ABX αξιζει;

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154494 από LLLEFTERIS
ABX αξιζει; δημιουργήθηκε από LLLEFTERIS
Καλησπερα εχω αυτη την στιγμη μια τζακοσομπα απο μαντεμι και στο σημειο που την εχω ειναι μακρια απο τα παιδικα δωματια με αποτελεσμα για να εχω εκει 17-18 βαθμους αναγκαστικα στο δωματιο που ειναι η σομπα εχει 28-30 βαθμους.

Μου ειπαν επειδη ειναι τζακοσομπα δεν εχω δυνατοτητα να την βαλω ποιο κεντρικα δηλαδη να προσθεσω οριζοντια μπουρια και θα πρεπει να παρω αλλη. Η καμιναδα ειναι διπλης inox 3 μετρα αλλα θα προσθεσω ενα κομματι ακομα.

Βρηκα να παρω μια ABX Polar 4654-8-III μεταχερισμενη σχεδον μιση τιμη και θελω να μαθω αν αξιζει η πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Βαζω ενα σχεδιο απο το σπιτι με το σημειο που ειναι η σομπα (μπλε) και το σημειο που θελω να βαλω την ABX (κοκκινο) η καμιναδα ειναι μεσα στην σκαλα και ειναι πανω απο το πασο.

Εκει που την ειχα πρωτα ειχα 1.5 μετρο οριζοντιο ενω εκει που θελω να την βαλω το οριζοντιο θα φτασει σχεδον τα 4 μετρα.

Να σημειωσω οτι δεξια αριστερα εχω σπιτι και μπρος πισω εχω τεντες αρα το μοναδικο σημειο να βγαλω την καμιναδα ηταν εκει στην σκαλα και εκανα τρυπα στο λενιτ του κορφιατη να βγει εξω.

Το σπιτι ειναι 85ΤΜ και το βραδυ οταν παμε για υπνο το σαλονι κλεινει για να κρατησει θερμοκρασια στα υπολοιπα δωματια.

Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154495 από formentini30
Απαντήθηκε από formentini30 στο θέμα ABX αξιζει;
Καλημέρα.
Εγώ θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις σόμπα, αλλά να ανοίξεις μια τρύπα στον τοίχο του σαλονιού στην γωνία κοντά στο ταβάνι και να βάλεις ένα αεραγωγό και να στείλεις τον ζεστό αέρα του σαλονιού στο μέσα παιδικό με ένα μοτέρ χαμηλής καταναλώσεις χωρίς θερμοστάτη αλλά με εκκίνηση χειροκίνητα.
Άμα γουστάρεις βάζεις και γαλβάνιζέ και γίνετε ποιο cool!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154496 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα ABX αξιζει;
οπως τα ειπε παραπανω ...το προβλημα σου δεν ειναι οτι δεν αρκει η θερμανση για να βαλεις αλλη σομπα αλλα η κυκλοφορια αερα ...μ ενα καναλι που σου ειπαν νκαι 2 ρυθμιζομενα στομια μπορεις να στειλεις ζεστο αερα και στα 2 δωματια ....ειτε χειροκινητα ειτε με ενα θερμοστατη ....προσοχη ομως για να δουλεψει ειτε πρεπει να μενουν οι πορτες ανοιχτες ειτε να ανοιξεις 2 τρυπες την μια για το καναλι κι αλλη μια χαμηλα για να υπαρχει ανακυκλοφορια αερα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154497 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα ABX αξιζει;
Οι πορτες και τις κρεβατοκαμαρας και στα παιδικα δωματια ειναι παντα ανοικτες.

Ειναι λιγο δυσκολο να βαλω αεραγωγους γιατι στο χωρισμα σαλονι-κρεβατοκαμαρα εως το χωρισμα κουζινα-παιδικα υπαρχει το οριζοντιο δοκαρι που απο το ταβανι παει κατω περιπου 50 ποντους αρα οι αεραγωγοι θα πρεπει να πανε κατω απο αυτο γιατι ειναι δυσκολο να τρυπησω δοκαρι συν οτι δεν κανει.

Το σαλονι οπως εγραψα το βραδυ κλεινει.

Δεν ξερω αν το σχεδιο με το πως ειναι το σπιτι στο πρωτο post φαινεται;
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154498 από formentini30
Απαντήθηκε από formentini30 στο θέμα ABX αξιζει;
Πρώτα πρώτα. ΔΕΝ τρυπάμε δοκάρια! Θα πέσει το σπίτι στο κεφάλι μας.
Αν βλέπω καλά στο σχέδιο μπορείς να βγεις από την κουζίνα με εξωτερικά μονωμένο αεραγωγό, να πας πάνω από την βεράντα και να δόσεις αέρα στα δυο δωμάτια.
Τώρα για την κυκλοφορία το βραδύ κλίνης μοτέρ, κλίνης πόρτες και τέλος.
Το όλο θέμα ακούγετε περίπλοκο αλλά είναι απλό και αποδοτικό χωρίς μεγάλα έξοδα
Εγώ πάντως θα πήγαινα εσωτερικά για λιγότερες απολιες με εμφανή αεραγωγό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154501 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα ABX αξιζει;
Χμ μπερδεμα θα γινει σαν εργοταξιο το σπιτι με τους αεραγωγους.
Συν οτι την υπαρχουσα σομπα θελω να την παω στο εξοχικο η θα επρεπε να αγορασω μια αλλη για εκει αρα τα εξοδα για σομπα δεν τα γλυτωνω.

Η ερωτηση ειναι η ABX που εχω βρει αξιζει σαν σομπα η ειναι υπερκοστολογημενη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ