Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45768 από painkiller44
Απαντήθηκε από painkiller44 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
ρε παιδια διαβαζω διαβαζω και δεν βγαζω ακρη. πρεπει να έχω και εκεινο το καλωδιο απο πισω τον αισθητηρα καπου; η απλα πρεπει να μπω σε αυτο το κρυφο μενου και απλα να το κανω ;μπερδευτηκα .ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45777 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παντελη πηρα ενα user manual απο τον ΔΙΑΣ ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΕ BURNIT και ειναι στα Αγγλικα,το λεει τουλαχιστον τρεις φορες οτι τα νερα του λεβητα πρεπει να τα οριζουμε μεταξυ 80-90 βαθμους (καλα το 90 δεν το βαζω ουτε με σφαιρες,ασε που δεν σου δινει την δυνατοτητα ο κοντρολορ να περασεις τους 80),πρωτα λεει συγκεκριμενα οτι τα επιστεφωμενα δεν πρεπει να ειναι λιγοτερα απο 65 βαθμους και τα εξαγωγης πρεπει ναοριστουν του 80-85 βαθμος για και αυτο για την αποφυγη δημιουργιαςε καταλοιπων και πισσας,μετα λεει Do not operate the heating boiler for a long period of time in partial load mode,δηλ. μην λειτουργειτε τον λεβητα για μεγαλο χρονικο διαστημα με μερικη γεμιση,μετα παρακατω ξαναγραφει Do not operate the heating boiler for a long period of time at an output lower than 50%.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45824 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

kosmidis80 έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

valsam έγραψε: Παντελη μεχρι ποια θερμοκρασια μπορεις να το ορισεις να σβηνει?
Γιατι να μην το ορισουμε στους 50-55 βαθμους τοτε αφου ουτος η αλλος τα νερα στους 50 δεν τα εκμεταλευομαστε μιας και υπαρχει η τριοδη που ειναι κλειστη !


Δεν το δοκιμασα να σου πω την αληθεια. εγω το εβαλα στους 40,δεν ξερω εαν θα πρεπει να το ορισουμε παραπανω.Αυτα με τις θερμοκρασιες με εχουν μπερδεψει λιγακι να σου πω.Θεμοκρασια κυκλοφορητη,υδροστατη,τριοδης. Εμενα ο υδραυλικός μου εβαλε τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 40,και τον υδροστατη του μπαφερ και αυτον στους 40..



Ωπα Παντελη. Και τι τριωδη εχεις βαλει στον λεβητα? 55αρα? Αν ναι τοτε γιατι να τα γυρνας τα νερα στους 40 και να τα κανεις κυκλους?

Στο δοχειο αδρανειας εχεις και εκει τριοδη? Απλή εννοω να την ρυθμιζεις με το χερι (δεν χρειαζεται θερμοστατικη)? Γιατι και εκει το να γυρνας απο τους 40 τα νερα μου φαινεται καπως... Δηλαδη τα σωματα σου τι αποδιδουν στους 40???


θοδωρη η τριοδη ανοιγει στους 60. στο δοχειο οχι δεν εχω τριοδη. θα επρεπε να βαλω και εκει μία;
με τα δεδομενα αυτα ποσο να ορισω να ανοιγει ο κυκλοφορητής και ποσο ο υδροστατης του δοχειου;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45848 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

painkiller44 έγραψε: ρε παιδια διαβαζω διαβαζω και δεν βγαζω ακρη. πρεπει να έχω και εκεινο το καλωδιο απο πισω τον αισθητηρα καπου; η απλα πρεπει να μπω σε αυτο το κρυφο μενου και απλα να το κανω ;μπερδευτηκα .ευχαριστω


να πας στο κρυφο μενου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45851 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

pantelis1973 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

valsam έγραψε: Παντελη μεχρι ποια θερμοκρασια μπορεις να το ορισεις να σβηνει?
Γιατι να μην το ορισουμε στους 50-55 βαθμους τοτε αφου ουτος η αλλος τα νερα στους 50 δεν τα εκμεταλευομαστε μιας και υπαρχει η τριοδη που ειναι κλειστη !


Δεν το δοκιμασα να σου πω την αληθεια. εγω το εβαλα στους 40,δεν ξερω εαν θα πρεπει να το ορισουμε παραπανω.Αυτα με τις θερμοκρασιες με εχουν μπερδεψει λιγακι να σου πω.Θεμοκρασια κυκλοφορητη,υδροστατη,τριοδης. Εμενα ο υδραυλικός μου εβαλε τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 40,και τον υδροστατη του μπαφερ και αυτον στους 40..



Ωπα Παντελη. Και τι τριωδη εχεις βαλει στον λεβητα? 55αρα? Αν ναι τοτε γιατι να τα γυρνας τα νερα στους 40 και να τα κανεις κυκλους?

Στο δοχειο αδρανειας εχεις και εκει τριοδη? Απλή εννοω να την ρυθμιζεις με το χερι (δεν χρειαζεται θερμοστατικη)? Γιατι και εκει το να γυρνας απο τους 40 τα νερα μου φαινεται καπως... Δηλαδη τα σωματα σου τι αποδιδουν στους 40???


θοδωρη η τριοδη ανοιγει στους 60. στο δοχειο οχι δεν εχω τριοδη. θα επρεπε να βαλω και εκει μία;
με τα δεδομενα αυτα ποσο να ορισω να ανοιγει ο κυκλοφορητής και ποσο ο υδροστατης του δοχειου;


Βαλε 60 τουλαχιστον τα νερα που πανε στο δοχειο. Με 40 που το εχεις που να στο ζεστανει ρε Παντελη?

Καλο θα ηταν και στο δοχειο να ειχες μια απλη τριοδη με δυο θερμομετρα για να ρυθμιζεις και τις επιστροφες στο δοχειο, αλλα οκ αν δεν εχεις.

Δες λοιπον πως θα σου ζεστανει το δοχειο ο λεβητας και αντιστοιχα ανεβασε και απο το δοχειο να φευγουν τα νερα και δες πως θα αποδιδουν τα σωματα και ποσο γρηγορα θα ανεβαζεις θερμοκρασια στον χωρο. Μετα βλεπεις την αυτονομια του δοχειο και διαλεγεις που θα το δινεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45881 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Μετα βλεπεις την αυτονομια του δοχειο και διαλεγεις που θα το δινεις.


εδω τι εννοείς θοδωρή;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ