα για ποιο ακριβως λογο μπαινεις εσυ στο φορουμ δεν μ ενδιαφερει,,,ο καθενας εχει τους δικους του
παντως με ελαχιστες εξαιρεσεις δεν εχω δει και πολυ βοηθεια απο τεχνικους εδω μεσα ...
γενικως παντως αμφισβητω τον τεχνικο-πελλετ (απο που πηρε αραγε την ειδικοτητα?) και πολυ περισσοτερο τις γνωσεις τους ...κι ακομα χειροτερα τις υπερογκες απαιτησεις τους ...
κι οχι εν γενει τους τεχνικους ...
κι αλλωστε κι αυτα που λεω βοηθεια ειναι σε καποιους ...τωρα αν θες κανε την δικη σου αυτοκριτικη για την πολυτιμη βοηθεια σου στα μελη του φορουμ .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120075 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
aggelos27
μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα για την σομπα σου αλλα φροντισε να την μαθεις
οι θερμοκρασιες που δινεις ειναι 99% ψευδεις κι αυτο οφειλεται στην θεση του αισθητηρα
(και η δικια μου ποτε δεν παει πανω απο 19 γι αυτο τον λογο) οποτε φροντισε για κανα θερμομετρο τοιχου :) αυτο ομως δεν θα πρεπει να σ απασχολει ...επηρεαζει μονο την αυτοματη λειτουργια ...οποτε ξεροντας την πραγματικη ρυθμιζεις αναλογα την θερμοκρασια που ζητας
σταπαν οι πιο πανω οποτε μην ξαναλεω τα ιδια ...λιγο υπομονη και θα δειξει
η καταναλωση παντως να ξερεις εξαρταται και απ το σπιτι σου αν αυτο ειναι "κρυο" μην περιμενεις να ζεσταθει στο μινιμουμ :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120119 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
dimlyk
Βασικά για να γίνεις τεχνικός σομπών πέλλετ, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είσαι χρήστης σόμπας, και να έχεις γνώσεις από τα πέλλετ, έτσι ώστε να μπορείς να ξεχωρίζεις ποιότητες και τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους. Φυσικά αφού πρώτα τα κάψεις και στην συνέχεια με τα συμπεράσματα που θα βγάλεις θα ρυθμίσεις την σόμπα.
Αυτά ως προς την καύση.

Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό. Θα πρέπει να έχεις και κάποιες στοιχειώδεις μηχανοτεχνικές γνώσεις, για να είσαι σε θέση να αλλάξεις σωστά κάποια ρουλεμάν στον κοχλία, να βελτιώσεις ένα ανεμιστηράκι που βγάζει κραδασμούς, να φτιάξεις μια πόρτα που κόπηκε το βιδάκι από την βάση του μεντεσέ.

Επίσης λίγα πράγματα από ηλεκτρολογικά είναι και αυτά απαραίτητα, για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πολύμετρο.

Απο την άλλη μεριά χρειάζεται να έχεις και μια σειρά ποτηροτρύπανα, hammer, κτλ, για να μην σκάβεις τα ντουβάρια με τα χέρια για περάσεις-τοποθετησεις την καμινάδα.

Τώρα το πόσο κοστολογεί κάποιος αυτά τα προσόντα, είναι δικό του θέμα. :)

Παλαιότερα μιλούσα με τον Αρη Κυριακίδη πρόεδρο του σωματείου καυστηρατζήδων, και μου είπε ότι αυτή η δουλειά είναι υπόθεση των τεχνικών, των μέχρι σήμερα καυστήρων πετρελαίου. Δεν έχω δει όμως ακόμα καμιά κίνηση εκ μέρους τους. Αν και αυτοί δεν φοβούνται την μουτζούρα.....υποτιμούν ίσως τις σόμπες. :lol:

Τώρα εάν μιλήσουμε για εκπαίδευση τεχνιτών, την ευθύνη αυτήν την έχουν οι κατά τόπους εισαγωγείς σομπών. Αλλά και πάλι εάν ο τεχνίτης δεν έχει στο σπίτι του δική του σόμπα, δεν γνωρίζει από το πέλλετ, και το κυριότερο να αγαπάει αυτό που κάνει, και το βλέπει μόνο για οικονομικό όφελος...τότε πάλι δεν "γίνεται δουλειά"

Αυτά τα ολίγα για το τεχνικό μέρος των σομπών πέλλετ, που εδώ βλέπεις και έχεις άμεση επαφή με την φλόγα.
Για τους καυστήρες πέλλετ, που δουλεύεις στα τυφλά.........εκεί πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται και πως τα καταφέρνουν. :dry:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120124 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
ο σωστος τροπος ειναι ενας και μοναδικος μαστορα
αυτον που ξερουν οι καυστηρατζηδες (και παιρνουν και 50 ευρω :) )

και δεν μιλησα για μια τρυπα στον τοιχο ,,,ουτε για τα καυσιμα που ειναι δευτερευοντα και φυσικα χρειαζονται εμπειρια και μονο ....αλλα για σωστες εγκαταστασεις και ρυθμισεις ...
και δυστυχως αυτα πουχω συναντησει και διαβαζω κι εδω ειναι απλα τραγικα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ