Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53270 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Μαστορα

ερωτηση Α. Η γωνια με το καπελο δε θα επρεπε να κοιταει προς τα εξω? Διακρινω την σκαλα απο κατω αλλα και τοσο κολλητα στο τοιχο ΟΣΟ και να μην καπνιζει δε θα.... "δωσει ενα χρωματακι"??? Φαινεται να εχει αρκετο υψος ωστε να μην "κουτουλησει" κανενας..

Ερωτηση Β Διακρίνω εναν σωληνα τροφοδοσιας νερου "στον αερα"??

( χιουμορ ) Α!!! δε θα στοκαρεις τις μποσικες τρυπες???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53275 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Ο σωστός τρόπος για τα κενά στις οπές, είναι γέμισμα με μονωτικό ινώδες υλικό που να αντέχει στην θερμοκρασία [για τα καυσαέρια] και στην συνέχεια εφαρμοστές μεταλλικές η ακόμα καλύτερα αλουμινίου ροζέτες.

Για αυτά τα δύο υλικά, γίνεται ερεύνα αγοράς η ιδιοκατασκευής, όσων αφορά τις ροζέτες.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53365 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

mastoras έγραψε: Επί της ευκαιρίας να σας βάλω και εγώ μια φωτογραφία από το φίλτρο νερού του Μοσχάλη που τοποθέτησα πρόσφατα.

Δεν υπήρχε βέβαια μπαλκόνι να "πατήσει" η συσκευή, και έτσι χρειάστηκε να "κρεμαστεί" στον τοίχο αφού πρώτα βιδώθηκαν σε αυτόν μεταλλικές βάσεις, και επάνω σε αυτές κάθισε το φίλτρο.

Η τροφοδοσία νερού ύδρευσης δεν ολοκληρώθηκε ακόμα......στην συνέχεια.

Πάντως σαν τεχνικός οφείλω να πω ότι κατασκευαστικά πρόκειται για μια εξαιρετικά ποιοτική συσκευή, μελετημένη στην λειτουργία της, και φινιρισμένη σε κάθε της λεπτομέρεια.



Οι μεγαλύτερες τρύπες [διατομές] στον τοίχο για να περάσουν οι σωληνώσεις [καυσαερίων και είσοδος φρέσκου αέρα] έγιναν από συνεργείο "αδιατάρακτης κοπής μπετόν" και καθώς δεν είχαν τις ακριβείς διαστάσεις στις καροτιέρες τους, μας τις έκαναν ολίγο μεγαλύτερες. :( Οι υπόλοιπες τρύπες που φαίνονται στον τοίχο προϋπήρχαν από παλαιό κλιματιστικό.....κατάστημα γαρ.

Οπως και η απόληξη της καμινάδας είναι στραμένη προς τον τοίχο, γιατί όπως θα παρατηρήσετε στον χώρο υπάρχει σκάλα που οδηγεί σε υπόγειο.....και δεν θα ήθελα να δω κάποια μέρα ίχνη δέρματος στο στυλάτο καπέλο της καμινάδας. :lol:

Τα αποτελέσματα αυτής της παρέμβασης θα τα δούμε σύντομα, αν και νομίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα λερώματος του τοίχου. :)


....το τοποθετήσατε τελικά; μπράβο πολύ καλή δουλειά!!!!...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53376 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

mastoras έγραψε: Επί της ευκαιρίας να σας βάλω και εγώ μια φωτογραφία από το φίλτρο νερού του Μοσχάλη που τοποθέτησα πρόσφατα.

Δεν υπήρχε βέβαια μπαλκόνι να "πατήσει" η συσκευή, και έτσι χρειάστηκε να "κρεμαστεί" στον τοίχο αφού πρώτα βιδώθηκαν σε αυτόν μεταλλικές βάσεις, και επάνω σε αυτές κάθισε το φίλτρο.

Η τροφοδοσία νερού ύδρευσης δεν ολοκληρώθηκε ακόμα......στην συνέχεια.

Πάντως σαν τεχνικός οφείλω να πω ότι κατασκευαστικά πρόκειται για μια εξαιρετικά ποιοτική συσκευή, μελετημένη στην λειτουργία της, και φινιρισμένη σε κάθε της λεπτομέρεια.



Οι μεγαλύτερες τρύπες [διατομές] στον τοίχο για να περάσουν οι σωληνώσεις [καυσαερίων και είσοδος φρέσκου αέρα] έγιναν από συνεργείο "αδιατάρακτης κοπής μπετόν" και καθώς δεν είχαν τις ακριβείς διαστάσεις στις καροτιέρες τους, μας τις έκαναν ολίγο μεγαλύτερες. :( Οι υπόλοιπες τρύπες που φαίνονται στον τοίχο προϋπήρχαν από παλαιό κλιματιστικό.....κατάστημα γαρ.

Οπως και η απόληξη της καμινάδας είναι στραμένη προς τον τοίχο, γιατί όπως θα παρατηρήσετε στον χώρο υπάρχει σκάλα που οδηγεί σε υπόγειο.....και δεν θα ήθελα να δω κάποια μέρα ίχνη δέρματος στο στυλάτο καπέλο της καμινάδας. :lol:

Τα αποτελέσματα αυτής της παρέμβασης θα τα δούμε σύντομα, αν και νομίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα λερώματος του τοίχου. :)

Mastora φιλικη συμβουλη την γωνια που βγαινει απ το φιλτρο να την γυρισεις προς τα εξω και αν ενοχλει δωσε λιγο υψος ακομα στην γωνια ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53434 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Δεν ολοκληρώθηκε ακόμα η δουλειά.

Θα γίνουν οι υδραυλικές εργασίες για την τροφοδοσία νερού, καθώς και όπως σωστά αναφέρεις θα δοθεί λίγο ύψος για να γυρίσει η γωνιά προς τα έξω. ;)

Απλώς χρειάζονταν ειδικό τεμάχιο για αυτήν την δουλειά που δεν το είχα την στιγμή της εγκατάστασης της συσκευής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53552 από ONEGREEK
Απαντήθηκε από ONEGREEK στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Καταρχην ευχαριστω τον κυριο Χατζηγιαννη που εδειξε ενδιαφερον για το προβλημα μου και απαντησε σχεδον αμεσα.Αλλα ρε παιδια απο που κι ως που ριχνω λασπη στην εταιρεια και στο προιον της?Ο ιδιος ο κυριος χατζηγιαννης ειναι εξυπηρετικοτατος σε εκαστοτε τηλεφωνικες μας συνομιλιες και μαλιστα θεωρω οτι εχει και φοβερη τεχνικη καταρτιση στο αντικειμενο που εμπορευεται.Ο ιδιος μου εχει αναφερει οτι η λειτουργια του φιλτρου εξαρταται κατα πολυ απο τη ρυθμιση της σομπας,αλλα εγω ζητησα την προσωπικη γνωμη κατοχων του φιλτρου γιατι αν διαβασετε ολες τις αναρτησεις μου θεωρω οτι μπορει να εκανα κακη χρηση μην αναπληρωνοντας εγκαιρα το νερο η και οτιδηποτε αλλο.Δυστυχως αυτες τις μερες το τηλεφωνο μου ειναι νεκρο λογω βλαβης στο δικτυο και δεν ειχα ουτε εχω δυνατοτητα επικοινωνιας.Φανταζομαι αυτο να τακτοποιηθει εγκαιρα.Και παλι απο τη στιγμη που στους πιο πολλους κατοχους του φιλτρου δεν εχει παρουσιαστει μαυριλα στον τοιχο ειναι το πιο πιθανο κατι να μην κανω σωστα και να μην φταιει το προιον.Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειχα προθεση να κακολογησω την εταιρεια!Μακαρι να εδειχνα και αλλοι εμποροι το ιδιο ενδιαφερο και να απαντουσαν τοσο γρηγορα σε αποριες και προβληματα χρησης των προιοντων τους.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ONEGREEK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ