Αλλαγη τζακιου,απο χτιστο σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135419 από kosmidis80
Συγνώμη Δημήτρη, αυτές είναι οι απόψεις μου.
Όπως προείπα όμως για τον φίλο geota κάπου εδώ σας αφήνω.

Καλό καλοκαίρι και να στε όλοι καλά! Over & out!

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135420 από dimos1969

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Δηλαδή Θεόδωρε πιστεύεις ότι με 5,5λ (δηλαδή 66 KW ) λίτρα πετρέλαιο που καίει ο φίλος μας για να κρατάει την θερμοκρασία των 16 βαθμών είναι πολύ σαν ενέργεια για ένα 24 ωρο και ότι όλο αυτό που λέω εγώ είναι παράλογο ???


Είδες φίλε τις φώτο που φαίνεται η καμινάδα?Είδες που διασχίζει τα ξύλινα πατώματα?Πως εννοείς να κάνω τρύπες?Έξω από την καμινάδα εννοείς?Συγνώμη που ξαναρωτάω,αλλά δεν κατάλαβα ρε γαμώτο...αν έχεις την καλοσύνη να μου το εξηγήσεις πιο απλά θα σου ήμουν υπόχρεος!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135421 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καταρχήν όσο αφορά την υγρασία δεν μπορείς να φανταστείς πόση έχουν η κάθε πόλη σχεδόν έχει την δική της λίμνη !!Στο δε εξοχικό η λίμνη είναι στα 250 μέτρα !!το θέμα είναι το εξής ότι από όσο θυμάμαι και από την Φλώρινα που έζησα 4 χρόνια όταν η θερμοκρασία ήταν κάτω από τους -15 και πάγωνε ο σακουλέβας το ποτάμι το κλίμα γινόταν ξηρό απίστευτα !!
Φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα του πέλλετ ότι ο φίλος μας θα μπορεί να την προγραμματίσει κάθε παρασκευή πρωί να ανάβει και έτσι να βρίσκει ένα ζεστό σπίτι !!Και μάλιστα μια με 2 κανάλια να οδηγήσει στους άλλους 2 ορόφους
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135422 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

dimos1969 έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Δηλαδή Θεόδωρε πιστεύεις ότι με 5,5λ (δηλαδή 66 KW ) λίτρα πετρέλαιο που καίει ο φίλος μας για να κρατάει την θερμοκρασία των 16 βαθμών είναι πολύ σαν ενέργεια για ένα 24 ωρο και ότι όλο αυτό που λέω εγώ είναι παράλογο ???


Είδες φίλε τις φώτο που φαίνεται η καμινάδα?Είδες που διασχίζει τα ξύλινα πατώματα?Πως εννοείς να κάνω τρύπες?Έξω από την καμινάδα εννοείς?Συγνώμη που ξαναρωτάω,αλλά δεν κατάλαβα ρε γαμώτο...αν έχεις την καλοσύνη να μου το εξηγήσεις πιο απλά θα σου ήμουν υπόχρεος!


Είδα τις φώτο σου αν και δεν φαίνονται πολύ καλά !!Το πάτωμα θα τρυπήσεις για τις σωλήνες !!Το πρόβλημα που θα έχεις όμως αν κατάλαβα καλά από τις φώτο σου είναι ότι η καμινάδα σου ακουμπάει όλη πάνω στο τζάκι ...έτσι δε θα μπορέσεις να το γκρεμίσεις χωρίς πολλά μερεμέτια !!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135426 από GGEOR7777
Δήμο μην ξεχνάς ότι τώρα μέσα στο σπίτι έχεις ένα ανοικτό τζάκι,
Πολύ ζέστη λοιπόν βρίσκει διαδρομή μέσα από το τζάκι και την καμινάδα και βγαίνει,
Έξω,για 'το και δεν μπορείς να ανεβάσεις θερμοκρασίες στο σπίτι σου.
Ότι απόφαση και να πάρεις το ανοικτό τζάκι πρέπει να κλείσει ειδικά στην περιοχή που
είσαι και με τα κρύα που έχεις.
Να ξέρεις όμως ότι αν βάλεις ενεργειακό και επειδή βλέπω ξύλινα πατώματα,να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός στην
Εγκατάσταση,μόνωση και ασφάλεια του σπιτιού σου.
Επίσης δεν ξέρω αν θα νιώθεις ασφαλείς να το αφήσεις να καίει και να λείπεις από το σπίτι για αρκετή ώρα.
Βέβαια και για 'το υπάρχουν λύσεις,IP κάμερα ας πούμε που ανά πάσα στιγμή να έχεις εικόνα του σπιτιού σου
Όπου και να σαι.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135427 από GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Δημο μην ξεχνας οτι τωρα μεσα στο σπιτι εχεις ενα ανοικτο τζακι,
Πολυ ζεστη λοιπον βρισκει διαδρομη μεσα απο το τζακι και την καμιναδα και βγαινει,
Εξω,για φτο και δεν μπορεις να ανεβασεις θερμοκρασιες στο σπιτι σου.
Οτι αποφαση και να παρεις το ανοικτο τζακι πρεπει να κλεισει ειδικα στην περιοχη που
Εισαι και με τα κρυα που εχεις.
Να ξερεις ομως οτι αν βαλεις ενεργειακο και επιδη βλεπω ξυλινα πατωματα,να εισαι παρα πολυ προσεκτικος στην
Εγκατασταση,μονωση και ασφαλεια του σπιτιου σου.
Επισεις δεν ξερω αν θα νιωθεις ασφαλεις να το αφησεις να καιει και να λειπεις απο το σπιτι για αρκετη ωρα.
Βεβαια και για φτο υπαρχουν λυσεις,IP καμερα ας πουμε που ανα πασα στιγμη να εχεις εικονα του σπιτιου σου
Οπου και να σαι.

Την καμιναδα θα την περασεις απο μεσα απο την χτιστη κομματι κομματι,και κατω πανω θα την κλεισεις με πυροτσιμεντο και κεραμοβαμβακα οπου με αυτον τον τροπο θα ειναι σαν μονωμενη.
Το τζακι που θες εχει φ180?
Πρεπει να ξερεις την διατομη της καμιναδας για να δεις αν χωραει απο την χτιστη μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ