Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57286 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Φίλε ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

Τις υγροποιήσεις τις κάνει εξωτερικά. Φαντάσου ότι το φίλτρο γεμίζει με νερό μέχρι τη μέση. Αυτό το κάτω κομμάτι, εξωτερικά δημιουργεί σταγονίδια τα οποία γίνονται σταγόνες μεγάλες και πέφτουν κάτω. Εγώ έχω βάλει από κάτω μια παλιά γλάστρα με χώμα και στάζουν εκεί μέσα. Και για την ακρίβεια όταν αγόρασα τη σόμπα με ρώτησε αν είναι αερόθερμη ή νερού. Του είπα ότι είναι νερού και εκεί μου είπε ότι θα κάνει υγροποιήσεις. Ίσως οι αερόθερμες αναπτύσσουν μικρότερες θερμοκρασίες στην καμινάδα και δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Δεν ξέρω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57375 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

theoilia έγραψε: Το πήρα το φίλτρο του κ. Μοσχαλη και έχω μία απορία προς τους χρήστες του φίλτρου.Έχω βάλει την σόμπα να ανάβει με τον χρονοδιακόπτη κάποιες ωρες που δεν είμαι στο σπίτι καθώς και να ανάβει μία ώρα προτού ξυπνήσουμε το πρωί.Οπως καταλαβένετε κάποιες ώρες την ημέρα δεν μπορώ να πατάω το κουμπί για να δουλέψει η αντλία του φίλτρου.Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση;Δουλεύει το φιλτρο;Εννοώ θα κάνει δουλειά;Να πάρω και μία πρίζα με χρονοδιακόπτη;Γαμώτη μου,προσπαθήσαμε να ζεσταθούμε πιο φθηνά φέτος και όλο λεφτά δίνουμε δεξιά και αριστερά.1700€ για την σόμπα,100€ για την πρώτη καμινάδα,600€ για 2 παλέτες πέλλετ,340€ για το φίλτρο νερού και έχει και συνέχεια μάλλον...

Εχω και εγω εδω και μια βδομαδα το φιλτρο (μεχρι τωρα 2 στην βεροια)
πιστευω πως για λιγες ωρες αν δουλευει μονο του δεν θα παθει τιποτα.ειναι ενας κυκλοφωρητης νερου σκεψου πως εγω εχω ενυδρειο και ο κυκλοφωρητης δουλευει 24 ωρες την ημερα ολο τον χρονο...
επισης υπαρχει περιπτωση καμια φορα να μην δουλεψει λογο καλωδιου λογο οτιδηποτεκαι η σομπα να δουλευει δεν θελουμε κατι τετοιο.το λεω γιατι εμενα μου ετυχε ηδη εβαλα την πριζα ανοιξα την σομπα και το φιλτρο ειδα μετα πως δεν δουλευε τελικα ηθελε λιγο κουνημα το καλωδιο στον μετασχηματιστη και αρχισε.αλλα το ντουμανι της εναρξης το φαγαμε.
γενικα πιστευω πως κανει δουλεια αλλα παιζει μεγαλη σημασια το πελλετ.
οσο για τα λεφτα...σκεψου πως εγω αναγκαζομαι τελικα να αλλαξω 3 τονους πελλετ που πηρα το καλοκαιρι και να παρω τωρα αλλο πελλετ :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60603 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Μπήκε και το φίλτρο.Σφουγγαρίσαμε και καθαρίσαμε το μπαλκόνι και τώρα περιμένουμε να δούμε τα απολέσματα...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60624 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
βαλτε παραφλου για να μην εχετε το φαινομενο του αφρου και επειτα το σβησιμο της σομπας....οπως εμενα. το ελεισα ολο το φιλτρο νερου το καθαρισα και το εβαλα παραφλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61832 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Μετά από 3 μέρες λειτουργίας της σόμπας με το φίλτρο επιτέλους μπορούμε να βγούμε στο μπαλκόνι.Μικροσωματίδια τέλος.Αυτή η ενοχλητική σκόνη που υπήρχε παντού έχει εξαφανιστεί.Αλλά ενώ πριν η καμινάδα στην διάρκεια κανονικής λειτουργίας της σόμπας δεν έβγαζε καθόλου καπνό τώρα ,όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο,καπνίζει ή για να είμαι πιο ακριβής βγάζει ατμό.Τι στο καλό.Πριν δεν έπερνες χαμπάρι τίποτα.Τώρα είναι ορατός συνέχεια.Στο βίντεο η σόμπα έχει 3 ώρες που λειτουργεί και η εξωτερική θερμοκρασία είναι 4c.Και ένα θέμα είναι και ο θόρυβος που κάνει η αντλία του φίλτρου



φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61841 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
theoilia,
για το φίλτρο και το πρόβλημα που λες δεν ξέρω να σου πώ.
Αλλά αυτό που είδα είναι ότι έχεις αμόνωτο εκείνο το κομάτι του σωλήνα που σου βγάζει το φίλτρο και σου πάει ζεστό αέρα στον χώρο καύσης.
εχμ... μήπως να το μόνωνες? Κρίμα είναι αφού το ζεσταίνεις από το φίλτρο να το έχεις εκτεθειμένο να κρυώνει.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ