Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22658 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Pri έγραψε:
2. PELETIX EKO - DAKON DOR 24kw - BADO Ecofire E1

Δεν βρήκα γι αυτόν στοιχεία ακόμα και περιμένω ακόμα απάντηση στο οικείο θέμα. Δεν επικοινώνησα λοιπόν μαζί τους.


biotherm.com.gr/index.php?option=com_con...=1&Itemid=12&lang=el

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23542 από dimitris-evia
Απαντήθηκε από dimitris-evia στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
βρηκα αυτο το line www.groupstandard.gr ειναι στο καλοχορι γνωριζει κανεις τους ξυλολεβητες αυτης της εταιριας εγω δεν τους εχω ξαναδει
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by dimitris-evia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23557 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
Έχω αφήσει λιγάκι το θέμα του καυστήρα-λέβητα και καταλαβαίνω πως είναι εις βάρος μου γιατί ο καιρός περνάει και δεν έχω καταλήξει τι θα κάνω με τον καυστήρα και πέλλετ δεν έχω παραγγείλει, αλλά με πάει πίσω ένα θέμα υγείας απ' αυτά που δεν είναι για να παίζεις μαζί τους.

Θα ενημερώσω όποτε έχω νεώτερα.

Υ.Γ.
Καλά λέγαν οι παλιοί "Υγεία παν' απ' όλα"...

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24032 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
ecospar.com.mk/all_content/specs_mk_en_gr_al_sr/GalenaMK.pdf

¨Ενας ακόμα οικονομικός λέβητας βιομάζας που φαίνεται ότι μπορεί να είναι μία λύση για κάποιον που δεν μπορεί να διαθέσει πολλά χρήματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24100 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Pri έγραψε: Θα ενημερώσω όποτε έχω νεώτερα.


Επιστρέφω (αφού αισίως ξεμπέρδεψα με τα της υγείας-κι ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές-και τον διαχειριστή που τις έσβησε για να κρατήσει "καθαρό" θέμα) για να ενημερώσω που κατάληξα με το όλο θέμα.

Τελείωσα την αναζήτησή μου με τον καυστήρα-λέβητα της OPOP. Είχα γράψει και παλαιότερα ότι η τεχνική υποστήριξη με μάστορα στην περιοχή σου είναι πολύ σημαντική. Αυτό το βρήκα στην Τρίπολη και (σε περίπτωση που κάποιος ακόμα ψάχνει στην ίδια περιοχή) στο πρόσωπο του κ.Α.Τασσόπουλου (αν είναι διαφήμιση και απαγορεύεται παρακαλώ να σβηστεί), τοπικού αντιπροσώπου της OPOP στην Τρίπολη.

Πήγαινα για τον black star OPOP στα 30KW, αλλά μάλλον θα καταλήξω στον Biopel OPOP επίσης στα 30KW. Φορούν τον ίδιο καυστήρα, με την διαφορά ότι στους λέβητες ο μεν black star έχει 4,5mm τοιχώματα χάλυβα, ενώ ο biopel 6mm με την διαφορά στην τιμή τους να είναι μόνο 30 ευρώ. Ο black star κοστίζει (τελική με ΦΠΑ) 4320 ευρώ ενώ ο biopel 4350 (τελική με ΦΠΑ). Εγγύηση 5 χρόνων και 2 στα ηλεκτρικά. Αντιστάθμιση και αισθητήρα Λ μπορούν και οι δύο να πάρουν (δεν έχουν όμως ενσωματωμένα).

Είδα κι από κοντά εγκατεστημένο έναν black star, μου άρεσε σαν κατασκευή μόνο με κάθετες διαδρομές όπως μπορείτε να δείτε (www.eco-flame.gr/wp-content/uploads/2012/06/X3.jpg) και αντίστοιχης φιλοσοφίας κατασκευή είναι και ο biopel. (www.eco-flame.gr/wp-content/uploads/2012/05/B3.jpg)

Αυτό τον biopel πάλι δεν τον έχω δει από κοντά, ούτε διάβασα να τον έχει κανείς στο φόρουμ, αλλά αν είναι ο ίδιος καυστήρας με λίγο μεγαλύτερο λέβητα τις ίδιας φιλοσοφίας με τον black star, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Έχουμε ακούσει κάτι για τους biopel οι εμπειρότεροι; Δεν έχω κάνει ακόμα την αγορά και μπορώ να παίξω μεταξύ των δύο.

Η εγκατάσταση θα γίνει σύντομα, πιστεύω, και τώρα πάω για καύσιμο το οποίο δυστυχώς κάτω από 300 ο τόνος δεν έρχεται μέχρι Τρίπολη εκτός και παραγγείλεις 2-3 νταλίκες 24άρες...

Ίσως να είμαι ο πρώτος που θα κάνει (θετική ελπίζω) παρουσίαση για τους biopel, αν φυσικά δεν βάλω στον black star. Περισσότερα μετά την εγκατάσταση και την δοκιμαστική λειτουργία κι αναλυτικά τον χειμώνα.

Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν να ξεστραβωθώ κι από ανίδεος στο θέμα λέβητας-καυστήρας μετά από ένα μήνα διαβάσματος να μπορώ να επιλέξω μόνος μου (σχετικά μόνος μου) τι λέβητας μου χρειάζεται.

Καλό χειμώνα να 'χουμε και υγεία σε όλους.

Βασίλης

Υ.Γ.
Ρώτησα και για το θέμα των αντιστάσεων στους καυστήρες της OPOP. Ο άνθρωπος μου είπε ότι αφ' ενός δεν έχει πολύ μεγάλη γκάμα πελατών (Τρίπολη γαρ) που να έχει βάλει τον συγκεκριμένο λέβητα, αλλά όσους έχει, δεν χρειάστηκε ν' αλλάξει αντίσταση ακόμα. Σημειωτέον κάνει 25 ευρώ μια αντίσταση.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24102 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Pri έγραψε: Όμως ο ίδιος φέρνει έναν Λιθουανικό λέβητα (30KW & 50KW) ο οποίος όμως έχει Φινλανδική πιστοποίηση, τον Biokaitra. Αυτός (μιλάω για τον 30KW) κοστίζει στα 4500 με ΦΠΑ και παίρνει αντιστάθμιση. Επειδή δεν τον έχει ακόμα στο site ζήτησα και μου έστειλε και κάποια τεχνικά στοιχεία και φωτογραφίες. Ρώτησα αν μπορώ να τα δημοσιεύσω στο φόρουμ (αν φυσικά αυτό δεν αντιβαίνει σε κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ) αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. (μέσω e-mail τον ρώτησα)


Κι επειδή χρωστάω και τα στοιχεία για τον λέβητα της BIOKAITRA τα ανεβάζω εδώ: www.mediafire.com/?1ldpqr0qajrqbqb

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Pri. Αιτία: επισύναψη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ