Edilkamin Idropoint 11,3kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25043 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Έχω και εγώ τον ίδιο προβληματισμό, για την συγκεκριμένη σόμπα. Είμαι από Ξάνθη και θέλω να καλύψω ένα διαμέρισμα 75τμ. Το σύνολο των εγκατεστημένων θερμίδων από καλοριφέρ στο σπίτι είναι περίπου 11,500 Κcal συν ένα μπόιλερ 80 λίτρων. Με την προϋπόθεση να μην στείλω ζεστά νερά στο μποιλερ, αλλά και να κλείσω δυο σώματα, καθότι θα ζεσταίνονται από την ίδια την σόμπα, και φτάσω στις 8,500 Kcal, θα μπορέσει σχετικά άνετα να με καλύψει η συγκεκριμένη σόμπα ή θα δουλεύει συνέχεια στο τέρμα, άρα υψηλή κατανάλωση; Υπόψιν ότι το διαμέρισμα είναι στο δεύτερο όροφο πενταώροφης οικοδομής, με σχετικά καλή μόνωση με διπλά τζάμια στα κουφώματα, κρεβατοκάμαρες με βορειοανατολικό τοίχο και σαλόνι με νοτιοδυτική πρόσοψη. Αυτοί είναι και οι μόνοι εκτεθειμένοι τοίχοι σε περιοχή όχι αρκετά κλειστή από άλλες οικοδομές. Ο χειμώνας πέρσι εδώ ήταν αρκετά βαρύς, αφού το περισσότερο μέρος του η θερμοκρασία την ημέρα δεν ανέβαινε πάνω από 3-4 βαθμούς και το βράδυ έπεφτε μέχρι -10 και αυτό διήρκεσε για 2-3 μήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69341 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Καλη Χρονια.Προχωρησες σε αγορα μηπως,μιας και ενδιαφερομαι για την ιδια σομπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69680 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, ναι την έβαλα τη σομπίτσα. Την έβαλα αρχες Νοεμβρίου και νομίζω ότι για τον χώρο μου είναι η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω. Εχω κλείσει μόνο ένα σώμα και, αυτό, γιατί ακριβώς δίπλα μπήκε η σόμπα. Κατανάλωση από το μεσημέρι στις τρεις μέχρι την άλλη μέρα το πρωί περίπου 1,5 σακί πέλλετ. Αυτή τη στιγμή στην Ξάνθη με περίπου 0οC, έχω σταθερά 22,5 σε όλο το σπίτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": karibu

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69820 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Χαιρομαι που πηγε καλα το σκηνικο ολο με τη σομπα.Εγω εχω σομπα ιταλικη οχι υδραυλικη ομως και εχω βαλει στο ματι για τον επομενο χειμωνα την idropoint.Εχω αρχισει και ψαχνω οτιδηποτε σχετικο με αυτη,ετσι κανω συνηθως πριν αγορασω οτιδηποτε.Μηπως γνωριζεις αν εχει καποιο τροπο να καθαριζεις τους τουμποσωληνες μεσω καποιας κινησης ελατηριου?(οχι με ηλεκτρικη σκουπα κλπ).Ρωταω γιατι δεν βρηκα τιποτε σχετικο στο manual...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69838 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Η σόμπα στο πάνω και πίσω μέρος του θαλάμου καύσης έχει βερμικιουλίτη ο οποίος βγαίνει εύκολα. Στον εβδομαδιαίο καθαρισμό της σόμπας βγάζω τον επάνω βερμικιουλίτη και από πίσω έχει δυο τούμπα(αν εννοούμε το ίδιο). Εκ κατασκευής δύο λάμες βρίσκονται μέσα στα κάθετα τούμπα. Στριφογυρίζοντας τις λάμες καθαρίζει όλα τα περισσότερα που υπάρχουν μέσα και μετά με την σκούπα από κάτω αναρροφάς τα υπολείμματα. Αν σε ενδιαφέρει τόσο θα βγάλω μια φωτογραφία να ανεβάσω, αν και δεν ξέρω να θα βγει καλά γιατί είναι λίγο στενά εκεί μέσα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": karibu

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69852 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Ενταξει καταλαβα,σε ευχαριστω,δεν χρειαζεται φωτο,απλα να ξερω οτι υπαρχει καποιος ευκολος σχετικα τροπος.Καποια LaNordica (αν θυμαμαι σωστα)που ειχα δει,ειχε στο πανω μερος απεξω ομως,χειρολαβες που κουνουσαν αντιστοιχες με τις δικες σου λαμες μεσα στους τουμποσωληνες,πραγμα πολυ απαραιτητο να γινεται συχνα,γιαυτο και οι πιο ακριβοι λεβητες εχουν αυτοματα συστηματα περιοδικου καθαρισμου των τουμποσωληνων.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ