Αλλαγη τζακιου,απο χτιστο σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135407 από dimos1969
Λοιπόν σας βάζω μερικές φώτο απ το τζάκι,και από που περνάει η καμινάδα η χτιστή,μέσα από την οποία θέλω να περάσω την ανοξείδωτη φ180.Όπως βλέπετε το πάτωμα και του δωματίου αλλά και της σοφίτας είναι ξύλινο.
Επίσης κάτι σημαντικό,από που θα στηρίζεται η καμινάδα?Εννοώ από έξω απ'το σπίτι μέχρι κάτω στο τζάκι πως θα την στηρίξω την ανοξείδωτη μέσα στην χτιστή?Και τι ανοξείδωτη να πάρω?Έχει πολλούς τύπους και τι πάχος ακριβώς?Μην πάρουμε και καμιά φωτιά......








Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135408 από kosmidis80
Ωραία. Ας σου απαντήσω λοιπόν εδώ και ας μεταφερθεί αργότερα (μιας και είναι οφ τοπικ).

Λοιπόν αρχικά δεν σου έδωσε κανείς το δικαίωμα να μου υποδείξεις αν θα σκίσω και τι θα σκίσω, μεταξύ άλλων και το πτυχίο μου. Άσε και ξέρω καλύτερα εγώ τι πρέπει να σκίζω!
Κατά δεύτερον, ουδέποτε απάντησα ως μηχανικός εδώ μέσα, γιατί το αντικείμενο μου και η ενασχόληση μου επαγγελματικα δεν έχει να κάνει με την θέρμανση. Ως μέλος πάντα απαντώ και ως άνθρωπος που έχει ασχοληθεί ως χόμπι με τα καζάνια, τις σωλήνες και τα φλογοβόλα.
Τρίτον,θα έπρεπε τουλάχιστον να σεβαστής την διαφορετική άποψη από την δικιά σου και πόσο μάλιστα όταν ο άλλος δεν αναφέρεται σε δικό σου θέμα. Πόσο μάλιστα την άποψη ενός παλιού μέλους που έχει βοηθήσει κόσμο και που πλέον μετά την απάντηση σου θα σας αφήσει να λέτε τα δικά σας και μόνο (μιας και με ένα τζάκι τα ξέρετε όλα πλέον).
Τέταρτον. Θα μπορούσα πολύ άνετα να το συνεχίσω και να γίνουμε κώλος, αλλά δεν έχει νόημα πλέον για εμένα. Το φόρουμ αυτό πέθανε, μαζί του πέθανε και το ενδιαφέρον αρκετών από εμάς!

Πέμπτον και τελευταίο. Έχεις αφήσει ποτέ το σπίτι σου μια βδομάδα χωρίς θέρμανση? Ζεστάθηκε μετά σε 3-4 ώρες με το τζάκι? Είχες τα παιδιά σου μέσα και ήταν άνετα? Έχασε το σπίτι την υγρασία του? Ζεστάθηκαν τα δομικά στοιχεία και πρόλαβε να αναπληρώσει και τις απώλειες???
Α, και το σπίτι του φίλου είναι 45 μέτρα σε 3 πατώματα με μέτρια μόνωση πάνω σε βουνό της Β. Ελλάδας και όχι στην Πελοπόννησο.



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135409 από kosmidis80
Δήμο εγώ ήθελα να σε ρωτήσω το σπίτι αυτό μέχρι τώρα με τι το ζέστανες? Πόσο έκαιγες και πόσο γρήγορα ζεσταινόταν όταν πήγαινες το Σάββατο και φυσικά τι θερμοκρασία έβλεπες όταν έμπαινες και πόσο ανέβαζε την Κυριακή?

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135410 από dimos1969

kosmidis80 έγραψε: Δήμο εγώ ήθελα να σε ρωτήσω το σπίτι αυτό μέχρι τώρα με τι το ζέστανες? Πόσο έκαιγες και πόσο γρήγορα ζεσταινόταν όταν πήγαινες το Σάββατο και φυσικά τι θερμοκρασία έβλεπες όταν έμπαινες και πόσο ανέβαζε την Κυριακή?

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Έχω λέβητα ατομικό πετρελαίου,και η όλη ιστορία θα γίνει για να αποφύγω τα πετρέλαια,μιας και από φέτος κάνω περίπου 80 διανυκτερεύσεις διότι ανεβαίνω λόγω του μαγαζιού.
Λοιπόν,με το που μπαίναμε σπίτι παρασκευή απόγευμα,μέσα είχε κατά μέσο όρο 3-10 βαθμούς,έξω από -10 έως 12.με το που έβαζα μπρος το καλοριφέρ,φεύγαμε για καφέ,και γυρίζαμε μετά από 3-4 ώρες και είχε θερμοκρασία περίπου 13-16-18 βαθμούς,και αυτές οι ώρες ήταν που καίει και το πιο πολύ πετρέλαιο,διότι μετά απλά συντηρείται σε αυτούς τους βαθμούς.
Να σημειώσω ότι καίω με ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ περίπου 350 λίτρα πετρέλαιο και κάναν τόνο ξύλα.
Όμως δεν βάζω ποτέ την θερμοκρασία πάνω από 16 βαθμούς,με αποτέλεσμα να μην νοιώθουμε ποτέ ζέστη μέσα στο σπίτι,απλά μια πολύ μέτρια θερμοκρασία,και φυσικά με μπλούζα από πάνω...
Το κόστος δηλαδή είναι στο περίπου 500-600ε για να είμαστε 80 διανυκτερεύσεις με μια θερμοκρασία 14-16 βαθμούς.
Να σημειώσω ότι για την μετατροπή που θέλω να κάνω,θα χρειαστώ 350 για το τζάκι-τόσο το βρήκα ''κούτα'' από φίλο-και δεν θέλω να ξοδέψω πάνω από ακόμα 250 για ανοξείδωτη καμινάδα και όλα τα υπόλοιπα που θα χρειαστούν,το σύνολο 600ε.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135411 από kosmidis80
Σ ευχαριστώ Δήμο για την απάντηση, με κάλυψες φίλε μου.

Υγ. Αν έβαζες τον θερμοστάτη πάνω από το 16 που μας λες, εκεί να έβλεπες τι θα έκαιγε...καθώς δεν θα έσβηνε ποτέ προσπαθώντας να φτάσει μεγαλύτερο Δt

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135412 από dimos1969

kosmidis80 έγραψε: Σ ευχαριστώ Δήμο για την απάντηση, με κάλυψες φίλε μου.

Υγ. Αν έβαζες τον θερμοστάτη πάνω από το 16 που μας λες, εκεί να έβλεπες τι θα έκαιγε...

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Και υπ όψιν ότι φέτος δεν έκανε καθόλου χειμώνα στο καιμακ,οπότε αν αυτόν τον χειμώνα που έρχεται κάνει το γνωστό κρύο επάνω,σίγουρα θα φτάσω κοντά στα 1000ε για πετρέλαιο και ξύλα... :woohoo:
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ