Αλλαγη τζακιου,απο χτιστο σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135395 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αγαπητέ Δημήτρη, ένα τέτοιο βαρομετρικό τάμπερ, σε διάσταση Φ250/Φ300 (διπλή μονωμένη δηλαδή), τι κόστος έχει?

Λογικά, είναι προτιμότερο να μπαίνει εξωτερικά του σπιτιού, ώσε να συμπληρώνει - στο τράβηγμα της καμινάδας - εξωτερικό αέρα (και όχι αέρα μέσα από το σπίτι). Άσε που έτσι (από έξω δηλαδή) γλιτώνεις και την όποια απίθανη περίπτωση καπνίσματος μέσα στο σπίτι (αν το έχεις μέσα στη "φούσκα" δηλαδή).

Κόστος ???????

Και εμείς δηλαδή που έχουμε ήδη την καμινάδα μας, αν το αποφασίσουμε, ξεκουμπώνουμε σε κάποιο σημείο τα ευθύγραμμα τμήματα της υπάρχουσας καμινάδας, το παρεμβάλλουμε, και ξανασυνεχίζουμε με την υπάρχουσα καμινάδα? Τόσο απλό είναι?

Και το ρυθμιστικό που έχει επάνω, είναι και καλά τα Pa του ελκυσμού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135396 από kosmidis80

GeoTa έγραψε: Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις κύριε μηχανικέ; Ότι τα 15τμ θα γίνουν φούρνος από το ινβικτα αφού θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο;

Αν ναι, πάνε σκίσε το πτυχίο σου. Άιντε πρωί πρωί "θα σκίσουν τα πτυχία τους"


Αν θέλεις ξαναγράψε το αρχικό ποστ (πριν την τροποποίηση του Mod) για να μπορέσω να σου απαντήσω όπως αρμόζει.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135397 από kosmidis80
Πάντως εγώ εξοχικό να ζεσταίνεται επαρκώς με άναμμα θέρμανσης μόνο Σαββατοκύριακο δεν έχω βρει ακόμα - ούτε καν με πετρέλαιο που έχει πολύ πιο γρήγορη απόκριση και δεν ζεσταίνει μόνο τον αέρα...
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135398 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

kosmidis80 έγραψε: Πάντως εγώ εξοχικό να ζεσταίνεται επαρκώς με άναμμα θέρμανσης μόνο Σαββατοκύριακο δεν έχω βρει ακόμα - ούτε καν με πετρέλαιο που έχει πολύ πιο γρήγορη απόκριση και δεν ζεσταίνει μόνο τον αέρα...


Αυτό που ανέφερα το έχω κάνει στο εξοχικό που έχει η γυναίκα μου την Πολωνία !!Εξωτερική θερμοκρασία -24 εσωτερική όταν μπήκαμε στο σπίτι περίπου 10 το πρωί 0 βαθμούς !! 13:30 περίπου φύγαμε είχε 19 το σαλόνι και 22 οι επάνω κρεβατοκάμαρες (με διανομή φυσικού ελκυσμού ) .Την επόμενη που πήγαμε για να μείνουμε μπήκαμε πάλι περίπου στις 10 στο σπίτι με εξωτερική -27 πλέον η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν στους 9 βαθμούς μόνο από το κάψιμο της προηγούμενης μέρας .
Το σπίτι είναι περίπου 75-80 τετραγωνικά η μόνωση αρκετά καλή θα έλεγα για Πολωνία και το τζάκι μια oliwia 18kw
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135399 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Γεια σου Γιώργη !!Το βαρομετρικό δεν το χρειάζεσαι σε μεγαλύτερη διάσταση από φ-150 προσαρμογή χρειάζεσαι και ένα ταφ μονωμένο για να το προσαρμόσεις !!Η τιμή του αν δεν κάνω λάθος είναι στα 68+φπα αλλά κάτι καλύτερο θα κάνουμε για εσένα μιας και βοήθησες τον φίλο μου τον Τάκη !!!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135400 από kosmidis80

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Πάντως εγώ εξοχικό να ζεσταίνεται επαρκώς με άναμμα θέρμανσης μόνο Σαββατοκύριακο δεν έχω βρει ακόμα - ούτε καν με πετρέλαιο που έχει πολύ πιο γρήγορη απόκριση και δεν ζεσταίνει μόνο τον αέρα...


Αυτό που ανέφερα το έχω κάνει στο εξοχικό που έχει η γυναίκα μου την Πολωνία !!Εξωτερική θερμοκρασία -24 εσωτερική όταν μπήκαμε στο σπίτι περίπου 10 το πρωί 0 βαθμούς !! 13:30 περίπου φύγαμε είχε 19 το σαλόνι και 22 οι επάνω κρεβατοκάμαρες (με διανομή φυσικού ελκυσμού ) .Την επόμενη που πήγαμε για να μείνουμε μπήκαμε πάλι περίπου στις 10 στο σπίτι με εξωτερική -27 πλέον η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν στους 9 βαθμούς μόνο από το κάψιμο της προηγούμενης μέρας .
Το σπίτι είναι περίπου 75-80 τετραγωνικά η μόνωση αρκετά καλή θα έλεγα για Πολωνία και το τζάκι μια oliwia 18kw


Δημήτρη εγώ προσωπικά δεν το έχω δει, ούτε το είχα ακούσει μέχρι τώρα που το αναφέρεις.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ