Ποια απ τις δυό ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122789 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Ποια απ τις δυό ?

theoilia έγραψε: Μέγιστη κατανάλωση 1,8 Kg/h λέει;Και αυτή δεν είναι 10 Kw.Ελπίζω να το πρόσεξες


Το πρόσεξα φίλε μου ...
Εννοείς ότι το 1.8 θέλει να πει ότι δεν είναι 10Kw ?
Μπορεί να μην είναι έτσι αλλά ένας φίλος που έχει την ίδια σε ίδιο χώρο με τον δικό μου είναι "φούρνος" και καίει 1,1Kg/h (μετρημένο) στο πρόγραμμα 3 (κάπου στην μέση δλδ) και αυτό είναι που κύρια με ενδιαφέρει ... τα νούμερα πάντα είναι σχετικά ... (ή άσχετα) :)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122793 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Καθόλου σχετικά φίλε μου.Τα νούμερα είναι απόλυτα σε τέτοιες περιπτώσεις.Κάθε κιλό πέλλετ έχει θερμογόνο δύναμη 5kw στην καλύτερη περίπτωση.Οπότε στην περίπτωση σου με 1,8kg/h η σόμπα αποδίδει 9 kw και αν υπολογίσεις και το ποσοστό θερμικής απόδοσης της σόμπας (νομίζω λέει 91%) τότε πάμε στα 8,2 kw περίπου.Ότι και να κάνει κάποιος αυτή την απόδοση έχει η σόμπα σου.Και στο ότι καλύπτει ένα χώρο ίδιο με τον δικό σου δεν λέει τίποτα.Στην πράξη θα δεις αν καλύπτει και σένα.Στα λέω γιατί και εγώ την πάτησα και πήγα και πήρα μια σόμπα που έλεγε ότι είναι 13 kw με μέγιστη κατανάλωση 2kg/h....Και φυσικά δεν είναι 13kw :(
Ποια σόμπα νομίζεις ότι είναι πιο ¨δυνατή",η δική σου που είναι 10kw ή αυτή που λέει ότι είναι 8,7kw;Το παράδειγμα είναι τυχαίο

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122823 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
ωραία ... το θέμα μας είναι αν είναι είναι 10kw ή όχι ? ...
δεν είμαι ειδικός ούτε πρόκειται να γίνω ποτέ στο συγκεκριμένο αντικείμενο γιατί απλά δεν με ενδιαφέρει ...
Αν θέλεις να σε πληροφορήσω για βιντεο-φωτογραφία ή τραπεζικές συναλλαγές ή για offroading είμαι διαθέσιμος :)
Νομίζω όπως κάθε καταναλωτής με ενδιαφέρει η ουσία και η ουσία είναι το συγκεκριμένο μαραφέτι να καλύψει τις ανάγκες μου ... και πιστεύω με κάλυψε απόλυτα ... ούτε πυρηνικός φυσικός θα γίνω ούτε η σόμπα που αγόρασα είναι από χρυσό ... ε ?
Δεν θεωρώ ότι "την πάτησα" γιατί έκρινα ότι η τιμή της είναι "αντικειμενική" σε σχέση ποιότητας-προέλευσης κλπ... ωστόσο δεν θα το παίξω έξυπνος μιας και αυτές οι αγορές μπορεί να κρύβουν παγίδες.
δλδ δεν πλήρωσα μια Μερσεντές και μου βρήκε Φιατάκι ... πλήρωσα ένα Νισάν και αν μου βγει Νισάν θα είμαι χαρούμενος ... χαχαχα

Ο φίλος "μάστορας" μου ζήτησε να παρουσιάσω την σόμπα που αγόρασα ... και αυτό έκανα ...
Ευχαριστώ για τα καλορίζικα ...

ΠΑΝΤΑ φιλικά ...
Λευτέρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122824 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Λεφτ
Αυτο το σχεδον 2 μετρα οριζοντια το φοβαμαι... εχει καποια ανοδική κλιση?
τι σωληνα μπηκε? ευκαμπτη σπιραλ?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122829 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Νομίζω παρεξήγησες.Δεν σε μαλώνω για την σόμπα που αγόρασες,απλά ήθελα να σου επισημάνω κάποια πράγματα μιας που εγώ είμαι από αυτούς που την "πάτησαν".Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.Και εγώ δεν είχα ιδέα από σόμπες μέχρι πέρσι αλλά αναγκάστηκα να μάθω,όπως θα αναγκαστής να μάθεις και εσύ.Εκτός και αν κάθε φορά που θα έχεις ένα ψιλοπρόβληματάκι θα φωνάζεις κάποιον τεχνικό,που φυσικά θα πρέπει να πληρωθεί για τις υπηρεσίες που θα σου παρέχει.Φωτογράφος ε;Και εγώ...Από τα άλλα που λες δεν ξέρω, αλλά από φωτογραφία και βίντεο κάτι σκαμπάζω. ;)

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122830 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Ποια απ τις δυό ?

Fokion έγραψε: Λεφτ
Αυτο το σχεδον 2 μετρα οριζοντια το φοβαμαι... εχει καποια ανοδική κλιση?
τι σωληνα μπηκε? ευκαμπτη σπιραλ?


Οι σωλήνες που τοποθέτησαν οι τεχνικοί είναι ανοξείδωτες όχι σπιράλ ...
Η εγκατάσταση έχει ως εξής :
Φεύγει με γωνία , σηκώνεται μισό μέτρο, και συνεχίζει οριζόντια για 1.30 μέτρα όπου βγαίνει έξω και εισέρχεται σε χτιστή καμινάδα του καλοριφέρ με πολύ μεγάλη απορροφητικότητα ...
Μήπως δεν είναι κάτι σωστά ? αν δεν είναι ... τι συμπτώματα να προσέξω ?
πάντως χθες που την λειτούργησα για πρώτη φορά δεν μου έδειξε κάτι "περίεργο" εκτός του ότι μου λέρωνε το τζάμι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ